Pijavice na kožné problémy či choroby srdca: Chovať si ich môžete aj doma

Pijavice

thinkstockphotos.com

Hirudoterapia je liečba pijavicami, ktorá sa úspešne a často využívala už v stredoveku. Pri liečbe sa používajú pijavice lekárske a aj dnes má tento alternatívny spôsob liečby mnoho prívržencov. S akými chorobami vám pomôžu pijavičky a kde sa dajú zohnať?

Pijavica lekárska sa bežne využíva pri:

  • artróze kĺbov
  • popáleninách a omrzlinách
  • vytrhnutí alebo natiahnutí kĺbov a väzov
  • chronickej bronchitíde
  • astme
  • ischemickej chorobe srdca
  • ateroskleróze
  • arytmie
  • reumatizme
  • chorobách gastrointestinálneho traktu
  • neurologických  ochoreniach
  • kožných chorobách
  • paradentóze, zápale ďasien, či stomatitíde

Ako použiť pijavicu lekársku?

Správne použitie pijavičiek závisí od ochorenia, výsledku ktorý očakávame, veľkosti pijavičky, veku pacienta a jeho zdravotného stavu, ale aj ročného obdobia a teploty. Ak chcete vyskúšať hirudoterapiu, určite by ste sa mali zveriť do rúk odborníkovi, prípadne absolvovať školenie, ktoré vykonávajú školení terapeuti. Po vyškolení môžete začať samoliečbu pijavicami lekárskymi, ktoré sa dajú zakúpiť u terapeutov alebo si ich objednať cez internet.

Pri liečbe viditeľných symptómov sa pijavice prikladajú na postihnuté miesto. Symptómy sú potom menej viditeľné, prípadne úplne zmiznú, ale neodstráni sa tým príčina choroby. Často tak dochádza k recidíve a symptómy sa objavujú znova. Ak chcete vyliečiť príčinu ochorenia, je potrebná diagnostika, ktorá ju odhalí a podľa toho sa navrhne vhodná procedúra. Pri prikladaní pijavíc je potrebné vyhnúť sa žilám, tepnám a lymfatickým uzlom.

Pri procedúrach sa používa 40-60 pijavíc, ktoré sa prikladajú na postihnuté miesta a na miesta, ktoré posilňujú vnútorné orgány. Terapia sa musí opakovať 6-10 krát a frekvencia je individuálna.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti kĺbov či problémy so žilami? Pomôcť vám môžu pijavice!


Starostlivosť o pijavice

Pijavica sa chová na špecializovaných farmách, kde si ich môžete aj zakúpiť. Sú vhodné na okamžitú aplikáciu, ale nie sú určené na rozmnožovanie. Pijavice vám budú doručené v balení s vodou alebo s navlhčenými guľôčkami.

Doma by ste ich mali preložiť do nádoby s vodou. Najlepšia voda je obyčajná voda z vodovodu, ktorú ale musíte nechať odstáť minimálne 24 hodín. Mnoho ľudí si myslí, že vhodnejšia je voda z rieky, jazera alebo zo studne. Môže sa ale stať, že v takejto vode vám pijavice uhynú, pretože ťažko povedať, aké je jej zloženie. Najistejšia je preto voda z vodovodu. Nádoba by mala byť sklenená, priehľadná, s dostatočne širokým hrdlom, aby sa vám do nej vošla ruka. Vďaka tomu sa vám bude s pijavicami ľahšie manipulovať a bude sa aj lepšie čistiť. Do nádoby s objemom 3 litre by ste nemali dať viac ako 50-60 pijavíc. Nádoba musí byť hermeticky uzavretá a voda by sa mala meniť asi každé 3 dni.

Pri kúpe pijavíc si vyberajte iba špecializované a kvalitné farmy, pretože sa nájdu aj takí, ktorí sa snažia predávať aj použité pijavice. Cena pijavice závisí od jej veľkosti a hmotnosti. Malé pijavice s hmotnosťou približne 0,5 g kúpite za cca 4€, veľké pijavice s hmotnosťou zhruba 3 g sa predávajú za cenu asi 7€.


Mohlo by vás zaujímať: Vyhnite sa boľavým kĺbom a osteoporóze: Pomôcť vám môže žraločia chrupavka


Pre koho sa nehodí?

Hirudoterapia sa dá využívať pri mnohých ochoreniach, ale nie je to univerzálny spôsob liečby, pretože nie je vhodný pre každého. Pijavice sa nesmú používať v prípade, že máte zlú zrážanlivosť krvi, ťažkú chorobu krvi, onkologické ochorenie. Používať ich nesmú ani tehotné ženy, osoby pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok. Zriedkavo sa vyskytuje aj neznášanlivosť pijavíc, ktorou trpí približne 1 z 10 000 osôb. Za určitých okolností sa dajú pijavice použiť pri cirhóze pečene, AIDS, vysokom alebo nízkom krvnom tlaku, po pôrode, infekciách, žalúdočných vredoch, akútnych horúčkach a podobne. Pri takýchto stavoch sa treba najskôr poradiť s lekárom.


Vyskúšali ste už niekedy liečbu pomocou pijavíc? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame