Pestovanie najkrajších letničiek široko-ďaleko: Poradíme, ako na to

Muškáty

gettyimages

Ako každý rok, aj toto leto sledujete, ako susedkine muškáty vytvárajú nádherné zakvitnuté previsy a pri odpovedi na otázku “Ako to robí?” začnete mať pocit, že nad nimi po nociach zrejme čaruje. Balkóny a terasy ozdobené pestrofarebnými kombináciami letných ťahavých kvetov sú azda najpopulárnejším spôsobom, ako si zútulniť počas leta svoje domáce prostredie.

Muškáty sa tešia obľube už desiatky rokov, doťahujú sa na ne nežné surfínie a verbeny. Ak už máte za sebou ich vysadenie, no ich rast stagnuje, je možné, že sa niečo neodhadlo tak, ako si tieto rastlinky zaslúžia.

Ako malo prebehnúť vysadenie?

Pri kúpe bolo dôležité zamerať sa na zdravé sadenice a ucelenú koreňovú štruktúru. Niekedy dokážu prekvapiť i akciové sadenice z obchodného domu viac ako košaté jedince od samopestovateľa. V každej rastline, ak je zdravá, je veľký potenciál žiť a rásť, ak má na to vytvorené dostatočné podmienky.

Muškáty i surfínie potrebujú na začiatku kvalitný nový substrát. Nerecyklujte vyčerpanú zeminu z minuloročných kvetináčov. Úspešným pestovateľom sa už roky osvedčuje vyložiť spodnú časť kvetináča drenážou, napríklad z keramzitu alebo kamienkov, ktorá čiastočne zabráni tomu, aby korene stáli pri premokrení vo vode a odhnívali. Ďalšou úlohou bolo zahájiť pravidelné prihnojovanie, najskôr na podporu rastu zelenej časti rastlinky a neskôr na podporu kvitnutia.


Mohlo by vás zaujímať: Prvé mrazy sa blížia: Čo všetko by ste mali v záhrade stihnúť do ich príchodu?


Nebojte sa zastrihávania

Zastrihávanie, známe aj ako zaštipovanie alebo vylupovanie je hlavným predpokladom pre krásne košaté a bohato zakvitnuté letničky. Bez neho vyrastú z muškátu či surfínie 2-3 hlavné vetvy, ktoré prvý silnejší vietor zlomí. Neprepletú sa medzi sebou a nedokážu sa teda ani navzájom podporiť a odolávať. Navyše, i množstvo kvetov je v takom prípade omnoho nižšie.

Ide pritom o veľmi jednoduchý ťah. Zaštipovanie znamená odtrhnutie rastových vrcholkov (malých zelených lístkov). V základných vetvách sa zastaví rast do dĺžky a spoza zostávajúcich listov vyženie letnička nové výhonky, a tak sa podporí rozrastanie do šírky a košatenie. Ak máte v kvetináčoch slabo ukvitnuté “pahýle”, vylúpnite všetky puky, kvety, opatrne skráťte hlavné vetvičky, letničku prihnojte a už za pár dní spozorujete prvé zmeny a pučanie nových lístkov. Takýto postup sa odporúča pri muškátoch, surfíniách i verbenách, dokonca aj pri obľúbenom odpudzovači múch a komárov – plektrante.

Základné pravidlá pre muškáty

Muškát je spomedzi letničiek najmenej náročný, no ak sa chcete tešiť zo záplavy kvetov, treba ho predovšetkým umiestniť na vhodné miesto. Malo by to byť miesto orientované na juh, juhozapád alebo juhovýchod. Pre rast potrebuje slnečné stanovište v závetrí. Pozor však na prílišné prehrievanie kvetináča, najmä obedných slnkom, ktoré korene postupne uvarí a muškát začne chradnúť.

Muškáty majú rady výdatnú zálievku, no najlepšie, ak medzi tým substrát jemne preschne. Trvale mokrá zemina (aj z dôvodu výdatných dažďov) spôsobuje zahnívanie koreňov. Zalievanie je ideálne robiť v ranných hodinách, aby sa do večera väčšina vody dostala do tela muškátov. Muškát totiž nemá rád cez noc “nohy vo vode”. Ak na obed zbadáte, že muškát vädne a je veľmi suchý, nikdy ho nezalievajte studenou vodou. Odložte ho na chvíľu do chládku a polejte vlažnou vodou.

Nezabudnite na akurátne prihnojovanie a pravidelnú starostlivosť v podobe odstraňovania odkvitnutých kvetov a poškodených listov, ktoré sú jednak neestetické, no môžu byť aj zdrojom plesní.


Mohlo by vás zaujímať: Jesenná bylinková záhradka: Vysaďte si ju, kým je čas!


Základné pravidlá pre surfínie

Surfínie, u nás ustálené aj ako “petúnky”, majú o niečo krehkejšie telo, listy aj kvety a preschnutie ich dokáže zničiť. Najradšej majú slnečné miesto chránené pred dažďom a vetrom. Prílišné premokrenie niekoľko dní po sebe vedie k rozvinutiu hubovitých ochorení.

Dlhé rozkonárené previsy dosiahnete pravidelným skracovaním a prihnojovaním. Pozor však, aby ste nemali omylom vysadené petúnie, ktoré rastú vzpriamene a kompaktne. Ich kvety sú o niečo väčšie ako u surfínii. Pri premyslenom zaštipovaní však dokážete aj “omylu” vyčarovať plný kvetináč s jemným previsom.

Rovnako ako u muškátov, dôležité je odstraňovanie odkvitnutých kvetov, aby dostala surfínia impulz na novú tvorbu kvetov a neustala vo svojej reprodukčnej fáze, teda v kvitnutí.


Aké letničky si doma pestujete vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame