Praslička roľná nie je len burina: Pomôže proti močovým kameňom aj bolestiam krížov

Praslička roľná

wikipedia.org

Praslička roľná je množstvom ľudí považovaná len za burinu. Je však omnoho viac a slúži ako ľahko dostupný prírodný liek. Jej zber navyše začína práve v týchto dňoch. Praslička pomáha pri problémoch s močovými cestami, pričom dokáže rozpustiť aj kamene a vyplaviť z nich piesok. Okrem toho je tiež výborným prostriedkom pri bolestiach krížov a pre zdravie prostaty.

Zber sa už začal – čas máte do septembra

Prasličku nie je problém nájsť. Rastie sama na vlhkých miestach na poliach, pri železniciach, v okolí ciest, na okrajoch lesov a rovnako v nížinách, ako na podhoriach. Zberá sa vňať, ktorú predstavujú zelené rozvetvené stonky. Jej zber sa začal tento mesiac – v júni, no nemusíte sa plašiť. Máte čas až do začiatku jesene, do kedy je jej zber ešte vhodný. Po nazbieraní sa dôkladne vysuší a uskladní na ďalšie použitie.

Má silné močopudné vlastnosti

O prasličke je pomerne známe, že je vďaka jej výnimočným vlastnostiam vhodná najmä pri problémoch s močovým ústrojenstvom. Má výrazné močopudné vlastnosti, vďaka čomu sa rýchlejšie zbavíte škodlivých baktérií, ktoré sa usídlili vo vašich močových cestách a spôsobujú vám nepríjemnosti. A nielen to. Vďaka svojej sile dokáže vyplaviť aj piesok a rozpustiť močové kamene.


Mohlo by vás zaujať: Hemoroidy sú trápenie, o ktorom vaše okolie netuší: Ako ich možno liečiť?


Praslička pomáha aj pri:

  • kôrnatení ciev,
  • čistení cievnej sústavy,
  • zastavení krvácania z nosa a rán,
  • hemoroidoch,
  • pri liečbe tuberkulózy,
  • zápale hrdla,
  • čistení krvi,
  • bolesti kĺbov,
  • reume,
  • dne.

Čaj, kloktadlo aj kúpeľ

Praslička nemá len široké využitie, ale aj široké spôsoby použitia. Môžete si z nej pripraviť čaj a užívať ju tak vnútorne. Odvar z nej je však možné používať aj na vonkajšie účely a potierať si ňou ťažko sa hojace rany. S odvarom môžete aj kloktať – a to najmä pri bolestiach hrdla. Čerstvú bylinku je zas vhodné pritlačiť na krvácajúce miesto, napr. pri krvácaní z nosa, či rán. Kúpeľ je zas vhodný pri bolestiach krížov, problémoch s prostatou, či problémoch s medzistavcovými platničkami.


Mohlo by vás zaujať: Bolesti hrdla? Porazte ich liekmi z lekárne aj od matky prírody!


Ako si ju pripraviť?

Na vnútorné použitie (pitie) si pripravte prasličkový čaj. Dve lyžice vysušenej prasličky varte 30 minút v pol litri vody. Pite 2 – 3 krát denne, ak sa dá čo možno najčastejšie, resp. dlhodobo. Vhodný je aj kúpeľ z prasličky, ktorý si pripravíte tak, že 100 gramov prasličky zalejete litrom studenej vody  a necháte lúhovať 12 hodín. Potom prilejte do kúpeľa a kúpte sa 20 minút tak, aby voda siahala nad vaše obličky. Po kúpeli sa neutierajte, ale zabaľte do deky a pár minút sa hrejte zabalení pod perinou. Prasličkový odvar pripravíte z dvoch lyžíc prasličky na pol litra vody, ktoré povaríte asi 15 minút.

Pozor na jedovatú príbuznú!

Pri zbere prasličky roľnej treba dávať pozor na jej zámenu s prasličkou močiarnou, ktorá je jedovatá. Tá rastie najmä pri močiaroch a má veľmi tuhé, hrubšie, jednoducho rozkonárené kratšie stonky s výraznými vráskavými rebrami. Liečivá praslička roľná má naproti tomu tenšiu zelenú stonku, ktorá je výraznejšie rozkonárená.


Na čo všetko používate prasličku roľnú? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, Nela
Odporúčame