Peniaze požičia banka aj nebankové subjekty: Spoznajte ich plusy a mínusy

Peniaze

flickr.com/PresseBox.de flickr

V dnešnej ťažkej dobe je pôžička čast jediný spôsob, akým sa dostanete k potrebnému obnosu financií. A je jedno, či ich potrebujete na kúpu nehnuteľnosti, alebo len vyplatenie účtov. Niekedy vám môže požičať rodina či známi, inokedy sa musíte spoľahnúť na banky či nebankové subjekty. S akými pôžičkami sa dnes môžete stretnúť?

Bankové subjekty

Ide o tú najvýhodnejšiu alternatívu. Každá z bánk vám ochotne poskytne úver či pôžičku, budete však najskôr prísne posudzovaný a vaše životné podmienky budú preverované z každej strany. Do úvahy banky berú vek, výšku príjmu, počet detí a podobne. Navyše musíte mať čistý bankový register, to znamená, že všetky predchádzajúce záväzky ste plnili načas. V opačnom prípade vám bude žiadosť zamietnutá. Banka vám možno nakoniec aj tak neposkytne pôžičku v takej sume akú ste požadovali. Výhodou však sú najnižšie poplatky a aj úrok.

Kontokorektný úver

Ide povolené prečerpanie na vašom účte. Možno úver môžete čerpať aj vy a ani ste o tom nevedeli. Po minutí finančných prostriedkov na vašom bankovom účte môžete ísť do mierneho mínusu. Ideálna záchranná brzda v prípade neočakávaných výdavkov. Čiastka, ktorú môžete prečerpať, je obyčajne na úrovni vášho mesačného príjmu. Úroky zväčša platíte iba zo sumy, ktorú ste prečerpali. O tom, z akých zdrojov tento svoj debet uhradíte, je dobré rozmýšľať skôr, nakoľko banky debet zmažú pri najbližšom príjme hotovosti na účet. Znamená to, že ak pôjdete do mínusu 500 eur a o mesiac vám príde výplata v tejto výške, banka si ju stiahne a pripočíta k nej úrok. Ak splatenie odložíte, pripravte sa na vyššie úroky.

Podobná možnosť nepriamej pôžičky je aj kreditná karta. Je vhodná najmä pri krátkodobých záležitostiach, pretože počas bezúročného obdobia neplatíte banke nijaký úrok (býva zväčša okolo 40 dní od platby – informujte sa však konkrétne vo vašej banke). Dlhodobejšie sa na kreditnú kartu požičiavať nevypláca, pretože úroky pôžičku zväčša výrazne predražia.


Sprievodcu svetom práce a kariéry nájdete na www.karierainfo.sk


Nebankové subjekty

V súčasnosti sa tešia obrovskej obľube. Pôžičku vám poskytnú od niekoľko stovák až po tisíce či desiatky tisíc eur. Na nič sa nepýtajú, nezaujíma ich ani bankový register. Takúto pôžičku si vybaví naozaj každý a za pár okamihov. Požadovaná čiastka býva pripravená do niekoľkých hodín. Takáto pôžička však má samozrejme nejaký háčik. Ba možno skôr hák. Ním sú vysoké poplatky a prehnaná úroková miera. Azda najväčšou záludnosťou je potreba ručenia nehnuteľnosťou aj pri menších pôžičkách. Takúto službu si je preto dobré niekoľkokrát dopredu premyslieť, aby ste sa razom neocitli na ulici.

Online či SMS pôžičky

Ocitli ste sa v situácii pár dní pred výplatou a rýchlo potrebujete menší obnos financií? Na takéto účely sa často využívajú online a SMS pôžičky. Na internete vyplníte formulár, alebo zašlete SMS so základnými údajmi a do pár minút máte financie na svojom účte. Rýchle a jednoduché. Takéto pôžičky sa poskytujú najčastejšie vo výškach od 25 do 400 eur, tieto hodnoty sa líšia v závislosti od poskytovateľa. Úrok je však pri nich extrémne vysoký. Lehota splatnosti je najčastejšie okolo 15 dní. Ak to bude málo, za poplatok si splatnosť môžete predĺžiť. Ako príklad uvedieme pôžičku v hodnote 100 eur. Po 15 dňoch za ňu zaplatíte približne 125 eur.


Mohlo by vás zaujímať: Pôžička v rodine: Ako pomôcť blízkym a zároveň ustrážiť vlastné peniaze?


Aby pôžička bola pomocníkom

Prinášame zopár základných rád, na ktoré by ste mali pamätať pri vybavovaní pôžičky:

akú mesačnú splátku si môžete dovoliť: Z vašich príjmov si odrátajte všetky možné výdaje, počítajte aj s istou rezervou na nepredvídateľné okolnosti. Suma, ktorá vám vyjde je maximum, ktoré si môžete dovoliť.

požičajte si len toľko, koľko potrebujete: Ak potrebujete napríklad 900 eur, bude zbytočné požičať si 1000 eur. Za každé euro navyše totiž zaplatíte úrok a ten nebýva práve najmenší. Rovnako sa snažte pôžičku splatiť čo najskôr. Čím dlhšie budete splácať, o to viac ju preplatíte.

poistite si mesačné splátky: Toto platí predovšetkým pri dlhodobejších pôžičkách v prípade, že si nie ste istý výškou príjmu v budúcnosti. Dodatočné poistenie vám zaručí stále rovnaké podmienky.

uprednostnite menšiu pôžičku s lepšími podmienkami: Ak potrebujete súrne peniaze, no máte nárok jedine na pôžičku s ručením nehnuteľnosťou, voľte radšej nižšiu pôžičku s menším rizikom. Pri ručení nehnuteľnosťou niekedy stačí jediná omeškaná splátka a ste na ulici.

čítajte si malé písmenká na zmluve: Práve tie sú najdôležitejšie. Zistíte si tak či máte možnosť predčasného splatenia, výšku skrytých poplatkov, možnosť odloženia mesačnej splátky. Rovnako sa tu nachádzajú aj sankcie, ktoré vás postihnú pri neplnení záväzkov. Obzvlášť nebankové spoločnosti budú mať záujem, aby ste tejto časti nevenovali veľkú pozornosť, vyčleňte si však na preštudovanie zmluvy dostatok času. V najideálnejšom prípade dajte zmluvu preštudovať právnikovi.

nie dva, ale trikrát meraj a raz rež: Možno aj viac. Pôžička je dlhodobý záväzok, ktorý môže vašu finančnú situáciu nie len vylepšiť, ale aj výrazne zhoršiť. Uspokojte sa tak radšej s málom a voľte menej rizikové pôžičky.

Nie práve najideálnejšia doba si vyžaduje nie práve najideálnejšie riešenia. Tým riešením však môžu byť pôžičky. Dopredu si veľmi dobre rozmyslite, či vás pôžička nedostane do ešte väčších problémov. Pretože ak by ste ju nevládali splácať a nedajbože si na splátky prvej pôžičky vzali ďalšiu, práve ste sa vydali na cestu do pekla. Pôžička je totiž ako oheň. Dobrý sluha, ale zlý pán.


Boli ste už niekedy nútení zobrať si pôžičku? Ako ste si poradili s jej splácaním? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/PresseBox.de flickr, flickr.com/PresseBox.de flickr, David
Odporúčame