Pivo ako nápoj dlhovekosti? Pite ho s mierou a budete zdravší

Poháre s pivom

Pite pivo s mierou a budete zdravší (Foto: GettyImages)

Kvasený nápoj zo sladu, chmeľu a vody patrí na Slovensku k najobľúbenejším. Dokáže zahnať smäd počas teplých dní, a či už si pri ňom posedíme doma alebo s priateľmi, bývajú to zväčša príjemné chvíľky. Málokto však vie, že pivo obsahuje až okolo 2 000 rôznych látok, pričom mnohé sú prospešné pre ľudský organizmus.

Bohaté na minerály, stopové prvky aj antioxidanty

V zlatistom moku nájdeme minerály ako draslík, horčík, fosfor, vápnik, sodík či kremík, ktoré pôsobia preventívne proti srdcovocievnym ochoreniam. Zdraviu prospešné sú aj stopové prvky ako selén, zinok, meď a chróm. Medzi antioxidantmi vynikajú hlavne flanovonoidy a fytoestrogény, ktoré majú protizápalové a protirakovinové účinky.

Ďalej sa v pive nachádza resveratrol, zložka známa z červeného vína, ktorá vychytáva voľné radikály a znižuje riziko rakoviny. Nesmieme zabudnúť ani na vysoký obsah vitamínov skupiny B a oxid uhličitý, ktorý podporuje produkciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku a zároveň aj vylučovanie látok odvádzaných močom.


Mohlo by vás zaujať: Pivo ako liečivý zázrak: Pomáha pri chudnutí, vysokom tlaku aj nespavosti


Má to jeden háčik: alkohol

Hoci je pivo bohaté na mnohé prospešné látky, s jeho konzumáciou by sme to nemali preháňať. Za bezpečnú dávku možno považovať 14 gramov čistého alkoholu denne, čo predstavuje jedno malé pivo. Jedno veľké pollitrové 12-stupňové pivo obsahuje 20 gramov čistého alkoholu a pri dvoch veľkých pivách denne už môžeme hovoriť o nebezpečenstve vzniku alkoholickej závislosti.

S opatrnosťou k dlhovekosti

Ak budeme opatrní a odporúčané množstvá nebudeme prekračovať, potešia nás viaceré benefity. A pocítiť by sme to mali nielen na zdraví, ale aj kráse. Čo všetko teda pivo môže dokázať?

Chráni pred mozgovou príhodou a infarktom: Podľa štúdie Pensylvánskej univerzity môže jedno pivo denne znížiť riziko vzniku mozgovej príhody a infarktu až o 60 %. Konzumácia v správnom množstve pomáha potláčať usadzovanie tuku v cievach a chráni tak pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Ničí obličkové kamene: Fínski vedci zistili, že jedna fľaša piva denne znižuje riziko vzniku obličkových kameňov o 40 %. Na jednej strane voda zrieďuje moč, na druhej alkohol zvyšuje vylučovanie vápnika, ktorý tvorí hlavnú zložku obličkových kameňov. Predchádza cukrovke: Obsah alkoholu v pive zvyšuje citlivosť na inzulín, čím môže pomôcť predísť cukrovke. Rozpustné vlákno v pive tiež pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Pomáha pri vysokom tlaku: Striedma konzumácia piva znižuje vysoký krvný tlak, a to vďaka obsahu draslíka. Pozor však, nadmerné pitie má presne opačný účinok!

Pôsobí proti infekciám: Pivo spomaľuje biochemické procesy v krvi, ktoré vedú k zápalom. Odplavovanie škodlivín z tela je zabezpečené aj vďaka močopudnému účinku piva.

Zatočí s nespavosťou a stresom: Chmeľ je známy ako mierne prírodné sedatívum. Ochutnávanie navyše zvyšuje množstvo dopamínu v krvi, vďaka čomu sa môžeme cítiť
pokojnejší a uvoľnenejší. Pohár piva pred spaním je dobrý nápad, väčšie množstvo však
kvalitu spánku zrejme zhorší.

Dobré aj na vlasy: Skúste si pivom opláchnuť hlavu a nechajte pár minút pôsobiť. Mnohé ženy sa zhodujú, že ich jemné vlasy získali objem a boli pevnejšie. Ak vás trápi lámavosť, pripravte si masku z jedného žĺtka a 150 ml svetlého piva. Zmes naneste na vlasy, zabaľte na 20 minút do uteráka a potom poriadne umyte šampónom.


Mohlo by vás zaujať: Pivo nielen chutí, ale aj prospieva: Bojuje proti infekciám dýchacích ciest


Je pivné brucho mýtus?

S lahodným nápojom si mnohí spájajú takzvané „pivné brucho“. Ženy sa ho neraz boja piť z presvedčenia, že priberú. Pivo je však v skutočnosti menej kalorické ako väčšina alkoholických nápojov. Neobsahuje tuky, len malé množstvo sacharidov, a predstavuje tak rýchly zdroj energie.

Len pre porovnanie: 100 gramov piva obsahuje 45 kalórií a má trikrát menej cukru ako 100 gramov ovocnej šťavy. 100 gramov torty obsahuje až 450 kalórií, čo je naozaj neporovnateľné. Problém však nebýva v samotnom pive, ale v jedlách, ktoré sa k nemu zvyčajne konzumujú. Tie totiž bývajú neraz poriadne mastné a ťažké.


Máte radi pivo? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame