Pestujte svaly tou správnou stravou: Ktoré potraviny podporujú ich rast?

Kulturista

thinkstockphotos.com

Usilujete sa dosiahnuť vysnívanú postavu poctivým cvičením? Robíte veľmi dobre, no nezabúdajte, že ďalším dôležitým faktorom je tá správna strava. V prípade, že sa usilujete nabrať svalovú hmotu, nemali by ste sa vyhýbať ovociu, zelenine, proteínom, sacharidom ani zdravým tukom. Práve tie totiž svalovú hmotu budujú aj udržiavajú. Pozrite sa, s ktorými potravinami dosiahnete ideálnu postavu, a neváhajte ich zaradiť do jedálnička.

Špenát

Špenát je jednou z najvhodnejších potravín počas akejkoľvek diéty. Navyše je výborným pre srdce a bráni strate kostnej a svalovej hmoty. Odborníci zo švédskeho inštitútu Karolinska zistili, že miska tejto zeleniny denne zlepšuje funkciu svalov a výsledky sú poznateľné už po troch dňoch.

Vajcia

Keďže sa pri vajciach často spomína vysoký obsah cholesterolu, mnohí sa vyhýbajú konzumovaniu žĺtkov. Úplne ideálne je bielko, no netreba sa báť ani žĺtka. Obsahuje totiž veľký obsah omega-3 mastných kyselín, bez ktorých dochádza k rozličným poškodeniam svalov i kĺbov. Cholesterol zo žĺtka stimuluje steroidné hormóny a len pol gramu leucínu z jedného vajca funguje ako palivo pre rast svalov. Ak sa ale obávate vysokej hladiny cholesterolu, zvýšte svoju aktivitu pri cvičení a všetko bude v poriadku.


Mohlo by vás zaujať: Skvelé mandle: Pomáhajú pri chudnutí, chránia pred cukrovkou a srdcovými chorobami


Orechy

Ľahké a chutné občerstvenie, ktoré by sa rozhodne malo dostať do vášho každodenného jedálnička, sú orechy. Vďaka tomu, že sú skvelým zdrojom vlákniny, zinku, vitamínu E, bielkovín, draslíka a horčíka, prospievajú proti svalovej únave a kŕčom. Hrsť orechov denne je dávka, ktorá neprospieva len podpore svalstva, ale aj celkovej vitalite vášho organizmu. Podľa Purdue University je najvhodnejšie ich skombinovať so strukovinami, kedy vytvoria kompletný proteín. Stačí ich jesť v tom istom dni, nemusíte ich mať v jednom jedle. Orechy však majú aj pomerne vysoký obsah tuku a kalórií, tak ich konzumujte s mierou.

Zelený čaj

Nielen káva vás dokáže ráno nabudiť. Výbornou náhradou je práve zelený čaj. Ak ho budete piť pravidelne, dosiahnete aj výsledky v oblasti svalovej hmoty. Dokazuje to aj experiment, ktorý prebiehal v americkom Národnom centre pre komplementárnu a alternatívnu medicínu. Ženy po menopauze prijímali polyfenoly, ktoré obsahuje zelený čaj. Výsledky ukázali, že tieto ženy mali po pol roku viac svalovej hmoty ako konzumentky placeba. Pravidelné pitie zeleného čaju (2 šálky denne) vám navyše pomôže rýchlejšie spaľovať tuky a namiesto nich vytvárať žiadané svaly. Najvhodnejšie je piť kvalitný zelený čaj, ideálne sypaný zo špecializovanej predajne.


Mohlo by vás zaujať: Ovsené vločky zdravo a chutne: Týchto 11 skvelých tipov sa oplatí vyskúšať


Losos

Odborníci na stravovanie odporúčajú ryby zaraďovať do jedálnička čo najčastejšie. Jedným z dôvodom je aj podpora stavby svalovej hmoty. Najmä losos je výborným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré podporujú hladinu dobrého cholesterolu v tele a zvyšujú anabolickú kapacitu aminokyselín. Navyše je plný potrebných bielkovín a výborne chutí. Takže o dôvod viac na zahryznutie sa. Ak však rybu jesť nechcete, môžete si zakúpiť výťažky z rybieho oleja.

Grécky jogurt

To, že sú jogurty vhodné pri naberaní svalovej hmotnosti, je samozrejmé. Ak však chcete byť dôslední, je podstatný aj výber jogurtu. Viac proteínov ako klasický jogurt obsahuje práve grécky jogurt. Výhodou je, že pocit sýtosti udržuje po dlhú dobu a posilňuje metabolizmus. Grécky jogurt je vhodnou voľbou na zdravé a posilňujúce raňajky, vďaka ktorým vám svaly porastú.


Ktoré zo spomínaných potravín máte v obľube a ako často si ich doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame