Patríte medzi čokoholikov? Toto by ste o závislosti na čokoláde mali vedieť!

čokoláda

photl.com

Patrí medzi najobľúbenejšie balené dezerty a jej kvalitné kúsky sa všade vo svete vysoko cenia. Reč je pochúťke menom čokoláda, ktorá má v primeranom množstve blahodarné účinky na naše zdravie. Vedeli ste však, že prehnané dávky tohto kakaového pokladu môžu viesť k niečomu, čo je veľmi podobné bežnej závislosti? Zistite aj vy, kedy sa čokoláda môže pre vás stať nebezpečnou a ako sa zbaviť nutkania prejedať sa ňou.

Existuje závislosť na čokoláde?

Závislosť je niečo, čo si v podvedomí väčšinou spájame s negatívnymi zlozvykmi či užívaním zakázaných látok. No zatiaľ čo pri liekoch, cigaretách, alkohole alebo drogách majú odborníci úplne jasno, v názoroch na to, či jestvuje závislosť na čokoláde, sa rozchádzajú. Chuť na niečo sladké totiž z času na čas pociťuje každý z nás. Zväčša za ňu môžu vonkajšie pohnútky alebo naše emocionálne rozpoloženie – nuda, úzkosť, depresia a podobne. Maškrtenie tak nepredstavuje spôsob, ako zahnať hlad, ale skôr samoliek na pocity skľúčenosti. Špecialistkami na šrotovanie celých tabuliek čokolády sú ženy, ktoré často samy seba označujú za čokoholičky. Spotreba sladkostí a kakaovej pochúťky sa u nich napríklad v období pred menštruáciou šplhá k závratným číslam.


Mohlo by vás zaujímať: Čokoláda a víno: Ideálne afrodiziakum a gurmánska pochúťka


Omámení čokoládou ako ópiom

Keď si v ústach necháme rozpustiť kocku čokolády alebo zjeme kalorickú maškrtu bohatú na tuky, v našom organizme sa uvoľňuje serotonín. Ide o hormón šťastia, vďaka ktorému máme lepšiu náladu a svet vidíme ružovejšie. A práve tu tkvie koreň špirály čokoládovej závislosti. Čokoláda totiž obsahuje niektoré biologicky aktívne látky, ktoré môžu zapríčiňovať neštandardné správanie a psychologické vnemy ako pri látkach vyvolávajúcich inú závislosť. Podľa istého výskumu realizovaného na potkanoch má čokoláda rovnaký účinok na ľudský mozog ako ópium. Môže za to neuropeptid zvaný enkefalín uložený v zadných rohoch mozgových a v šedej kôre mozgovej. Je to opioid, ktorý v našom tele vyvoláva túžbu po istých druhoch potravín. Preto ak raz začneme s rozbaľovaním čokolády, odolať jej stojí obrovské úsilie.


Mohlo by vás zaujímať: Zázrak menom čokoláda: Skvelá na mozog, nervy aj proti infarktu


Na obranu čokolády

Aj keď medzi vychutnávaním si čokolády a užívaní drog sú isté podobnosti, vedci sa vo všeobecnosti domnievajú, že čokoládová závislosť nie je závislosťou v pravom zmysle slova. Čokoláda síce obsahuje určité látky ovplyvňujúce náladu, no tie sa v menšej či väčšej koncentrácii nachádzajú aj v iných potravinách – napríklad v brokolici. Neovládateľnú chuť na sladké tak s najväčšou pravdepodobnosťou vyvoláva kombinácia viacerých faktorov. Medzi ne patria najmä lahodné vlastnosti čokolády (sladkosť, vôňa, rozplývateľnosť), hormonálne a náladové výkyvy. Čokoládu vnímame ako niečo veľmi chutné, čomu by sme mali odolávať. Túžba po čokoláde je teda viac kultúrnym fenoménom než fyzickým. Nekontrolovateľnosť v jedení tak môže byť skôr výsledkom súčasných čŕt nášho každodenného prostredia.

Ako zatočiť s čokoládovým pokušením?

  • skúmajte svoje emócie – predtým, ako sa len tak zašumí po celej tabuľke čokolády, zistite, čo sa za vašimi chúťkami skrýva. Ak je to depresia, podráždenosť alebo príliš nízke sebavedomie, pokúste sa odstrániť ich príčinu, nie zažehnať ich sladkosťami.
  • ulahoďte si v malom – stáva sa vám, že neskončíte s bonboniérou, pokiaľ ju do poslednej omrvinky nezjete? Nečakajte, kým vás prepadne mánia, ale radšej si každý deň doprajte malý kúsok.
  • hľadajte alternatívu – máte tendenciu leňošiť pri televízore a pochutnávať si na čokoláde? Radšej zájdite na prechádzku, čítajte knihu alebo vyrazte za priateľmi – robte čokoľvek, čo vás rozptýli.
  • uvaľte embargo – ak si neviete inak pomôcť, vyhláste čokoládu za tabu vo vašom príbytku. Ak ju nemáte poruke, nebude vás pokúšať.
  • zásobte sa zdravými pochúťkami – namiesto čokolády si doprajte hrsť sušeného ovocia, orechových plodov alebo müsli tyčinku bez pridaného cukru

Zápasili ste už niekedy so závislosťou na čokoláde? Ako často si túto pochúťku doprajete vy? Podeľte sa o svoj názor v diskusii pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame