Pásový opar ohrozuje najmä ľudí po päťdesiatke: Čo všetko o ňom treba vedieť?

Lekár

thinkstockphotos.com

Pásový opar je bolestivá a nepríjemná infekcia spôsobená vírusom varicella – zoter. Tento vírus stojí aj za ovčími kiahňami. Ak si myslíte, že sa vás to netýka, pretože ste už kiahne mali, ste na omyle.

Príznaky pásového oparu

Pásový opar začína pocitom únavy a pridáva sa aj jemne zvýšená teplota. Objavuje sa aj bolesť, zväčša v jednej polovici tela. Pokožka môže byť napnutá, červená a môže svrbieť. Pocit bolesti a únavy trvá asi 2-3 dni a potom sa vytvoria vyrážky. Objavujú sa v skupinkách a obvykle v pásoch. Začervenané vyrážky sa čoskoro premenia na pľuzgieriky naplnené tekutinou. Vírus sa nachádza práve v tekutine pľuzgierov a je tak ľahko prenosný! Najčastejšie sa pľuzgiere vyskytujú v oblasti chrbta, trupu, bedier a ramien. Objaviť sa ale môžu aj na tvári a ušiach. Obzvlášť nebezpečné je, ak sa vyrážky vyskytujú okolo očí, nosa a čela.

Následky pásového oparu

Pokiaľ vírus napadol mozgové nervy, môže sa pásový opar objaviť na tvári a ušiach. Ak napadne nerv trigeminus, tak postihuje oči, nos, čelo, obočie. Pri vytvorení vredov na rohovke či dúhovke oka hrozí trvalé poškodenie alebo dokonca oslepnutie. Ak postihne oblasť ucha, môže prísť k čiastočnému ochrnutiu tváre.

Miernejším dôsledkom pásového oparu sú pigmentové škvrny alebo oblasti bez pigmentu, prípadne jazvičky po zahojení pľuzgierikov. Miesta na ktorých boli vyrážky teda môžu zostať tmavšie alebo biele. Ojedinele sa stáva, že aj po vyliečení pľuzgierov pacient pociťuje bolesť, pretože boli poškodené nervové bunky.


Mohlo by vás zaujímať: Poraďte si s oparom ľavou zadnou: Tieto jednoduché rady stoja za vyskúšanie


Kto je ohrozený?

Tak ako všetky choroby a vírusy, ani pásový opar si nevyberá a ohrozuje v podstate každého. Náchylnejšie sú ale:

  • osoby, ktoré mali ovčie kiahne ešte predtým ako dovŕšili jeden rok
  • ľudia po päťdesiatke
  • osoby s oslabenou imunitou a chorobami, ktoré imunitný systém oslabujú, pacienti po ožarovaní, chemoterapii a pod.

U ľudí, ktorí prekonali ovčie kiahne, tento vírus stále pretrváva v nervových vláknach. Usídlený je v oblasti miechy a tam pretrváva celé roky bez toho, aby ste o tom vedeli. Prejaviť sa potom môže vo forme pásového oparu pri oslabenej imunite, psychickom alebo fyzickom preťažení, ale spúšťačom môže byť aj obyčajná chrípka alebo stres.

K lekárovi čo najskôr

Liek na pásový opar neexistuje, ale je možné zmierniť príznaky a skrátiť dobu infekcie. S pásovým oparom rozhodne treba čo najskôr navštíviť lekára, ktorý diagnózu potvrdí a predpíše vám vhodnú liečbu. Na zmiernenie bolesti a rýchlejšie zotavenie sa užívajú antivírusové lieky, zmierniť opuchy a bolesť pomôžu protizápalové lieky a antihistaminiká potláčajú svrbenie. Pri silnej bolesti pomôžu aj rôzne znecitlivujúce krémy, náplasti či gély.


Mohlo by vás zaujímať: Ovčie kiahne dospelosti: Môže pásový opar ohrozovať aj vás?


Domáca liečba

Pľuzgiere zmiznú asi po týždni a zahoja sa asi o ďalšie 3-4 týždne. Samozrejme pásový opar sa nedá vyliečiť ani „babskými radami“, ale môžu vám pomôcť rýchlejšie sa zotaviť a zmierniť symptómy. Domáca liečba by mala zahŕňať studené mokré obklady priložené na vyrážky, aplikáciu zinkovej masti pri svrbení a čo najviac oddychu.

Možnou prevenciou je očkovanie

Okrem očkovania proti ovčím kiahňam existuje aj očkovanie proti pásovému oparu určené najmä ľuďom po 50. roku. Očkovanie ale neznamená, že sa nikdy nenakazíte, znižuje však pravdepodobnosť jeho vzniku a postherpetickej neuralgie o 60-70 percent. Ak ste teda zaočkovaný, tak pri nakazení ovčími kiahňami alebo pásovým opar sa zmierňujú príznaky a riziko komplikácií.

Chráňte svoje okolie

Myslite aj na to, že pásový opar je nákazlivý a prenosný. Ak ste nakazený pásovým oparom, mali by ste pokožku udržovať čistú, vyhýbať sa kontaktu s ľuďmi ktorí nemali kiahne alebo majú oslabenú imunitu a všetky veci, ktorých sa dotknete by mali byť vyčistené horúcou vodou či dezinfekčným sprejom alebo obrúskami. Dobrá správa ale je, že ak ste už raz pásový opar prekonali, s najväčšou pravdepodobnosťou ho už nedostanete.


Máte vlastné skúsenosti s pásovým oparom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame