Ploché nohy potrápia aj v dospelosti: Ako postupovať, ak ich máte aj vy?

Nohy

flickr.com/Northcoast Footcare

Ploché nohy ste mali možno v detstve. Určite si pamätáte na nekonečné cvičenia doma, na písanie s nohou a podobne. Tento problém sa však môže objaviť aj neskôr, prípadne si vás nájde aj vtedy, ak ste podobné problémy nikdy nemali.

Neprehliadnite ich

Ploché nohy sa môžu javiť ako maličkosť, s ktorou si budete žiť v pohode aj naďalej. To síce môže platiť v túto chvíľu, no problémy si vás určite nájdu. Možno o pár mesiacov, možno o pár rokov, na určite prídu.

Čo to vlastne ploché nohy sú? Ide o deformáciu chodidla, kedy sa znižuje buď vnútorná, vonkajšia, alebo obe klenby. Ak si napríklad namočíte nohy do vody a vaše chodilo zanechá veľkú plochú stopu namiesto pekne vykrojeného obrysu, máte ich aj vy. Hlavným dôvodom je preťaženie klenby chodidla. Kedy hrozí? V rizikovej skupine ste ak trpíte nadváhou. Keď na chodidlo pôsobí veľký tlak, kosti sa postupne poddávajú a menia svoj tvar. Zaniká tak typický oblúk na vnútornej strane chodidla a vy začínate našľapovať celou nohou. Rovnako pri pohľade zozadu je spodná časť v tvare písmena X, rozchádzajú sa od seba. Opakom je vysoká klenba, vtedy našľapujete na vonkajšie okraje chodidla.


Mohlo by vás zaujať: Zdravé chodidlá potrebujú správnu obuv: Na čo si pri kúpe topánok dávať pozor?


Aké sú prejavy?

Spočiatku nebudete týmito príznakmi trpieť, tie prídu až neskôr. Prvou je bolesť v členku a pocit, ako keby ste už celý deň stáli na nohách, napriek tomu, že je len ráno. Takáto únava sa bude už len a len stupňovať. Pri dlhom státí budete pociťovať nielen bolesti v členkoch, ale neskôr sa pridajú aj kŕče v lýtkach. V spojení s týmito problémami sa často vyskytujú aj kŕčové žily. Ak príznaky zanedbáte, budete pociťovať bolesti aj v bedrových kĺboch, ktoré budú prechádzať až do chrbtice. Z toho dôvodu sú ploché nohy nepríjemné nielen u starších, ale aj u ľudí trpiacich reumou.

Dá sa liečiť, aj keď už nie ste dieťa?

Čiastočne áno. S plochými nohami sa už asi nerozlúčite, no existujú spôsoby, ako s nimi efektívne bojovať.

Zmeňte svoj jedálniček. Táto rada znie pravdepodobne ako pritiahnutá za vlasy, no pamätajte na jedno. Obéznejší ľudia trpia plochými nohami viac. Vyšší tlak, vyššie riziko. Skúste tak pár kíl schudnúť a tak odľahčíte svojim nohám

Siahnite po ortopedických vložkách. Ich cena je medzi 3 – 10 eurami a dokážu následky zmierniť. Podvihnú klenbu nohy, sú pohodlné. Dáte ich do akýchkoľvek topánok a nikto okrem vás o nich nebude vedieť.

Ortopedické topánky. Existujú dva druhy, prvým sú ortopedické šľapky, ktoré môžete nosiť napríklad v práci či doma. Sú pohodlné, vyformované a dostatočne tvrdé, poskytujú tak ideálnu oporu pre nohu. Takúto obuv si zoženiete už od 10 eur. Ak sú vaše problémy vážnejšie, budete musieť nosiť ortopedickú obuv stále. Ortopedické topánky majú špeciálne formované vnútro, dnes je ich už široký výber. Najideálnejšie bude, ak vám obuvník vyrobí ortopedické topánky na mieru. A nemusíte sa obávať, že budú vyzerať zle. Súčasné ortopedické topánky idú s módou a určite vyzerajú lepšie, ako znie ich názov.

Cvičte. Pravidelné cvičenie dokáže upraviť vašu klenbu a v spojení s ortopedickou obuvou ide o najúčinnejšiu kombináciu. V sede môžete krúžiť chodidlami smerom dovnútra, potom naopak. Pomáha aj striedavé stavanie sa na špičky, prípadne známe „bicyklovanie“ ležmo. Dobrým cvikom je aj dvíhanie loptičky zo zeme s nohou, známe kreslenie či dvíhanie uteráka. Klenbu dokáže nadvihnúť aj chodenie cez nerovné predmety. Výhodou týchto cvičení je aj fakt, že sa im môžete venovať aj počas dňa. Napríklad v práci.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Ploché nohy sú pre mnohých každodenným problémom. Ak máte šťastie a ešte nemáte bolesti, tak neváhajte a konajte. Tí, ktorí po pár minútach na nohách pociťujú bolesti by vám určite závideli. Bolesti spojené s plochými nohami sú nepríjemné a v súčasnej dobe, kedy je človek neustále v pohybe nejde o nič príjemné.


Máte skúsenosti s plochými nohami? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: flickr.com/Northcoast Footcare, flickr.com/Northcoast Footcare, David
Odporúčame