Obrovský rast a rýchlosť vývoja digitalizácie sa stali predmetom mnohých diskusií odborníkov, ale aj samotných užívateľov. Jednou z najväčších obáv sú dlhodobé dôsledky neustáleho pripojenia na internet a sledovania obrazovky smartfónu. Aktívnym používaním telefónu denne strávime niekoľko hodín a je dôležité si uvedomiť jeho vplyv na sociálne interakcie a emocionálne zdravie. Dať si pauzu od smartfónu sa podľa vedcov oplatí z viacerých dôvodov. Chcete vedieť, ako sa môže zmeniť váš život, ak na niekoľko týždňov obmedzíte svoj čas strávený so smartfónom?
Pauzu od smartfónu ocení najmä psychické zdravie
Odborníci na duševné zdravie varujú, že nadmerné množstvo času stráveného pred obrazovkou telefónu môže prispieť k rozvoju úzkosti, depresii a kognitívnemu preťaženiu. Neustále prichádzajúce upozornenia a správy, tlak sociálnych médií a ťažkosti so zameraním sa na úlohy v reálnom svete sú ďalšou časťou skladačky, ktorá ľuďom neúmerne zvyšuje hladinu stresu v bežnom živote.
Nový výskum vedený docentom marketingu Adrianom Wardom na McCombs univerzite v Texase skúmal účinky nadmerného používania smartfónu a použil metódu blokovania mobilného prístupu na internet. Zistenia naznačili, že prestávka od neustáleho online pripojenia má merateľné výhody.
„Smartfóny za posledných 15 rokov drasticky zmenili naše životy a správanie, ale naša základná ľudská psychológia zostáva rovnaká,“ poznamenal Ward. „Našou veľkou otázkou bolo, či sme prispôsobení na neustále spojenie so všetkým? Údaje naznačujú, že nie sme.“
Na výskume spolupracoval Ward s odborníkmi na psychológiu, psychiatriu a spotrebiteľské správanie. Spoločným cieľom bolo pochopiť, ako odpojenie od mobilného internetu ovplyvňuje pozornosť, emocionálne zdravie a celkovú pohodu.
Blokovanie internetu na dva týždne s prekvapivými výsledkami
Výskum sledoval 467 účastníkov s priemerným vekom 32 rokov. Vedci ich požiadali, aby si nainštalovali aplikáciu, ktorá im na stanovené obdobie blokovala mobilný internet. Aplikácia obmedzila prehliadače a sociálne médiá, pričom stále umožňovala hovory a textové správy. Na internet pristupovali účastníci iba v práci, škole alebo doma, ale už neboli neustále pripojení na svojich telefónoch.

Tento zásah s obmedzením mobilného internetu v telefóne poskytol pohľad, či je možné po krátkom čase vyvodiť závery v oblasti kognitívneho a emocionálneho zdravia. Ľudia boli rozdelení do dvoch skupín. Prvá skupina začala s blokovaným prístupom na internet na prvé dva týždne a potom prístup opäť získala. Druhá skupina začala ako bežne a na posledné dva týždne mala blokovaný internet. Na základe informácií, odborníci posúdili vplyv dočasného odpojenia.
- Už aj krátka prestávka od používania mobilného internetu viedla k významným benefitom.
- Mnohí účastníci subjektívne uviedli, že sa cítia menej stresovaní a majú väčšiu kontrolu nad svojimi každodennými aktivitami.
- Až 91 % účastníkov preukázalo zlepšenie aspoň v jednej oblasti psychického zdravia.
- Viac ako 70 % účastníkov reportovalo po dvojtýždňovej prestávke lepšie duševné zdravie.
- Dokonca, stupeň zlepšenia symptómov depresie prevýšil výsledky viacerých štúdií o antidepresívach.
K výraznému zlepšeniu došlo aj pri schopnosti udržať pozornosť a tieto pozitívne výsledky boli ekvivalentné zvráteniu desiatich rokov kognitívneho poklesu. Zistenia naznačujú, že pravidelné prestávky a obmedzovanie prístupu k mobilnému internetu v smartfóne by mohlo pomôcť obnoviť sústredenie a kognitívne funkcie. Jedným z najpozoruhodnejších výsledkov štúdie bol fakt, že čím viac bol obmedzený prístup na internet, tým viac uvádzali účastníci zlepšenie pocitov a emocionálnej stability.
Viac času na zmysluplné aktivity
Ward verí, že zlepšenie pohody nebolo spôsobené iba skrátením a obmedzením času stráveného so smartfónom, ale aj zmenami, ktoré nastali v každodennom živote. Účastníci jednoducho trávili viac času offline aktivitami. To znamená tráviť viac času vykonávaním svojich hobby, rozhovormi tvárou v tvár alebo prechádzkami v prírode. S tým súvisel väčší prídel spánku, oddychu, sociálneho prepojenia a väčšia kontrola nad vlastnými rozhodnutiami. Mnohí uviedli, že sa cítia menej rozptyľovaní, čo viedlo k zmysluplnejším rozhovorom s ostatnými.
Štúdia tiež upozorňuje na rastúci dopyt po technológiách, ktoré podporujú zdravšie digitálne návyky. Ward navrhuje, aby spoločnosti vyvíjali služby, ktoré pomôžu užívateľom tráviť menej času bezcieľnym scrolovaním na telefóne a znížili by nadmerný čas stráveným pred obrazovkou. Tieto výsledky by mali do úvahy vziať aj zamestnávatelia a mali by zaviesť nástroje, ktoré pomôžu zamestnancom vyvážiť čas online a offline, čo by viedlo k lepšiemu sústredeniu a spokojnosti s prácou. Ako ste na tom vy? Odhodláte sa získať väčšiu kontrolu nad svojím voľným časom?
Zdieľať na