Všetky vitamíny skupiny B umožňujú organizmu získavať energiu z potravy, využiť tuky i bielkoviny. Sú kľúčové pre zdravú pokožku, vlasy, oči, pečeň, kardiovaskulárnu a nervovú sústavu.
Jedným z nich je aj vitamín B12, ktorého dostatok by sme mali mať zvlášť v dnešnej dobe. V súčasnosti sa častejšie vyskytujú choroby z porúch metabolizmu. Jeho správne fungovanie do veľkej miery pozitívne ovplyvňuje práve tento vitamín. Ako telu zaistiť jeho dostatočné množstvo?
Záchrana pre ťažko chorých v minulosti
V roku 1947 bol vitamín B12 prvýkrát izolovaný z pečene ako červená kryštalická hmota obsahujúca kobalt a fosfor. Z toho pochádza jeho názov kobalamín. Hoci ide o vitamín rozpustný vo vode, telo si robí jeho zásoby na niekoľko rokov. Je dôležitý pre fungovanie každej bunky. Zaujímavosťou je, že začiatkom minulého storočia bola postrachom perniciózna – zhubná anémia. Kvôli nedostatku červených krviniek na ňu zomieralo mnoho ľudí. Zistilo sa, že ťažko chorých pomohol vyliečiť práve extrakt z pečene.
5+1 skvelých účinkov
- Spolu s vitamínom B9 je nevyhnutný pri produkcii ľudskej genetickej výbavy – DNA a RNA, rovnako podporuje tvorbu červených krviniek a využitie železa v organizme.
- Pomáha udržiavať zdravé nervové bunky – podieľa sa na tvorbe myelínu potrebného pre správne fungovanie centrálnej aj periférnej nervovej sústavy.
- V metabolizme sa správa ako koenzým – podieľa sa na látkovej premene bielkovín, tukov a sacharidov.
- Chráni pred srdcovo-cievnymi chorobami – znižuje hladinu cholesterolu v krvi a v spojení s vitamínom B6 a B9 pomáha udržiavať nízke hodnoty homocysteínu v krvi.
- Podporuje obranyschopnosť organizmu.
- Je dôležitý pre silu a rast vlasov, nechtov a zdravú pokožku.
Mohlo by vás zaujať: Zvonenie v ušiach, ťažkosti so sústredením či s rovnováhou? Doplňte vitamín B12
Málo ho majú najmä seniori
Mnohé z nich spočívajú v nedostatočnej črevnej absorpcii alebo narušenej sekrécii žalúdka. Postihnutí sú často pacienti s črevnými poruchami, ochorením pankreasu, podvýživou, ale aj vegetariáni. Trpia najmä ľudia nad 50 rokov, ktorí majú menej žalúdočných tráviacich kyselín potrebných k absorpcii vitamínu. Zásoby B12 môže zničiť hojné užívanie liekov, antikoncepcie, alkoholu, fajčenie alebo zlá strava. Vysoký obsah živočíšnych tukov a rafinovaných sacharidov bráni jeho absorpcii do organizmu.
Nedostatok odhalia poruchy nervovej činnosti
V dôsledku nedostatku B12 metabolické premeny neprebiehajú správne a vyvíja sa celý rad vážnych porúch. Typické sú poruchy nervovej činnosti. Sprevádza ich únava, nervozita, úzkosť, depresie, brnenie v končatinách, ťažkosti s pamäťou, udržaním rovnováhy či so spánkom. Postihnutí bývajú bledí, slabí, trápi ich pískanie až hučanie v ušiach, môžu mať častejšie afty. Výrazný nedostatok vitamínu môže viesť k nervovému poškodeniu. Najvážnejšou poruchou je perniciózna anémia, vyvolaná výlučne nedostatkom B12. Pacientom sa musí podávať injekčne. Správnosť absorpcie pomôžu odhaliť krvné testy.
Mohlo by vás zaujať: Pre dobrú kondíciu vo vyššom veku: Ktoré vitamíny a minerály vám nesmú chýbať?
Kde vitamín B12 hľadať?
Hojne zastúpený je v živočíšnych potravinách: pečeň, mäso, ryby (losos, treska, pstruh), vajcia, mlieko a syr. Rastlinné zdroje predstavujú kvasené produkty: fermentovaná sója, kyslá kapusta či kvasnice. Vegánov môžu pred jeho nedostatkom ochrániť morské riasy. Odporučená dávka pre dospelých je asi 2,4 μg denne, ale ani vyšší príjem neuškodí. Čím vyššiu dávku prijmete naraz, tým menej sa z neho vstrebe.
Najlepšie je dodávať telu živiny z prírodných zdrojov. Vitamíny fungujú spoločne a v potravinách sú v správnych pomeroch. Pre zabezpečenie dostatku B12 je ideálne prijímať racionálnu a vyváženú stravu. Nezabúdajte na ovocie, zeleninu, orechy, semená a obilniny. Zelenina sa odporúča hlavne surová. Varením sa obsiahnutý vitamín môže rýchlejšie zničiť.
Máte dostatok vitamínu B12? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.
Zdieľať na