Petržlen nepatrí len do polievky: Je aj skvelý prírodný liek

Petržlen

wikipedia.org

Historici nachádzajú prvé zmienky o petržlene už v 3. storočí pred naším letopočtom v rímskej kuchárskej knižke, kde bol uvedený ako korenie. Francúzsky panovník Karol Veľký si ho veľmi vážil a považoval ho za symbol radosti a slávy. Jeho povestné Capitulare dokonca úradne nariaďovalo jeho pestovanie v kláštorných záhradách. Dnes ho nájdete aj priamo v nejednej kuchyni!

V 16. storočí sa začali rozlišovať dva druhy petržlenu – koreňový a vňaťový. V tejto dobe je už úplne bežnou a všeobecne využívanou zeleninou.

Drahocenný ako zlato

Účinnou látkou vo všetkých častiach rastliny je silica, ktorá bola objavená v 16. storočí. Táto látka podporuje vylučovanie moču a má silný dezinfekčný účinok. Často sa používa ako zložka diuretických a urologických čajov k liečbe zápalov močových ciest. Jej hlavnou súčasťou je apiol, ktorý rozširuje cievy. Podporuje tiež prekrvenie močového ústrojenstva a vďaka tomu je považovaný za silné afrodiziakum. Ďalšou významnou liečivou látkou sú flavonoidy majúce veľmi dobrý vplyv na fungovanie organizmu, obzvlášť na cievy. Petržlen je zdrojom karotenoidov, ktoré majú schopnosť premeniť sa v tele na vitamín A, dôležitý pre zdravé oči. Vitamín C obsiahnutý v petržlene podporuje imunitu a spolu s vitamínom E chránia telo pred voľnými radikálmi, ktoré môžu vyvolať Alzheimerovu chorobu alebo rakovinu. V tejto zelenine nájdeme i komplex vitamínov B. V listoch petržlenu je trochu vyšší obsah kyseliny listovej než v koreni. Z minerálnych látok a stopových prvkov sú zastúpené draslík, vápnik, horčík, mangán, železo a chlór.


Tiež by vás mohlo zaujať: Čerstvé bylinky u vás doma: Skrášlia okno či balkón a dodajú skvelú chuť


Tehotné dámy s petržlenom opatrne

Petržlen sa už tradične využíva k liečbe zápalov močových ciest, pri poruchách trávenia spojených s plynatosťou a črevných kŕčoch. Je tiež výborným vnútorným prostriedkom na prečistenie pleti. Surová petržlenová šťava  sa používa ako podporná liečba pri očných chorobách, pri udržovaní funkcie nadľadvín a štítnej žľazy i na vyvolanie menštruácie.

Vysoké dávky petržlenu môžu u tehotných žien spôsobiť sťahy maternice a tým vyvolať predčasný pôrod. Jeho konzumácia nie je vhodná pre ľudí trpiacich žalúdočnými vredmi. Časté užívanie vysokých dávok petržlenu môže viesť k poruchám pigmentácie, poškodeniu pečene, zápalu ľadvín a málokrvnosti.

S petržlenom nechuť do jedla nehrozí

Petržlenový koreň má len 264 kJ na 100 g, ale vzhľadom k tomu, že podporuje chuť do jedla, sa pri dodržiavaní diétneho režimu neodporúča. Vhodnejšie je použiť vňať na ochutenie a spestrenie jedálnička.

Do lekárničky i do kúpelne

Táto aromatická zelenina sa dá spotrebovať celá. V ľudovom liečiteľstve sa využíva koreň, vňať, ba dokonca i semienka.

  • Na močové cesty

Nálev si jednoducho spravíte krátkym povarením jedného gramu sušených semien v 250 ml vody. Sušené semená sa dajú nahradiť štyrmi lyžičkami sušenej vňate. Keď si týmto nálevom potriete pokožku, poslúži vám ako účinný odpudzovač hmyzu. Odvar z vňate je výborným vlasovým tonikom oživujúcim lesk vlasov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Ochutnajte fenikel: Poteší vaše zdravie a zaujme chuťové poháriky


  • Recept proti angíne pectoris a na silnejšie srdce

Víno s petržlenom je liekom pri angíne pectoris a pri srdečnej slabosti. A ako ho pripraviť? Do 1 litra bieleho vína naložte 10 listov vňaťového petržlenu a 1-2 lyžice vínneho octu. Povarte na miernom ohni asi 10 minút, potom pridajte 300 g medu a povarte ďalšie 4 minúty. Uvarenú zmes nechajte vychladnúť, nalejte do fľašiek a dôkladne uzavrite. Skladujte na tmavom a chladnejšom mieste. Na dne sa môže vytvoriť usadenina, ktorá však nie je nedostatkom. Užívajte denne 2-4 lyžice.

  • Na problematickú pleť

Silica sa využívajú v potravinárskom priemysle na výrobu sušených polievok a zmesí korenia. V kozmetike pri výrobe parfumov zas býva využívaná silica. Ak máte problematickú pleť, vysúšajte si ju čistiť čerstvou šťavou z petržlenu – má protizápalové účinky. Prípadne krátko povarte 250 ml mätového čaju s 2 lyžicami nasekaného petržlenu a nechajte lúhovať pol hodiny. Tekutinu sceďte a túto pleťovú vodu nanášajte na problematické miesta.

  • Vňať proti pachu z úst

Pri uštipnutí hmyzom sa odporúča potrieť postihnuté miesto čerstvým lístkom petržlenu. Žuvanie vňate osvieži váš dych, dokonca vás zbaví i cesnakového zápachu lepšie ako najlepšia žuvačka na svete.

Petržlen v našej kuchyni

V dnešnej dobe je moderné pestovanie tejto vňaťovej bylinky v kuchyni. Najlepšie sa na to hodia kvetináče, ktoré môžete zavesiť na strop. Dá sa použiť i obyčajný kvetináč, ktorý postavíte na parapet okna. Tým z neho spravíte nielen užitočný, ale aj estetický prvok vašej kuchyne.

Petržlen, koreň i vňať, sa môže pridávať skoro do všetkých pokrmov od polievok, cez omáčky, mäso a šaláty, až po zdobenie rôznych lahôdok. Sušená vňať nie je tak aromatická ako čerstvá, preto je dobré pridávať ju do varených jedál tesne pred dovarením a nechať ju len krátko povariť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Obohaťte svoj jedálniček: Cícer je plný chuti, bielkovín aj vitamínov


Recepty

Vyprážaný petržlen

Koreň petržlenu olúpeme, nakrájame na plátky, ktoré vkladáme do horúceho oleja a vyprážame ako hranolčeky. Osolíme a môžeme podávať ako prílohu k mäsu. Pred servírovaním ich môžete osušiť papierovou servítkou, nebudú také mastné.

Petržlenový koktail

Lahodný nápoj pre vaše zdravie sa hodí na teplé letné dni. Z hrsti petržlenovej vňate otrhajte lístky a vložte ich do mixéru. K lístkom pridajte 1/3 olúpaného citrónu, lyžicu medu a 400 ml studenej vody. Všetko dôkladne rozmixujte. Koktail nalejte do pohárov, ozdobte plátkom citrónu a podávajte.


Máte nejaký tip na prípravu či pestovanie petržlenu? Prezraďte ho ostatným čitateľom v diskusii vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, Marianna
Odporúčame