Ploštice sú postrachom aj v súčasnosti: Ako im zabrániť v cucaní našej krvi?

Ploštica posteľná

wikipedia/cdc

Kedysi ploštice trápili takmer celú Európu, dnes sme sa už proti nim naučili bojovať. Ak si však myslíte, že ich nájdete len v špinavých pivniciach sociálne slabších rodín, mýlite sa. Tento nepríjemný hmyz si pokojne môžete doniesť aj z najlepších hotelov.

Zoznámte sa…

Ploštica posteľná (často nesprávne nazývaná ploštica domová) je bezkrídly hmyz, ktorý v súčasnosti zažíva vďaka intenzívnej migrácii ľudí po Európe svoj návrat. Má ploché oválne telo hrdzavohnedej farby, ktoré sa po nasatí krvou sfarbí dočervena. Samička dorastá do veľkosti 4 až 8 mm, samček je zvyčajne o trochu menší (nasýtené ploštice sú guľaté a môžu mať aj vyše 1 centimetra). Ploštice pri dostatku potravy kladú vajíčka, ktoré lepia na nedostupné miesta (voľným okom sú neviditeľné). Za noc vie samica naklásť až päť vajíčok, za celý život ich je približne päťsto. Z vajíčok sa za 14 až 20 dní vyliahnu larvy, ktorým na dosiahnutie dospelosti stačia dva mesiace. Dospelá ploštica sa dožíva približne 14 mesiacov a čakať na hostiteľa bez akejkoľvek výživy vydrží 140 dní (podľa niektorých zdrojov až rok).

Kde hľadať

Cez deň sa ploštice skrývajú, lebo sú svetloplaché. Nájdete ich v rôznych škárach, za obrazmi, tapetami, obkladom, v nábytku a pod. Vo väčšine prípadov sa usídlia priamo v posteli, kde majú k potrave najlepší prístup, ale vedia sa schovať aj v zásuvke. Ich prítomnosť môžu potvrdiť aj nadmieru svrbivé štípance, ktoré sa vo väčšine prípadov nachádzajú na odkrytých častiach tela (ohrozené sú najmä ruky, nohy a tvár). Ploštice môžu krv sať len vtedy, keď je hostiteľ (človek, zviera) v pokoji. Útočia v spánku, a preto nie je bodnutie citeľné. Reakcia môže na seba nechať čakať, niekedy trvá až tri dni, kým sa na koži objavia skupiny červených miest so stopami po pichnutí (ploštice nesajú len z jedeného miesta, lebo pohyb hostiteľa v spánku ich vyrušuje, a preto je vpichov viacero).


Mohlo by vás zaujímať: Stop dobiedzavým muchám: Takto s letnou háveďou raz-dva zatočíte!


Odkiaľ prišli

Časy keď ploštice prebývali len v neporiadku sú dávno preč. Môžete si ich doniesť z dovolenky v kufri, na oblečení z autobusu alebo aj s nábytkom (niektorí odborníci tvrdia, že ich môžu doniesť aj vtáky, a preto by v blízkosti ľudských obydlí nemali byť hniezda). Vyskytujú sa na miestach, kde sa vystrieda značné množstvo ľudí ako sú hotely a internáty.

Prenášajú choroby?

Väčšina lekárov vám povie, že sa nemáte čoho báť a ploštice žiadne choroby a infekcie neprenášajú. Napriek tomu bolo v laboratórnych podmienkach dokázané, že dokážu hostiteľa nakaziť aj hrozivými ochoreniami ako mor, tularémia alebo vírus HIV. Vedecký tím vo Vancouveri dokonca prišiel na skutočnosť, že malé ploštice sú schopné prenášať baktérie, ktoré sú imúnne voči antibiotikám.


Mohlo by vás zaujímať: Pijú vám krv komáre? S týmito trikmi nebudú mať u vás šancu!


Ako sa ich zbaviť

Ak ste takýchto nevítaných spolubývajúcich našli u vás doma nehanbite sa, neúfajte a čo najskôr vyhľadajte odbornú pomoc. Napriek tomu, že internet sa priam hemží radami ako sa krvilačného hmyzu zbaviť, nie všetky sú správne a viaceré situáciu len zhoršia. Používaním rôznych voľno predajných chemických prípravkov môžete ploštice vyhnať k susedom. V boji s týmito potvorami majú profesionáli viacero možností. Najčastejšie sa však využívajú postreky a dymovnice. Ceny dezinsekcie sa pohybujú od 80 do 140 euro a zásah sa musí po určitom čase zopakovať (opakovaný zásah je už lacnejší). Pri premnožení je úplne odstránenie škodcov veľmi náročné a taktiež aj drahšie, preto je lepšie zavolať deratizačnú firmu, čo najskôr.

Rada starých mám

Naši predkovia proti plošticiam používali fazuľu. Napriek prvotnému skepticizmu aj vedci potvrdili, že listy tejto plodiny si s nimi vedia poradiť. Naše babičky ich rozložili okolo postelí, aby sa na ne hmyz prichytil a ráno ich spálili. Na listoch sa totiž nachádzajú veľmi ostré štetinky, ktoré im prepichnú nožičky, a tak zabránia dostať sa k človeku.


Mohlo by vás zaujímať: Rekordmani živočíšnej ríše: Toto všetko dokážu


10 tipov, ako si nenasťahovať krvilačných spolubývajúcich

  • Pred cestou sa informujete či v hoteli, v ktorom máte rezerváciu, boli nejaké problémy s plošticami – pozrite si napríklad na internete hodnotenia ľudí, ktorí už v hoteli bývali
  • Nepredpokladajte, že ak je vaša hotelová izba čistá a luxusná, nemôžu v nej byť ploštice
  • Všetko svoje oblečenie pred cestou zabaľte do plastových uzatvárateľných vreciek – najmä ak si nie ste istý kvalitou ubytovania,ktoré na vás čaká
  • Skontrolujte posteľ, matrac a všetky škáry v izbe (nezabudnite na závesy, zrkadlá a obrazy)
  • Predtým, než skontrolujete izbu, batožinu si odložte v kúpeľni
  • Počas kontroly v izbe nesvieťte, ale použite baterku, nezabúdajte, že ploštice sú svetloplaché
  • Ak máte podozrenie, že vo vašej izbe sú ploštice, nesnažte sa ich zbaviť svojpomocne, dohodnite sa s manažérom, ako situáciu vyriešiť
  • Ak vám ponúknu náhradné ubytovanie, neprijmite izbu v bezprostrednej blízkosti tej kontaminovanej
  • Po príchode domov kufor dôkladne prezrite a povysávajte ho, prípadne očistite horúcou parou
  • Všetko oblečenie vyperte na vyššej teplote (minimálne 60°C) hoci ste ho nemali oblečené

Máte skúsenosti s plošticami? Ako proti nim bojujete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: wikipedia/cdc, wikipedia/cdc, youtube.com, Ľudmila
Odporúčame