Pivo s príchuťou čili alebo pizze? Áno, aj také má vo svete miesto

pivo

photl.com

Určite je medzi vami veľké množstvo milovníkov piva, ktorí si radi doprajú jedinečnú nahorkastú chuť tohto moku. Každý však po istom čase túži po zmene. Tú vám prinášajú osviežujúce pivá s príchuťami od výmyslu sveta.

Na počiatku bol… radler

Radler dnes poznajú aj Slováci. Na našich pultoch sa s ním stretávate už od leta 2011, treba však povedať, že nejde o nijakú svetobornú novinku. Ak ste boli už aj pred niekoľkými rokmi v Rakúsku, či Nemecku, určite ste sa s ním stretli a niektorí Slováci si ho za pomoci citrónovej limonády mixovali aj sami. Lahodný a osviežujúci nápoj, ktorým nepohrdnú ani „nepivári“.

Najznámejší a pre mnohých najchutnejší je však citrónový radler. K nemu je vhodnou alternatívou práve spomínaná limetka. Ak je pre vás citrónové pivo prisladké, siahnite práve po nej. Spočiatku chutí podobne ako citrón, no na jazyku zanecháva jemne nahorklú príchuť. Ideálny kompromis medzi citrónovým radlerom a klasickým svetlým pivom. Zaujímavé je, že firma Heineken počas minulého roka podala žalobu na niekoľko pivovarov, pretože slovíčko „radler“ vraj patrí iba jej.


Mohlo by vás zaujímať: Doprajte si tekutý chlieb: Pohárom piva denne k lepšiemu zdraviu!


Plody lesa alebo aj vašej záhrady

Menšie pivovary začali u nás experimentovať aj s ďalšími príchuťami. Nielen na Slovensku, ale aj v susednom Česku sa tak stretnete s pivom s malinovou, slivkovou či višňovou príchuťou. Kým malinové pivo sa teší obľube u žien a mohli by sme ho označiť ako „babské pivko“, višňová príchuť je populárna aj u mužov. Obzvlášť, keď lahodný mok pochádza napríklad z jedného zo známych belgických pivovarov. Takéto pivo nie je vôbec slabé. Obsahuje 4,5% alkoholu, čím sa môže rovnať klasickým svetlým bratom. Aj cena je podobná, pár centov navyše za pollitrák novej chuti nie je isto prehnaná suma.

Exotika v krígli

Vo svojom krígli môžete mať aj skutočne exotické a netradičné príchute piva. Jednou z najzvláštnejších, dostupných aj u nás, je bez pochyby pivo s príchuťou čili. Ako platí pri každom jedle z takejto ingredencie, kvalitné čili pivo pocítite dvakrát. Príjemnou je aj vanilková príchuť. Takéto pivo najväčšmi pohladí aj vaše čuchové receptory. Je aromatické a v ničom nezaostáva ani jeho chuť.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete skúsiť pivo, ktoré pije aj prezident Obama? Tu je recept!


Káva a pivo v jednom

Milujete kávu? Milujete pivo? Čo takto spojiť svoje dva obľúbené nápoje do jedného. Hoci to znie akokoľvek neuveriteľne, ochutnať dnes môžete aj pivo s príchuťou kávy. Ďalším mimoriadne obľúbeným pivom je zázvorové pivo. Ak ste čítali knihu Harry Potter, prípadne videli filmovú adaptáciu, určite ste sa divili, ako môžu tak malé deti vôbec piť nápoj, ktorý sa volá pivo. Treba však povedať, že podobný nápoj by len málokto z nás Slovákov označil za pivo. Častokrát je dochucované pomarančovou kôrou a rôznymi ďalšími sladidlami, vďaka ktorým má bližšie ku sladkej malinovke ako ku pivu.

Pivo by malo byť ženského rodu

Spomeňme ešte pivo pre pravých chlapov. Možno málokto vie, že klasické pivo obsahuje fytoestrogény. Už z názvu je zrejmé, že ide o látky podobné ženským pohlavným hormónom. Pre lepšie pochopenie práce piva v tele muža sa vydáme na menšiu odbočku. V súčasnosti sa stretávame s hormonálnymi zákrokmi premeny mužov na ženy okrem iného aj dodávaním ženských hormónov. Ich pôsobením dochádza k rastu pŕs a podobne. Na takomto princípe funguje aj fytoestrogén. Preto majú vášniví pivári neraz aj zväčšené prsia. Ak sa toho chcete vyvarovať, potrebujete pivo nabité testosterónom. A práve také majú v USA. Pivo z býčich žliaz. Naraziť tu však môžete napríklad aj na pivo s príchuťou pizze.


Mohlo by vás zaujímať: Pivo ako liek: V primeranom množstve chráni proti infarktu aj demencii


Využívajte sviatky

Ak by ste radi vyskúšali nejaké nové príchute piva, sledujte malé pivovary predovšetkým pred sviatkami, napríklad pred Vianocami. Často navaria limitované množstvo špeciálnych edícií. Narazíte tak na orechové, čokoládové, medové, gaštanové, alebo napríklad aj pivo zmiešané s portským vínom. Tieto chute a arómy vám určite vyčarujú sviatočnú náladu aj vo všedný deň.

Na záver však treba dodať, že klasické svetlé pivo z trónu pravdepodobne žiadne iné nezosadí. Je to vidno aj na klientele jednotlivých pivovarov a pohostinských zariadení. Zákazníci radi ochutnajú nové pivo, no väčšinou sa vrátia k svojej obľúbenej desinke alebo dvanástke. Chuť experimentovať majú skôr mladší zákazníci, ktorí sa neboja novej chute. Podstatné je to, aby ste sa nedali strhnúť vlnou ostatných a vždy pite len to, čo vám chutí najviac. Na zdravie!


Ktoré exotické príchute piva ste už vyskúšali? Ako vám chutili? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, David
Odporúčame