Piatok trinásteho: Ako to s ním vlastne je?

piatok 13

plnielanu.sk

Piatok trinásteho je pre mnohých ľudí dôvodom šoférovať opatrnejšie, lepšie sa poobzerať pri prechode cez cestu či ešte raz skontrolovať vypracované zadanie pre svojho šéfa. Hoci táto povera nemá celkom jasné korene, patrí medzi jednu z tých najrozšírenejších na svete. Veríte jej aj vy?

Prvý tohtoročný piatok trinásteho je tu. Ak patríte medzi poverčivých ľudí, tento rok vás asi veľmi nepoteší. Čakajú nás totiž ešte ďalšie dva – v apríli a júli. „Každý rok musí byť aspoň jeden, nikdy však nebude viac ako štyri krát, aspoň kým sa budeme držať súčasného kalendára,“ vysvetľuje počty ohľadne týchto nešťastných dní matematik Underwood Dudley. Zaujímavosťou je, že podľa jeho zistení dátum trinásteho pripadá na piatok častejšie ako na akýkoľvek iný deň.

Z dvoch povier jedna

Číslo trinásť bolo považované za nešťastné celé storočia by tisícročia. Zatiaľ čo dvanástka je symbolom ucelenosti (dvanásť je mesiacov v roku, hodín, znamení či apoštolov), trinástka je akýmsi jej protikladom, niečím navyše – koniec koncov, bola to trinásta osoba pri poslednej večeri, ktorá zradila Ježiša. Podobne nešťastným dňom má byť aj piatok, kedy Ježiša ukrižovali. Piatok ako nešťastný deň sa spomína vo viacerých dielach, napríklad v Poviedkach z Canterbury zo 14. storočia. História nešťastného piatku trinásteho zrejme vznikla spojením týchto dvoch povier niekedy v 19. storočí. Mnoho ľudí hľadá symboliku a spája tento deň s rôznymi tragickými udalosťami. Historici podľa Washington Post upozorňujú, že udalosti ako vyhlásenia vojen, prírodné nešťastia, revolúcie a podobne sa dejú každý deň.


Mohlo by vás zaujímať: Jazda autom v zime: Pred týmito nástrahami sa majte na pozore!


Máte fóbiu?

Mnoho ľudí sa nad týmto dátumom len pousmeje, sú však aj takí, ktorým robí strach z neho problém vyliezť z postele. Strach a úzkosť z piatku trinásteho má aj svoj medicínsky názov. Jeden z nich je friggatriskaidekaphobia (Frigga je meno bohyne, po ktorej bol pomenovaný piatok a triskaidekaphobia je strach z čísla trinásť) alebo paraskevidekatriaphobia (spojenie gréckych slov piatok, trinásť a fóbia). Týmito fóbiami trpeli aj viaceré významné osobnosti. Americký prezident Franklin Roosevelt napríklad nikdy necestoval v piatok (a nemával ani trinásť hostí pri stole), nemecký poet Johann Wolfgang Goethe údajne trávil „čierne piatky“ v posteli a Napoleon vraj v tento deň zas nikdy nešiel do bitky.

Viac alebo menej nešťastí?

Dohady sú rôzne a štatistiky sa líšia v závislosti od metodiky. Keď napríklad nehody v piatok trinásteho porovnávame s celoročnými štatistikami, vyjde nám nadpriemerné číslo. Príčinou však nemusí byť dátum, ale jednoducho fakt, že je piatok ako taký je čo sa týka dopravných nehôd nadpriemerný deň.


Mohlo by vás zaujímať: 10 magických miest: Treba ich vidieť aspoň raz za život


Soňa Valentová a nešťastné piatky

„Na piatok trinásteho som možno verila ako dieťa, ale dnes už určite nie. Pozor si treba dávať stále. Sama som sa o tom už túto zimu presvedčila, keď som sa pošmykla a spadla pri prechádzke okolo bratislavského hradu. Doplatila som na vlastnú nepozornosť, nie na deň v kalendári,“ prezradila známa slovenská herečka Soňa Valentová.

Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk, Dora, washingtonpost.com, news.nationalgeographic.com
Odporúčame