Plynový kotol vás môže aj zabiť: Ako zabrániť úniku nebezpečných splodín?

Plynový kotol

ideationconferences.com

Nevedomosť pri nesprávnom kúrení plynovým kotlom môže mať aj tragické následky. Počas minulej vykurovacej sezóny polícia vyšetrovala viacero otráv oxidom uhoľnatým. Išlo najmä o domácnosti, ktoré sa pri prevádzkovaní plynových kotlov dopustili chýb.

Hrozba otravy

,,Zmenou počasia došlo k nahromadeniu nebezpečných spalín v obydlí, v niektorých prípadoch s tragickým následkom,“ upozornil Slivka. Polícia podľa neho už dnes vie, prečo jedovatý plyn ohrozoval životy vo všetkých prípadoch z minulého roka. ,,Splodiny z kotlov boli odvádzané priamo do komína. Každý dom mal kvalitné plastové okná a dvere. Objekty boli hermeticky uzavreté a pri stúpaní vonkajšieho atmosférického tlaku fungovala fyzika. Tlak v dome sa začal vyrovnávať nasávaním vzduchu zvonku cez komín,“ vysvetlil hovorca. 


Tiež by vás mohlo zaujať: Budíte sa ráno pri zarosených oknách? Takto s vlhkosťou môžete bojovať


Prúd vzduchu je základ

Splodiny z kotla, ktoré obsahujú oxid uhoľnatý, sa preto hromadili vo vnútri objektov. ,,Ani v jednom prípade nebol zabezpečený nepretržitý dostatočný prívod vzduchu potrebný na štandardnú prevádzku kotla. Stavebné otvory slúžiace na prívod vzduchu do kotla boli nedostatočné alebo dodatočne zakryté. Komíny na odvádzanie spalín na tento účel konštrukčne nevyhovovali,“ povedal Slivka. Rovnako nebezpečné je podľa neho aj nahromadenie vonkajšieho vzduchu v oblasti komína, napríklad, ak vetru stojí v ceste sedlová strecha a komín ju primerane neprevyšuje. Dodal, že tento problém sa týka aj plynových vykurovacích telies – takzvaných gamatiek, ktoré majú spaliny odvádzané cez stenu.


Nezabudnite na komíny

Pri kúrení plynovým kotlom Slivka radí, aby si ľudia skontrolovali, či je v miestnosti, kde je plynový kotol nepretržitý prívod vzduchu. Ak nie, treba urobiť do steny otvor, prípadne nechať pootvorené okno a zabezpečiť ho pred zlodejmi mrežou. Na záver odporúča nechať si odborníkmi skontrolovať technický stav komínov.


Aký skúsenosti s plynovým kotlom máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: ideationconferences.com, ideationconferences.com, TASR, Zora
Odporúčame