Veľká časť ľudí si v spánku škodí: Zlá poloha prináša bolesti i ťažké dýchanie

Spánok

thinkstockphotos.com

To, ako sa v noci uložíte a následne strávite noc, dokáže o vás napovedať pomerne veľa. A to dokonca až toľko, že sa z vašej polohy môžete dozvedieť niečo o vašej práci, koníčkoch či životnom štýle. Hoci to môže znieť absurdne, ide o výsledok nedávneho výskumu. V akej polohe by však ľudia mali spať podľa odborníkov? Tí v tom majú jasno. A to v prípade pozitívnych aj škodlivých spôsobov spánku.

Najčastejšie spíme na boku

Pozícia na boku je medzi ľuďmi najčastejšia, spí tak až 28% ľudí. Je to logické, ľuďom sa vtedy lepšie dýcha, keďže dýchacie cesty nie sú zablokované. Telo sa zároveň dostane jednoduchšie do hlbokej spánkovej etapy, čím sa počas noci dobre regeneruje. Táto pozícia pomáha uvoľňovať bolesti chrbta a dobre pôsobí na krvný obeh. Odborníkmi je tak považovaná za vhodnú, nie však ideálnu.

Nedávny prieskum, ktorý na 5000 respondentoch organizoval americký výrobca matracov Sealy, priniesol o tejto polohe zaujímavé poznatky. Ľudia spiaci na pravom boku pijú kávu a fajčia. Tí, ktorí preferujú ľavý bok, majú často za sebou vysokoškolský titul.


Mohlo by vás zaujímať: Poznáte polohu, v akej spíte? Napovie o vašej povahe aj zdravotných problémoch


Morská hviezdica

Podľa výskumu môžu niektoré pozície zlepšiť kvalitu spánku. Najviac sú údajne odpočinutí tí, ktorí spia v pozícii takzvanej morskej hviezdice. Ide o spánok na chrbte, s roztvorenými nohami a rukami na poduške. Celkovo spi na chrbte približne 8% populácie.

Táto pozícia je vhodná pre ľudí, ktorých boli chrbát alebo krk. Zároveň zabraňuje refluxu. Aj keď tak spí menej, ako desatina populácie, odborníci o tejto polohe hovoria ako o najvhodnejšej.

Pozícia napovie aj o alkohole

Pri spaní na bokoch a chrbte sa však výskum nekončí. Podľa neho, ľudia, ktorí holdujú alkoholu, spávajú najčastejšie na bruchu. Táto poloha, či už súvisí s alkoholom alebo nie, nie je odborníkmi odporúčaná, hoci v nej spí 7% ľudí.

Jej výhodou je, že vtedy lepšie pracujú horné dýchacie cesty, nevýhod je však viac. V prvom rade, krk je neprirodzene nasmerovaný do strán a preto býva ráno bolestivý. Zároveň chrbtica má problém s udržaním prirodzeného tvaru. Aj to môže spôsobovať ranné bolesti.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEO: Viete, čo sa deje vo vašom tele počas spánku? V noci sa zobudíte aj 10-krát za hodinu


Väčšina spí v embryonálnej polohe

Odborníci neodporúčajú ani takzvanú polohu plodu so skrčenými nohami a telom uloženým na boku. Hoci takto spí až 41% ľudí, aspoň podľa údajov uverejených na stránke CNN Heath, Embryonálna poloha môže vyústiť až do kŕčov a tŕpnutia dolných končatín alebo vytvárať vrásky, keďže pokožka tváre je napnutá. Zároveň spôsobuje problémy s dýchaním.


V akej polohe najčastejšie spávate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame