Pekný úsmev čo najdlhšie: Tu je kompletný plán ukážkovej starostlivosti o zuby

Žena

photl.com

Zdravý chrup bez zubných kazov a s prirodzenou farbou skloviny je dnes vizitkou príkladnej starostlivosti a jeho nositeľovi zaručene pridáva na sebavedomí. Cukor a kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v strave, však zubom dávajú poriadne zabrať. Aby tieto zložky nenapáchali v našich ústach priveľa škody, je nevyhnutné venovať čisteniu dostatok času. Prinášame vám zopár tipov, ako sa správne starať o zuby a čo robiť v prípade, že svojmu úsmevu chcete dopriať určité kozmetické vylepšenia.

Dôkladná starostlivosť začína doma

Zubár alebo dentálna hygienička vám síce môže pomôcť vyriešiť akútny problém priamo v ambulancii, no zvyšok zostáva na vašich pleciach. Pri zuboch je prevencia mimoriadne dôležitá najmä preto, že sklovina sa podobne ako mozgové bunky neobnovuje. Ak sa nám teda na zube vytvorí kaz, stomatológ ho musí odstrániť a chýbajúcu hmotu nahradiť výplňou. Keďže zuby slúžia najmä na mechanické spracovávanie stravy, mali by sme si ich chrániť a usilovať sa o to, aby zostali zdravé čo najdlhšie. Ďalším faktom je, že zubné ošetrenia dnes nepatria k lacným záležitostiam.

Odborníci sa zhodujú, že základným pilierom každej ústnej hygieny je pravidelné čistenie zubov ráno i večer v dĺžke trvania minimálne dvoch minút. „Mnoho elektrických zubných kefiek sa dnes automaticky vypína po určitom čase. Ak si čistite zuby klasickou kefkou, použite svoje hodinky, telefón alebo aj kuchynský časovač na to, aby ste dodržali dvojminútový limit,“ radí britský stomatológ Anthony Zybutz. Správna technika vraj vôbec nie je náročná: „Môže sa vám zdať, že dve minúty je príliš dlhý čas, ale robí to naozaj veľký rozdiel. Hlavička zubnej kefky by sa mala pohybovať spolovice na zube a spolovice na ďasne. Ak na kefku príliš tlačíte a zuby drhnete, poškodzuje to ďasná.“


Mohlo by vás zaujať: Krvácajú vám ďasná? Zbystrite, ich zápal vás môže pripraviť o zuby


Zubné pasty bývajú nadhodnotené

Ak vám niektorá zo zubných pást sľubuje na obale zázraky na počkanie, zvyčajne ide len o marketingový ťah. Reč je predovšetkým o bieliacich prípravkoch, po použití ktorých by sa belosť vášho chrupu mala zlepšiť až o niekoľko stupňov. V skutočnosti je ale zloženie väčšiny pást približne rovnaké. Obsahujú fluoridy, jemné abrazívne častice, zahusťovadlá, penivé zložky a príchute. Podľa doktora Zybutza je však investícia do príliš drahých pást zbytočná: „Nemyslím si, že drahé pasty sú lepšie. Oveľa dôležitejšie je to, ako používate zubnú kefku.“

Najdôležitejšia úloha – odstrániť zubný povlak

Povlak sa tvorí v ústach a zachytáva na zuboch dokonca aj prípade, že práve nič nekonzumujeme. Práve on je však zodpovedný za následný vznik zubných kazov. Zlou správou je, že sa ho nedokážeme zbaviť inak, než ho mechanicky „oškrabať“ štetinami zubnej kefky. Aby sme sa dostali aj na ťažko prístupné miesta v medzerách medzi zubami, je vhodné investovať do medzizubnej kefky. Dnes sa vyrábajú vo viacerých veľkostiach, preto sa nemusíte obávať, že je cez úzke štrbinky neprepcháte. Spočiatku vám ďasná môžu krvácať, no to sa po niekoľkých čisteniach určite zlepší. Ústnu hygienu začnite najskôr medzizubnou kefkou a potom pokračujte klasickou veľkou kefkou, nikdy nie naopak.


Mohlo by vás zaujať: Túžite po bielom úsmeve ako z reklamy na zubnú pastu? Takéto sú vaše možnosti


Názory na ústnu vodu sa rôznia

Podľa niektorých odborníkov môžu fluoridy obsiahnuté v ústnej vode z dlhodobého hľadiska posilňovať sklovinu. Podľa iných odborníkov zas použitie ústnej vody ihneď po čistení spôsobuje zmývanie všetkých pozitív, ktoré do starostlivosti o zuby vnáša zubná pasta. Ak teda na ústnu vodu nedáte dopustiť a potrpíte si na takéto osvieženie dychu, použite ju až polhodinu po tom, čo si umyjete zuby.

Cukor je nepriateľom číslo jeden

Podpisuje sa pod kilá navyše, zlý krvný obraz, srdcovocievne ochorenia a dokonca aj pod zvýšenú tvorbu zubných kazov. Reč je o cukre, ktorý je obsiahnutý vo väčšine potravín, ktoré denne konzumujeme. Ak teda chceme urobiť niečo pre svoje zdravie a zuby, mali by sme sa oblúkom vyhýbať tým najrizikovejším zložkám stravy. „Diétna kola, ovocné džúsy, energetické nápoje, šumivé vitamínové doplnky a dokonca aj francúzsky šalátový dresing sú prepchaté cukrom a spôsobujú na zuboch hotovú spúšť,“ varuje spomínaný stomatológ. Rovnako nebezpečný je však tiež zlozvyk v podobe fajčenia, ktoré oslabuje cievne zásobenie ďasien a je jednou z najčastejších príčin straty zubu. „Ak fajčíte, mali by ste si nechať vyčistiť zuby u dentálnej hygieničky každé dva až tri mesiace,“ odporúča doktor Zybutz.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás krvácanie z ďasien? Zastavte ho, kým nespôsobí katastrofu!


S bielením zubov veľmi opatrne

Tých, ktorí sa môžu pochváliť relatívne zdravým chrupom, láka vidina hollywoodskeho úsmevu so snehobielym nádychom. Ak sa vrátime k marketingu zubných pást, určite stojí za zmienku to, ako vznikajú podložené tvrdenia o preukázanom rozjasnení zubov až o tri farebné stupne. Takéto „výskumy“ sa totiž realizujú u ľudí, ktorí majú zuby s výraznými škvrnami a nikdy predtým pasty s abrazívnymi časticami nepoužívali. Preto ak zvažujete bielenie, zverte sa do rúk odborníka. Takýto zákrok si totiž nemôže dovoliť úplne každý – vyžaduje sa stopercentný stav chrupu. Bielenie by navyše malo byť veľmi pozvoľné a realizované za pomoci najvhodnejšej techniky. Tá je u každého záujemcu individuálna.

Zdroj: photl.com, thinkstock.com, Emma
Odporúčame