Pesticídy predstavujú vážne riziko: Údajne môžu za cukrovku aj obezitu

Obezita

gettyimages

Pesticídy nie sú populárne, no v ovocí a zelenine, ktorú si nevypestujeme sami, ale kúpime v obchodoch, sa objavuje pomerne často. Aj keď existujú hladiny, ktoré nesmú byť prekročené, aby ľudskému organizmu neškodili, môžu mať svoj podiel na rozvoji rôznych civilizačných chorôb, medzi ktoré patrí napríklad aj cukrovka alebo obezita. Potvrdili to aj nové výskumy.

Je stále ťažšie spochybňovať existenciu vplyvu pesticídov, ktoré sa ku človeku dostávajú v potravinách. dlhsie sa hovorí o tom, že ich používanie súvisí aj so vznikom rakoviny či poškodením genetického materiálu a hormonálneho systému. 

Čo sú pesticídy?

Ide o akúkoľvek látku alebo zmes látok, ktoré sa používajú na postrek, prevenciu alebo ničenie škodcov. Patria sem insekticídy, herbicídy, fungicídy, moridlá, rodenticídy a iné látky. Tieto látky slúžia nielen na ničenie škodcov, ale aj na ochranu rastlín pred burinou.


Mohlo by vás zaujímať: Ktoré ovocie a zelenina obsahujú najviac pesticídov? Pozrite si ich zoznam


Cukrovka aj naberanie na váhe

Štúdie vypracované francúzskym Národným ústavom pre agronomický výskum (INRA) a Národným ústavom pre zdravie a lekársky výskum (INSERM) ukazujú, že hlodavce mužského pohlavia, ktorí boli pravidelne kŕmení zmesou so šiestimi bežnými pesticídmi, a to v množstve považovanom za bezrizikové, naberali veľmi na váhe, zvyšoval sa u nich podiel tukových buniek a vznikala cukrovka.

Myšie samice zase boli postihnuté inými, menej výraznými prejavmi. Je to prvýkrát, čo vedci ukázali, ako zmes fytosanitárnych produktov, ktoré sa teraz používajú, vyvoláva obezitu a cukrovku. Tieto údaje sú podľa autorov výskumu ešte viac dôležité preto, že sa zhodujú s ďalšími údajmi organizácie NutriNet.

Biopotraviny sú na tom lepšie

Štúdia tejto organizácie, ktorá sleduje potravinové návyky viac ako 50 tisíc ľudí, ukázala v roku 2013 a potom v roku 2017, že najväčší spotrebitelia biopotravín sú vystavení menšiemu riziku nadváhy či obezity a rozvoju metabolického syndrómu, ktorý predchádza vzniku cukrovky druhého typu.

Vedci z INRA kŕmili počas 52 týždňov myši zmesou najbežnejších pesticídov, ktoré sa najčastejšie nachádzajú v zelenine a ovocí. Hlodavce dostávali prijateľnú dennú dávku, ktorú vypočítal Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) a ktorá podľa neho nevytvára žiadne riziko. Jeden rok u myší zodpovedá asi tridsiatim rokom u človeka.

Po šiestich mesiacoch experimentu vedci u samcov pozorovali nadváhu. Na konci pokusu nabrali samčeky živené pesticídmi zhruba dvakrát toľko na váhe, ako kontrolné myši. Rovnako u nich narástla tuková hmota a netolerancia glukózy, ktorá vznikla už po štyroch mesiacoch. Myši dostávali bežnú stravu, ktorá nemala viesť k ich priberaniu. U myších samíc tieto poruchy neboli zistené, okrem ľahkej hyperglykémie na záver pokusu.


Mohlo by vás zaujímať: Pesticídy a vosky na ovocí z obchodu: Odstráňte ich jednoducho a účinne


Prijateľné dávky sa budú meniť

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín vydá pre tento rok svoje prvé hodnotenie pôsobenia pesticídov na štítnu žľazu a nervový systém. EFSA však neoznámila, či tieto nové výskumy budú znamenať prehodnotenie teraz platných prijateľných dávok pre šesť testovaných pesticídov (ide o ziram, chlorpyrifos, imidacloprid, boskalid, thiophanat a kaptán).

Vedci sa navyše pokúsili osvetliť rozdiely v reakcii samcov a samíc. Zdôraznili význam proteínu zapojeného do bunkovej detoxikácie. Použili geneticky modifikované myši, ktoré boli zbavené tohto proteínu, a štúdiu zopakovali. Tentoraz nebol žiadny rozdiel v naberaní na váhe medzi samcami vystavenými príjmu pesticídov a kontrolnými zvieratami. U samíc sú pravdepodobne zapojené iné mechanizmy. Vedci skúmajú ochrannú úlohu hormónov estrogénov.

Cukrovkárov je čoraz viac

Počet ochorení diabetom rýchlo rastie vo všetkých krajinách. Podľa Medzinárodnej federácie diabetu bolo vlani vo svete 425 miliónov diabetikov, teda každý dvanásty dospelý. Na vzniku cukrovky sa podieľa mnoho faktorov, predovšetkým príliš výdatná strava, sedavý spôsob života a znečistenie životného prostredia. Tento posledný faktor je predmetom rastúceho počtu výskumov v celom svete.


Snažíte sa vyhýbať pesticídom? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Le Monde
Odporúčame