Po prekonaní choroby by ste mali svoj domov zbaviť baktérií: Ako na to?

Žena

thinkstockphotos.com

Infekcie sú hlavnou príčinou vzniku a šírenia väčšiny ochorení. Mnohé mikróby sú totiž schopné prežiť v rôznych podmienkach i niekoľko hodín. To znamená, že človek nemusí nevyhnutne prísť do kontaktu priamo s chorým pacientom, a i tak sa môže nakaziť.

Prvým a najefektívnejším spôsobom, ako predísť možnej nákaze, je po prekonaní choroby zbaviť váš byt či dom baktérii a vírusov. Tie by inak ďalej mohli ohrozovať nielen vás, ale i ostatných členov vašej rodiny.

Vydezinfikujte elektroniku

Hoci ste poctivo poslúchli rady lekárov a chorobu ste prečkali v posteli, s najväčšou pravdepodobnosťou ste prišli do priameho kontaktu s telefónom či diaľkovým ovládačom. Vírusy ako je chrípka, či baktérie sa šíria rýchlo. Po doliečení by ste mali teda utrieť všetky spotrebiče a zariadenia, ktoré ste počas choroby používali. Použiť by ste mali bežne dostupný sprej s obsahom dezinfekčného roztoku alebo 50 percentný roztok liehu a špeciálnu handru z mikrovlákna.

Operte posteľnú bielizeň

Infekčné baktérie totiž v návlečkách, uterákoch i oblečení môžu prežiť aj niekoľko týždňov po tom, čo ste už chorobu prekonali. Pre dôkladné očistenie pred vložením do práčky namočte špinavú bielizeň do vody zmiešanej s práškom s obsahom kyslíkovej formuly. Bielizeň perte na najvyššej možnej teplote a použite silný prací prostriedok, prípadne chlórové bielidlo (ale len pre biele oblečenie).


Mohlo by vás zaujať: Baktérie okolo nás: Kde je ich najviac a ako nás ohrozujú?


Vyčistite kúpeľňu

Baktériám sa darí najmä vo vlhkom a teplom prostredí. Kúpeľňové mikróby môžu spôsobiť gastrointestinálne, respiračné a kožné choroby a výrazne zhoršujú alergické reakcie. Pri čistení kúpeľne po chorobe venujte osobitnú pozornosť sprche, vani, umývadlu a kanalizačnému odtoku a vzduchovým prieduchom, na umytie ktorých je najvhodnejšie použiť kvalitný dezinfekčný čistiaci prostriedok.

Vydezinfikujte kontaktné miesta

Kontaktné miesta sú miestnosti a predmety vo vašom dome, ktoré používajú všetci členovia domácnosti a ktorých sa dotýkajú aj niekoľkokrát denne. Preto ide o vysoko rizikové zóny pre prenosné infekcie. Patria k nim kľučky na dverách, spínače svetiel, schodiskové zábradlia, WC splachovacie kľučky, vodovodné batérie, kľučky na chladničke a ďalšie podobné styčné body. Tiež sa uistite, že si ruky pravidelne umývate.

Nezabudnite na teplomer

Ide o predmet, na ktorý sa najčastejšie zabúda. No zároveň môže byť najnebezpečnejším pokiaľ ide o prenos choroby, keďže ide o predmet, s ktorým prichádza pacient do priameho kontaktu aj niekoľkokrát denne. Po doliečení je vhodné teplomer vyčistiť vysokým koncentrátom dezinfekčného čistiaceho prostriedku.


Mohlo by vás zaujať: Najšpinavšia vec na svete? Baktérie na bankovkách možno prekvapia aj vás


Okúpte i domácich miláčikov

Srsť a koža mačiek, psov a iných zvierat môže byť prenášačom baktérií ako salmonely (spôsobujú otravu jedlom, hnačku či týfus), E. coli (spôsobuje infekciu močových ciest, anémiu a obličkové ochorenie) a Staphylococcus aureus (je príčinou vzniku vredov, zápalu pľúc, kostí  a kĺbov a krvných infekcii). Vášho domáceho maznáčika pravidelne očkujte, odčervujte a strihajte im pazúre. Pokiaľ máte zvieratá priamo v byte alebo dome, pred jedlom si vždy umyte ruky.

Dezinfikujte detské plyšové hračky

Aby ste zabránili opätovnej nákaze infekciami, mali by ste po zotavení vášho dieťaťa oprať všetky jeho plyšové hračky. Túlenie k týmto chlpatým hračkám sa totiž vystavuje množstvu baktérií.

Otvárajte okná

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča pravidelné otváranie okien, čím umožníte prúdenie vzduchu do vášho domu. To zabraňuje infekciám. Ak málo vetráte, patogény, ktoré spôsobujú špecifické infekcie, sa množia omnoho ľahšie. Pravidelným vetraním umožníte „dobrým baktériám“ zvonku zmierniť aktivitu týchto patogénov. Odporúča sa vetrať krátko pri plne otvorených oknách viackrát denne.


Snažíte sa po prekonaní choroby zbaviť domácnosť baktérií? Ako postupujete? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame