Päť filmov, ktoré môžu zmeniť váš pohľad na svet: Videli ste ich už?

Žena

thinkstockphotos.com

Sú filmy, ktoré si radi pozriete, pretože je jednoduché si pri nich po práci oddýchnuť a možno aj podriemať. Sú filmy, pri ktorých môžete upratať celý dom a ožehliť šatstvo z predchádzajúceho týždňa. Ale sú aj také, pri ktorých sa musíte sústrediť a aj napriek tomu si pri nich oddýchnete, a k tomu vám ako bonus poskytnú krajší pohľad na svet. Už dávno nežijeme v dobe, kedy musíme pozerať to, čo nám púšťajú. Tak prečo to nevyužiť? V tomto článku vám opíšeme päť filmov, ktoré sa oplatí vidieť. Nie sú to tie najkvalitnejšie filmy aké boli kedy natočené, ale určite patria medzi tie lepšie kúsky

Amélia z Montmartru (2001)

Amélia je jedným z najznámejších diel francúzskeho režiséra Jeana-Pierra Jeuneta, ktorého filmy spoznáte väčšinou vďaka optimisticky ladeným farbám, veselým rozprávaním a často príjemným posolstvom. Čím je práve Amélia výnimočná?Amélia v podaní kúzelnej Audrey Tautou je sympatická slečna, ktorási žije svoj neobyčajne obyčajný každodenný život. Aj napriek tomu, že nie je úplne dokonalý, je s ním zmierená a akoby radšej sledovala životy ľudí naokolo, než sa sťažovala na ten svoj. Jedného dňa, sa dokonca rozhodne, že sa pokúsi zmeniť svet. Alebo aspoň zlepšiť „svety“ ľudí, ktorí si ich z nejakého dôvodu sami zlepšiť nevedia. Veď je to jednoduché. Dokáže ale zlepšiť aj ten svoj? Z celého snímku srší optimizmus a chuť do života. Takže: spravte si pohodlie, uvoľnite sa a nechajte sa uniesť Améliiným príbehom.


Mohlo by vás zaujať: Historické filmy, ktoré vás nesklamú: Videli ste ich už?


Pošli to ďalej (2000)

Nasledujúci film patrí medzi tie, ktoré vás nemôžu nechať chladnými. Americká romantická dráma Pošli to ďalej, vám po dejovej stránke môže pripadať ako každá iná. Rozdiel je však v posolstve, nad ktorým sa jednoducho nedá nezamyslieť. Opäť sa vraciame k myšlienke „poďme zlepšiť svet“, tento raz však z pohľadu malého Trevora, ktorý sa rozhodol zobrať domácu úlohu z občianskej náuky – ako zlepšiť svet – vážnejšie ako jeho spolužiaci. Svojím nápadom ohúril celé okolie, s výsledkom však už spokojný nebol. Nápad nefunguje. Alebo áno? Pozrite si film a posúďte sami. Slzám sa pravdepodobne neubránite.


Mohlo by vás zaujať: Filmy ako z inej planéty: Tieto sci-fi hity treba vidieť aspoň raz za život


Pokojný bojovník (2006)

Film Pokojný bojovník vznikol na námet knihy Cesta pokojného bojovníka od Dana Millmana. Je to film, v ktorom sa toho až tak veľa neudeje, dôležitejšie sú myšlienky autora knihy, inšpirované zen-budhistickou kultúrou. Po zhliadnutí filmu z vás síce pokojný bojovník nebude, je ale dosť možné, že sa budete chcieť na cestu pokojného bojovníka vybrať. Zistíte napríklad, že väčšina vašich problémov vychádza z neustáleho rozoberania minulosti alebo predčasného hodnotenia budúcnosti, dozviete sa, že môžete vysypať z hlavy všetok prebytočný „odpad“ alebo to, že sa okolo vás v každom momente deje oveľa viac ako si dokážete všimnúť. Ak nemáte čas na prečítanie si knihy, vo filme nájdete všetky najdôležitejšie múdrosti demonštrované na príbehu mladého športovca, Dana, ktorý sa neustále ženie za úspechom. Zaujímavejšou postavou je však jeho mentor, Sokrates, ktorý mu tieto múdrosti jednoducho rozpráva a pomáha pochopiť ich. A najkrajšia na tom celom je ich prístupnosť každému divákovi.

https://www.youtube.com/watch?v=daP1NtwsKkA


Mohlo by vás zaujať: Násilie, ale aj priateľstvo a hlboké city: Vojnové filmy, ktoré treba vidieť


12 podmienok dedičstva (2006)

12 podmienok dedičstva sa tvári ako bežný americký film, ktorý poznáte z televízie. Romantika medzi hlavnými hrdinami, zmena životného postoja hlavného hrdinu, smutná udalosť, ktorá nakoniec všetkých spojí a podobne. Áno, film vám zrejme neukáže nič nové, ale forma akou vám pripomenie čo je v živote to dôležité, je niečím zaujímavá. Predstavte si, že po svojom bohatom starom otcovi namiesto peňazí zdedíte možnosť pracovať  zadarmo na farme, vzdať sa celého svojho (nemalého) majetku, prísť o svojich priateľov alebo pomáhať ľuďom (opäť zadarmo). Ako by ste na to reagovali? Samozrejme, nič nie je také, ako sa zo začiatku zdá a príbeh Jasona, ktorý tento „dar“ zdedil je predovšetkým o prehodnocovaní hodnôt, zmene názorov, o pochopení a o láske. 12 podmienok dedičstva je v podstate jednoduchý film, v ktorom nájdete pravdu, romantiku, aj sa zasmejete, aj si poplačete.


Mohlo by vás zaujať: Najlepšie životopisné filmy: Tieto osudy možno inšpirujú aj vás


Sedem životov (2008)

Sedem životov je príbeh, v ktorom sa hlavný hrdina, Ben, snaží pre výčitky svedomia odčiniť nešťastie, ktoré spôsobil. Ako svoje vykúpenie sa rozhodne pomôcť siedmym ľuďom. „Obete“ svojho dokonale premysleného úkonu zadosťučinenia vyberá veľmi zodpovedne, pretože je ochotný vložiť do tejto „hry“ naozaj všetko čo má.Všetko sa však skomplikuje, keď sa do jednej z nich zamiluje. Príbeh začne naberať trochu iný spád a hrdina je pod tlakom vlastného svedomia nútený rozhodnúť sa ako vyrieši svoj vnútorný spor. Film nekončí typickým americkým šťastným koncom, záleží však od uhla pohľadu či koniec prijmete ako sebecký čin vykonaný z neschopnosti niesť za svoje činy zodpovednosť alebo práve akospravodlivý trest, ktorý jediný môže hodnotne zaplatiť to čo vykonal.


Videli ste už niektoré zo spomínaných filmov? Ktorý vás najviac chytil za srdce? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Radka
Odporúčame