Päť jednoduchých rád ako si zvýšiť sebavedomie: Prejaví sa na vás i vašom okolí

Pekná žena

gettyimages

Asi každý z nás sa už v živote stretol s pocitom, že niečo nezvládneme, že je toho na nás priveľa, alebo jednoducho pri nejakej úlohe zlyháme. Tieto pocity môžu byť spojené s negatívnymi príhodami z minulosti, prílišnou kritikou zo strany našich blízkych, alebo nedostatku skúseností. V mnohých prípadoch sú tieto pocity neopodstatnené a ide len o hru nášho zníženého sebavedomia. Týchto pár rád môže pomôcť odbúrať stres z nových výziev a pomôcť zvýšiť ho.

Buďme pozitívni voči sebe aj okoliu

Chváliť a otvorene komentovať pozitívne vlastnosti ľudí okolo nás pomôže k navodeniu dobrej atmosféry. Nemusí ísť o prehnaný nekritický prístup. Vystačí úprimne oceniť kvality nášho okolia. Každý z nás je v niečom dobrý a aj tých najtvrdších cynikov poteší, ak si z času na čas vypočujú pozitívny komentár. Ak budeme k nášmu okoliu slušní, úctiví a napríklad sa len pekne pozdravíme i ľudia budú na nás reagovať pozitívnejšie.

Jasný cieľ pred očami

Pokiaľ cítime potrebu zvýšiť si sebavedomie, je dobré stanoviť si konkrétne ciele. Chceme sebavedomejšie vystupovať pred skupinou väčších ľudí? Potrebujeme niečo odprezentovať, alebo cítime, že sme utiahnutí?

Ideálne je stanovenie cieľa a časového rozsahu. Uvedomme si svoje silné stránky a prispôsobme tomu prípravu. Napríklad, o dva mesiace budem mať prípitok na rodinnom jubileu, chcem sebavedomo vystúpiť pred rodinou a blízkymi. Ak máme pred očami konkrétny cieľ, môžeme na ňom pracovať a prispôsobiť mu aj iné okolnosti. Napríklad vzhľad či úpravu, vďaka ktorým sa budeme cítiť istejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Stručný návod na vybudovanie sebadôvery: Ste lepší, ako si myslíte!


Pracujme na vzhľade

Napriek tomu, že nie je veľmi dobré všetko podriaďovať iba vzhľadu, je dôležité, aby sme so sebou boli spokojní. Pokiaľ nám viac záleží na úprave, tak si z nej spravme rituál. Návšteva kaderníka či manikérky sa môže stať našim príjemným časom, ktorý trávime sami so sebou. Ak si po nich zájdeme na kávu s priateľmi, pravdepodobne sa nám dostane aj pár komplimentov, ktoré nám spríjemnia deň.

Obliekajme sa vždy vhodne a príjemne. Ak sa nechceme cítiť zvláštne alebo neprimerane, je dobré prispôsobiť odev príležitosti a okoliu. Do nového prostredia by sme nemali vstupovať ani príliš sviatočne, ani príliš ležérne. Na druhýkrát už môžeme svoj zovňajšok prispôsobiť skúsenostiam. Ak sa o oblečenie budeme dobre starať, tak sa nám to vráti hneď dvakrát.

Náš tip: V dnešnej dobe už môžeme kvalitné a značkové oblečenie nakúpiť aj v secondhandoch a nemusíme do šatníka investovať milióny.

Usmievajme sa na seba

Zdravé sebavedomie úzko súvisí aj s tým, že sa musíme mať radi. Buďme si vedomí svojich kvalít a pristupujme k sebe pozitívne. Pokiaľ sa stretávame s negatívnymi situáciami, skúsme ich prehodnotiť, no naučme sa odpúšťať. Ak odpustíme sami sebe a aj iným, nebudeme sa zbytočne utápať v negatívnych začarovaných kruhoch. Deň nám môže rozjasniť aj vlastný úsmev v zrkadle. Usmejme a zakývajme si, vždy keď sme sami v kúpeľni a hneď budeme vyzerať spokojnejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Vyššie sebavedomie: Chceli by ste ho mať aj vy?


Prekonajme vlastný strach

Pokiaľ nejde o fóbie, s ktorými treba profesionálne pracovať, je občas dobré posunúť hranice vlastného strachu. Občas je dobré sadnúť si do prvého radu a klásť otázky, či reagovať. Najjednoduchšie je strčiť hlavu do piesku, no niekedy stačí aj málo a zistíme, že dokážeme oveľa viac, než vôbec tušíme.

Niekedy je vhodné v sebe nájsť odvahu a čeliť veciam, ktorých sa bojíme. Môže ísť o jednoduché veci, ako stretnutie s ľudmi, ktorých sme dávno nevideli až po prevzatie iniciatívy, napríklad v rodinných aktivitách.

Nebičujme sa vlastnými chybami

Sebavedomie vie byť záludným spoločníkom. Ak je príliš nízke, tak nám život utečie pomedzi prsty a môžeme toho veľa zmeškať. Ak je zase príliš vysoké, môžeme pôsobiť arogantne či privádzať iných do rozpakov. Ideálny je balans medzi vlastným pocitom a reakciami okolia. Nesmieme totiž zabúdať, že všetci robia a robíme chyby, no nemali by sme sa nimi nikdy bičovať príliš dlho.


Považujete sa za dostatočne sebavedomého človeka? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Jana
Odporúčame