Pigmentové škvrny na vašej pokožke: Zbavte sa pečiatky vyššieho veku

Pigmentové škvrny

profimedia.sk

Pigmentové škvrny na vašej pokožke sú vizitkou dlhoročnej starostlivosti o ňu. Nepekné hnedé škvrny, mimochodom prezývané aj starecké, sa na koži objavujú už po 40-tke a sú neklamným znakom toho, že ste sa počas života vystavovali slnečným lúčom viac, ako bolo treba. Pigmentové škvrny sú pre mnohých známkou toho, že už nepatríte medzi najmladšiu generáciu. Ako sa teda zbaviť tejto veľavravnej nechcenej „ozdoby“?

Príčin ich vzniku je viacero

Podľa MUDr. Márie Petrášovej, zo Žilinskej kliniky estetickej a laserovej medicíny Dermapoint (www.dermapoint.sk), existuje viacero príčin vzniku pigmentových škvŕn. Na ich vytvorení sa podľa odborníčky podieľa napríklad tehotenstvo, užívanie hormonálnej antikoncepcie, používanie niektorých druhov parfumov, príliš časté opaľovanie, poruchy látkovej výmeny, starnutie pokožky, choroby pečene, ako aj užívanie niektorých liekov (napr. antibiotík) a súčasné opaľovanie sa.


Mohlo by vás zaujať: Neželané „ozdoby“ kože: Prečo starecké škvrny vznikajú a ako ich odstrániť?


Môže za ne melanín

Pigmentové škvrny sú podľa odborníčky rozsiahlym a komplikovaným problémom. „Sfarbenie pokožky je podmienené jej hrúbkou, prekrvením, premastením a predovšetkým množstvom kožného farbiva – melanínu. Toto farbivo býva v spodných vrstvách pokožky a ovplyvňuje ich sfarbenie,“ vysvetľuje MUDr. Petrášová. Hlavným vinníkom vzniku pigmentových škvŕn je teda nadmerná tvorba kožného pigmentu na určitých miestach, čo sa prejavuje fliačikmi s tmavšou farbou, ako je farba vašej pokožky.

Pigmentové a starecké škvrny nie sú to isté

Rozdiel medzi pigmentovými škvrnami (melasmou) a stareckými škvrnami je v tom, za akých okolností daný problém vzniká. „Starecké škvrny sú podmienené zníženou funkciou pečene a koža si berie daň za niekoľkoročné nadmerné vystavovanie kože priamemu slnečnému žiareniu. Vznikajú väčšinou po 40. roku života. Melasma je zas podmienená hormonálne, liečivami, tehotenstvom, alebo posttraumaticky a môže vzniknúť v ktoromkoľvek veku,“ objasňuje dermatologička.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Stráňte sa slnka – lepšia prevencia neexistuje

Nijaké značkové ani neznačkové krémy, prírodné triky, ani vitamíny vás pred pigmentovými škvrnami neochránia lepšie, ako rozumné správanie sa na slnku, nevystavovanie sa slnečným lúčom v prehnanej miere a používanie dostatočnej protislnečnej ochrany. „Najdôležitejšou ochranou je fotoprotekcia, čiže ochrana kože pred UV žiarením. Je zameraná najmä na prevenciu vzniku, ale aj zvýraznenia už prítomných pigmentácií. Použitie krémov s ochranným faktorom, vyhýbanie sa priamemu slnečnému žiareniu, mechanická bariéra – napr. šilt vás mnohokrát ochránia pred neskoršími estetickými problémami,“ upresňuje odborníčka.

Ako sa dajú odstrániť?

Ak si vás predsa len nejaká tá pigmentová škvrna našla a vy si na jej prítomnosť neviete, alebo nechcete zvyknúť, existuje niekoľko možností, ako sa tohto problému zbaviť pomocou moderných metód. Podľa MUDr. Petrášovej sa na ich odstránenie používa:

  • chemický píling s AHA kyselinami
  • chemický píling s TCA / kys. trichloroctová/
  • IPL – intenzívne pulzné svetlo
  • mikrofrakčný resurfacing – pomocou CO2 lasera
  • fotopíling – kombinácia IPL + následné ošetrenie pomocou TCA

Mohlo by vás zaujať: Zdobia vás starecké škvrny? Takto sa ich môžete zbaviť!


Škvrny musí posúdiť odborník

Každú kožnú léziu, teda aj nevinne vyzerajúce pigmentové škvrny, by mal posúdiť dermatológ. „Pokiaľ je lézia vypuklá, treba ju zhodnotiť. Na základe toho sa lekár vyjadrí, či a akým spôsobom sa bude daný problém riešiť. Po zákroku nesmiete isť na slnko. Musí sa používať fotoprotekcia a pokožka by pred zákrokom nemala byť opálená. Na koži nesmie byť tiež akútna forma infekcie,“ vyratúva skúsená špecialistka v oblasti estetickej a laserovej dermatológie, MUDr. Mária Petrášová.

Na rady z diskusií sa nespoliehajte

Tento problém je veľmi rozsiahly a vyžaduje si odborné skúsenosti, opakovanie a taktiež disciplínu zo strany pacienta. „Je veľmi naivné myslieť si, že citrónová či ananásová šťava vybieli pigmentové škvrny. O aplikovaní Sava, bieliacich zubných pást a gélov, či octu nehovoriac. Internet je plný bizarných „zaručených“ spôsobov na odstránenie pigmentových škvŕn, ktoré nepomáhajú a môžu naopak uškodiť,“ upozorňuje lekárka. S vlastným zdravím sa teda neoplatí hazardovať, ani ak ide o takýto „banálny“ problém. Aj vtedy je lepšie zveriť sa do rúk odborníka, ktorý vám fundovane poradí a následne vás aj odborne ošetrí.


Máte vlastné skúsenosti s pigmentovými škvrnami? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Nela
Odporúčame