Scrapovanie – tvorenie s fotografiami pre kreatívnych

Scrapovanie

thinkstockphotos.com

Scrapovanie (skrepovanie) alebo scrapbook (skrepbúk) je tvorivá zábavná aktivita, pri ktorej rôznymi materiálmi a technikami dotvoríte pozadie, či výnimočný priestor pre prezentáciu a vystavenie fotografie. Je to zábava pre malých i veľkých, zaujímavá spoločná aktivita. Pustite sa do nej aj vy!

Základom je štvorcová plocha z papiera alebo textilu, na nej je umiestnená papierová fotografia s originálnym námetom – jedinečná momentka, skrátka fotka, ktorá je zachytením okamihu výnimočná a zaslúži si iné miesto ako byť založená v obyčajnom albume. Na základnú plochu v okolí fotky i pod ňu a na ňu sa umiestňujú rôzne dekoratívne prvky, ktoré súvisia farebne a tematicky s motívom na fotografii. Najčastejšie sa používajú na scrapovanie fotky zobrazujúce členov rodiny, významné udalosti ako svadba, narodenie dieťaťa či výročie, dovolenka a iné nezabudnuteľné chvíle.

Čo všetko sa dá použiť

Anglické slovo scrap znamená zvyšky, odpadky, čosi na vyhodenie. To je presne to, čo sa hodí:

 • zvyšky tapiet a baliaceho papiera, plagáty, noviny, listy, servítky
 • stužky, mašličky, rôzne šnúrky, bavlnky
 • gombíky, malé ozdôbky
 • mušle, kamienky, pierka, suché kvety
 • nálepky, poštové známky, pohľadnice
 • látky, krajky, jutovina, filc
 • rôzne trblietky, laky

Mohlo by vás zaujať: FOTOPOSTUP Takýto svietnik si môžete vyrobiť aj sami doma: Za chvíľu je hotový


Ako začať

Ak ste sa rozhodli vyskúšať scrapovanie, pravdepodobne nájdete doma rôzne drobnosti, ktoré sa dajú použiť na zdobenie a tvorenie. Ďalej budete potrebovať:

 • nožnice
 • lepidlo, tavnú pištoľ
 • ihlu a niť
 • dierkovač, spinkovač, ozdobné dierkovače
 • gélové perá, farby, štetce
Scrapovanie je zábavná aktivita, ktorá zaujme malých aj veľkých

Fantázii sa medze nekladú

Ak máte vybratú fotku, začínate tvoriť. Základ je štvorcový kus pevného papiera. Zvyčajne sa na fotky pohľadnicového formátu 9×13 cm alebo 10×15 cm používa podklad s rozmermi 30×30 cm, ale zvoliť môžete aj menší štvorec. Výber podkladu je dôležitý. Mal by farebne ladiť s motívom fotky, jeho vzor alebo štruktúra udáva smer, akým sa vyberiete pri voľbe a štýle ozdôbok. Môžete urobiť dielko tón v tóne, minimalisticky jednoduchý scrap, či romanticky bohato zdobený výtvor. Ak nemáte vhodný podklad, pomôžte si zvyškami tapiet, látok, plagátov. Pozadie nemusí byť jednoliate, plocha by však nemala byť príliš rozbitá.


Mohlo by vás zaujať: Spravte si originálne adventné kalendáre: Pre deti, pivárov aj zamilovaných


Ukladanie, triedenie, kombinovanie

Na hotový podklad položíte fotku, obvykle to nie je v strede, môžete použiť aj viacero fotografií, prípadne ich časti. Potom začína ručná práca a uplatnenie vašej tvorivosti. Vyberajte vhodné prvky, ukladajte ich v okolí fotky, na pozadie, môžete vytvoriť rámček, nápis, zátišie. Nebojte sa ukladať elementy asymetricky, prekrývať ich cez seba, otáčať a kombinovať. Ak ste už s tvorením spokojní, môžete jednotlivé ozdoby pripevňovať k podkladu lepením, šitím, spinkovaním, viazaním. Je dobré rozdeliť si prácu do vrstiev, najprv uložiť spodnú, voľné prvky znovu priložiť, preskúmať a postupne dopĺňať do dielka. Na záver môžete dotvoriť celú prácu ozdobným písmom, prekrytím niektorých častí trblietavým lepidlom alebo lakom.

Scrapovanie je zábavná aktivita, ktorá zaujme malých aj veľkých

Tip na darček

Ak vás scrapovanie chytilo, určite sa ním radi pochválite. Ozdobená fotka či celý album je osobným a originálnym darčekom pri rôznych príležitostiach. Obdarovanému venujete nielen svoj čas, energiu a tvorivú silu, ale i kúsok zo svojho sveta ako ho vidíte iba vy. Ak vám na tvorenie nestačia domáce zvyšky, obchody s kreatívnymi potrebami ponúkajú množstvo materiálov, celých scrapovacích setov a nástrojov. Rôzne druhy malých razníc vám pomôžu z papiera vyrezať kvety, motýle, srdiečka, pričom ozdobne pôsobia aj pásiky s dierami po motívoch. Scrapovaním sa dá vyrobiť aj pozvánka či sviatočné oznámenie.


Máte vlastné skúsenosti so scrapovaním? Zaujala vás táto technika? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame