Patríte v práci medzi najstarších? Nevadí, takto udržíte krok s každým!

muž

profimedia.sk

Možno sa vám zdá, že ste len pred chvíľou patrili medzi najmladších začínajúcich zamestnancov vy. A zrazu sa poobzeráte okolo seba a uvedomíte si, že vo firme už patríte k tým najstarším. Vek môže byť vašou slabinou, ale aj výhodou. Poradíme vám pár trikov, aby ste aj naďalej ostali v centre diania – alebo, aby ste sa doň opäť dostali!

Na výzore záleží

Nosíte rovnaký typ blúzky či košele už tridsať rokov a vaše topánky tiež vyzerajú, ako by ich navrhoval niekto v osemdesiatych rokoch? Je síce pravda, že niektoré klasické kúsky sa časom veľmi nemenia, ale ste si istí, že celý váš šatník sa skladá práve z nich? Poproste svojho syna alebo dcéru, prípadne kamarátku či kamaráta, ktorý ide s dobou, aby vás zobral nakupovať. Pri dnešných cenách a výpredajových akciách vás takáto investícia nemusí zruinovať. Ostatným kolegom tak ukážete, že sa viete prispôsobiť a kráčať s dobou. A po nakupovaní tiež nezabudnite na návštevu kaderníčky. Poproste ju, nech vám vytvorí na hlave niečo primerané vášmu veku, ale trendy.


Mohlo by vás zaujímať: Zapadnite do mladého pracovného kolektívu!


Sebavedomia tak akurát

Nedávajte najavo neistotu, ale rovnako sa nesnažte všetkých vôkol poúčať a dokazovať váhu svojich skúseností. Keď máte čo povedať, hovorte. Ale neskáčte do reči druhým a nikdy sa nesnažte ich argumenty odbyť štýlom „ja som starší, mám viac skúseností, čo také šteňa ako ty môže vedieť“. Radšej vždy vyberte konkrétny príklad, na ktorom ukážte svoju pravdu.

Internet, tablet – všetko ľavou zadnou

Mnoho starších ľudí má k stále novým technológiám a výdobytkom odpor. Nemusíte dávať za deň na Facebook päť statusov, ale mali by ste vedieť, čo Facebook je. Ak máte s nejakým postupom v práci problém, poproste niekoho o pomoc a učte sa. Pokojne si postup zapíšte, aby ste ho nabudúce už vedeli. Keď budete neustále otravovať s rovnakou vecou, budete vyzerať ako neschopní prijať a naučiť sa nové veci.

Nehanbite sa povedať áno – alebo nie

Idú si kolegovia po práci niekam sadnúť a volajú aj vás? Ak máte chuť ísť, zabudnite na obavy typu „a čo ja tam s mladými“. Uvoľnite sa a choďte. Zistíte, ako sa s nimi cítite mimo práce a možno sa utužia vaše vzťahy. Ak sa však cítite unavení, nenúťte sa do toho len preto, aby ste neboli outsidermi. Môžete ísť s nimi predsa nabudúce.


Mohlo by vás zaujímať: Kariérny postup v každom veku: Máte už svojho kouča?


Nepodceňujte kontakty

Nezabúdajte, že kontakty sú dôležité v každej fáze vašej kariéry – aj teraz. Nielen keď potrebujete drobnú pomoc, ale aj pri vážnejších veciach.Človek nikdy nevie, čo sa môže udiať a možno si budete hľadať novú prácu pár rokov pred dôchodkom. V tom prípade budete potrebovať všetku možnú podporu zo strany vašich kamarátov a známych. Preto neprerušujte kontakty s ľuďmi len preto, že ste leniví sa s nimi stretnúť. Práve na lenivosť totiž neraz zakapú aj veľmi dobré vzťahy.


Aké skúsenosti s mladšími kolegami máte vy? Vyhovuje vám práca s nimi? Napíšte čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: profimedia.sk, photl.com, Maroš
Odporúčame