Pivári, pozor! Rýchlosť pitia zlatého moku závisí od tvaru pohára

Pivo

sxc.hu

Pivári väčšinou nevenujú príliš pozornosti tvaru svojich pollitrákov. Táto zdanlivá drobnosť má vraj však vplyv na rýchlosť, akou zlatistý mok zmizne z pohára. Väčšou rýchlosťou ho vraj ľudia pijú zo zakrivených pohárov ako z rovných, vyplýva to podľa serveru BBC zo štúdie vedcov z britskej Bristolskej univerzity publikovanej v odbornom časopise PLoS ONE.

V rámci uvedenej štúdie vedci natáčali na video 159 mužov a žien, ktorí pili buď nealkoholické nápoje alebo pivo. Do všetkých pohárov bolo naliate rovnaké množstvo tekutiny – približne polovica pollitra. Nádoby sa však líšili tvarom, niektoré boli rovné a iné zakrivené.

Výsledky ukázali, že pri pití nealkoholických nápojov ľudia vyprázdnili poháre za približne sedem minút bez ohľadu na ich tvar.


Mohlo by vás zaujať: Pivo ako liek: V primeranom množstve chráni proti infarktu aj demencii


Avšak medzi skupinami pijúcimi pivo z nádob odlišných tvarov boli zaznamenané významné rozdiely. Tí, čo pili pivo zo zakrivených pohárov, mali dopité po siedmich minútach. Tí, čo pili z rovnakých pohárov, sa pozreli na dno až za jedenásť minút.

„Čas potrebný na vypitie nápoja sa spomalil takmer o 60 percent, keď išlo o alkoholický nápoj v rovnakých pohároch v porovnaní s nápojmi zo zakrivených pohárov,“ citoval zo správy server bbc.com.

Vedci sa domnievajú, že jedným z možných vysvetlení je to, že u zakrivených pohárov je ťažšie odhadnúť ich skutočný obsah.

„Nie sú schopní odhadnúť, ako rýchlo pijú, takže sa toľko nemôžu kontrolovať,“ zhrnula podľa BBC vedúca tímu Angela Attwoodová.


Mohlo by vás zaujať: Doprajte si tekutý chlieb: Pohárom piva denne k lepšiemu zdraviu!


U nealkoholických nápojov vraj konzumenti podľa Attwoodovej nepotrebujú dávať pozor na množstvo vypitého moku, preto tvar pohárov nemal na rýchlosť pitia žiadny vplyv. Vedkyňa podľa BBC dodala, že dobre zvolený typ pohárov používaný v reštauráciách by mohol prispieť k zdravšiemu spôsobu života konzumentov.

Výskum vychádzal zo situácie v laboratórnych podmienkach, kedy účastníci pili iba jeden nápoj. Zostáva teda otázkou a prípadným námetom k vlastnému štúdiu, či budú výsledky rovnaké aj pri posedení v krčmách a ďalších zariadeniach, kde sa ľudia občerstvujú väčším počtom drinkov.


Máte radi pivo? Aký pohár používate pri pití tohto zlatistého moku? Napíšte svoj skúsenosti a postrehy do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, ČTK
Odporúčame