Plodná záhrada v súlade s prírodnými zákonitosťami: Môžete ju mať aj vy!

Záhrada

sxc.hu

Viete ako v záhradke využiť každé jedno miesto tak, aby maximálne spĺňalo vaše požiadavky, prinášalo osoh a nerobilo vám zbytočnú prácu navyše? Ak nie, možno vám v tom pomôže jednoduchý spôsob navrhovania vysoko efektívnych, navzájom nadväzujúcich rastlinných plôch. Naň sa totiž zameriava práve špecializovaná oblasť navrhovania záhradných systémov, ktorá sa nazýva permakultúra.

Čo vyznáva permakultúra?

Slovo permakultúra je skratkou slov permanent agri culture. V preklade znamená permanentnú, čiže trvalo udržateľnú, nielen záhradnú kultúru. Okrem záhradníctva sa zaoberá tiež infraštruktúrou, budovami, ale aj zvieratami. Nepozerá sa na tieto prvky osobitne, ale snaží sa všetky ich funkcie skĺbiť tak, aby spoločne fungovali čo možno najefektívnejšie a najúspornejšie. Základom permakultúry je totiž predovšetkým etický prístup ku krajine a prostrediu, v ktorom žijeme a navrhovanie trvalo udržateľných sídel, plodiacich plôch a priestranstiev.


Mohlo by vás zaujať: Apríl v našich záhradkách: Tieto činnosti neodkladajte na neskôr


Každá rastlinka má svoje presne určené miesto!

Táto filozofia sa snaží využiť všetky známe vlastnosti rastlín medzi sebou. Na základe toho vie navrhnúť vysoko efektívnu záhradu, v ktorej bude mať každá rastlina svoje presne určené miesto a rozmiestnenie v závislosti od celého priestoru záhrady. Okrem toho je nesmierne dôležité, aby rastliny spĺňali aj všetky funkcie, na základe ktorých sú začlenené do priestoru druhovo rozmanitých pestovateľských plôch.

Zbavíte sa roboty a získate množstvo zdravých plodov

Pýtate sa, ako vytvoriť záhradku, ktorá sa stará sama o seba a nepotrebuje k tomu nás? Vytvorením permakultúrnej plochy, ktorá sa tvorí dokonca v poschodiach, pre väčší prínos, sa zbavíte únavnej starostlivosti o záhradku, ako aj jej zbytočného chemického ošetrovania a zaťažovania. Odmenou vám budú zdravé plody, ošetrované bez chemických postrekov, ktoré vám záhradka prinesie bez vynaloženia väčšieho úsilia. Uzdravíte svoju rozrušenú záhradu a budete sa kochať jej prirodzenou krásou.

Sama kvitne, vonia, plodí a čistí sa

Vytvoriť si záhradku, ktorá sa o seba stará celkom sama, môžete celkom jednoducho. V každom kúte sveta sa permakultúra prispôsobuje danému podnebiu každej krajiny a krajinným podmienkam v nej. V prvom rade sa dbá na prirodzenosť prostredia a čo najväčší úžitok z neho.


Mohlo by vás zaujať: Záhrada pred domom či v okne: Prinesie vám radosť, oddych aj úžitok


Základné pravidlá permakultúrneho záhradkárstva:

  • v záhrade je možné vytvoriť jeden potravinový reťazec bez toho, aby vznikla odpad, alebo by sme museli hubiť škodcov,
  • využívajú sa tu poznatky o symbióze rastlín, živočíchov, ako aj plesní a baktérií, na posilnenie vitality pôdy,
  • voľné plochy nezostávajú holé, ale zakrývajú sa takzvaným mulčom (seno, slama, kompost), čo zabraňuje rastu buriny
  • plodiny sa nevysádzajú do presných geometrických tvarov, ale do skôr do prírodných vzorov, napríklad sa využíva tvar kľúčovej dierky,
  • využíva sa zónovanie, čo znamená sadenie rozdielne vysokých rastlín pod seba, aby sa dokonale využil celý priestor záhradky,
  • nepoužíva nijakú chémiu, takáto záhrada ju nepotrebuje,
  • na záhradke sa často vytvára vodná plocha, ktorá je prírodná, samočistiaca a po jej okrajoch sa sadia rastliny, ktoré potrebujú veľa vody.
Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame