Máte radi banány? Potom využite aj ich šupku – pre krásu, v záhrade aj domácnosti

Banán

thinkstockphotos.com

Banány sú bohatým zdrojom energie. Navyše obsahujú veľa antioxidantov, vitamínov, minerálov i vlákniny. Ich dobré vlastnosti sa však nekončia samotným jedením. Viete na čo všetko sa však dá použiť banánová šupka?

O pozitívach banánov v kocke

Sú ľahko stráviteľné, dodávajú energiu, obsahujú vlákninu, vitamíny skupiny B i vitamín C. Nerozpustná vláknina pomáha eliminovať zápchu (pozor, nezrelé banány môžu naopak zápchu zapríčiniť), rozpustná zasa prospieva kardiovaskulárnemu systému. Z vitamínov skupiny B je zastúpený hlavne vitamín B6. Je prevenciou anémie a tiež znižuje hladinu homocysteínu, ktorý je príčinou ochorení srdca. Banány sú aj zdrojom draslíka, horčíka, mangánu a medi. Toto tropické ovocie obsahuje aminokyselinu tryptofán, ktorá podporuje tvorbu serotonínu, teda hormónu dobrej nálady. To všetko sú skvelé dôvody na jeho jedenie – a pridať možno ešte jeden. Zostane vám šupka, ktorú možno využiť na rôzne účely.

1.     Topánky budú čisté a lesklé

Na vyčistenie topánok nepotrebujete žiadny špeciálny krém na obuv. Ak ich prejdete vnútrom banánovej šupky a potom pretriete handričkou, budú nielen čisté, ale aj lesklé. Dajú sa využiť i pri čistení koženého nábytku.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás prekyslenie organizmu? Doprajte si túto zeleninu a ovocie


2.     Je pomocníčkou pri odstraňovaní bradavíc

Ak budete pravidelne, na miesto postihnuté bradavicami, prikladať banánovú šupku z vnútornej strany, o 1-2 týždne tam jednoducho nebudú.

3.     Pomôže s vybielením zubov

Okrem sódy bikarbóny môžete na vybielenie zubov použiť i vnútornú stranu šupky z banánu. Stačí, ak ňou zuby vyčistíte. Po piatich minútach si ústa vypláchnite čistou vodou.

4.     Vošky okolo rastlín

Drobné mušky okolo izbových kvetov či rastlín nepotešia žiadneho pestovateľa. Vedeli ste o tom, že vošky nemajú rady banánové šupky? Jednoducho ich dajte do blízkosti rastlín tesne pod povrch zeminy. Niektorí záhradkári k nim pridávajú ešte aj cesnak.


Mohlo by vás zaujať: Ako na kurie oká? Pomoc ponúka lekáreň aj matka príroda


5.     Hnojivo na ruže i paradajky

V záhrade ešte chvíľu ostaneme. Obal z banánov je zdrojom vápnika, horčíka a ďalších stopových prvkov, a preto ho možno použiť aj ako hnojivo na ruže a  rajčiny. Šupku nasekajte na menšie kúsky a dajte do zeminy. Poprípade ju poriadne vysušte a potom ňou pohnojte rastliny. Tento trik je vhodný aj pri výsadbe nových rastlín.

6.     Napomáha odstráneniu modrín

Niekedy sa na našom tele objavia, ani nevieme ako. Ak modriny pravidelne potriete vnútrom šupy banánu, zmiznú vraj rýchlejšie.

7.     V komposte budú užitočné tiež

Dávať šupky do kompostu je zrejme najjednoduchším i najpraktickejším riešením. Draslík a fosfor sú neskôr pre rastliny, v podobne kvalitného kompostu, prospešné.


Mohlo by vás zaujať: Buďte fit až do vysokého veku: Naservírujte si tieto zázračné potraviny!


8.     Listy okrasných izbových rastlín sa budú lesknúť

Prachu a nečistôt sa vďaka banánovej šupke zbavíte rýchlo a jednoducho. Pretrite vnútornou stranou a je to.

9.     Upokojí podráždenú pokožku

Uštipnutie hmyzom spôsobuje opuchy a nepríjemné svrbenie. Vitamíny, minerály a ovocné kyseliny v šupke z banánu tieto príznaky zmiernia. Stačí na pár minút priložiť, v prípade potreby viackrát za deň.


Mohlo by vás zaujať: Snažíte sa schudnúť? Stavte na tieto druhy ovocia!


10.  Poradí si s vyrážkami a bojuje proti starnutiu

Ak si každý deň priložíte vnútro šupky na vyrážky aspoň na 5 minút, čoskoro zmiznú. Banánová šupka má tiež vynikajúce hydratačné vlastnosti, čo ocení suchá a starnúca pleť. Zastúpené antioxidanty bojujú proti vzniku vrások a enzýmy zmierňujú tmavé kruhy pod očami. Po zjedení banánu si teda smelo priložte aspoň na 5-10 minút šupku z banánu na tvár (samozrejme vnútronou stranou) a doprajte si chvíľu oddychu.

Ak sa rozhodnete zaviesť niektorý z vyššie uvedených tipov do svojho života, ideálne je kúpiť si organicky pestované banány z ekologických plantáží. Sú síce drahšie, ale získate oveľa viac benefitov nielen z ich konzumácie a môžete bezpečne používať i banánovú šupku. Ak sa k nim však vo vašom okolí neviete dostať, môžete vyskúšať aj tie klasické.


Máte banány v obľube? Využívate aj šupku z nich? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame