Po štíhlej línii bez hladovania túži takmer každý: Skúšali ste už volumetriku?

chudnutie

photl.com

Aj s plným tanierom a bez hladovania je podľa nutričnej ​​terapeutky Sandry Miloševičovej možné dosiahnuť štíhlu líniu. Ide to za pomoci volumetriky, ktorá zohľadňuje hustotu potravín. Čím hustejšia potravina, tým viac kalórií. Sto gramov sušených brusníc má rovnakú energetickú hodnotu ako 900 gramov čerstvých plodov. Sušené ovocie človek zje, ani si to neuvedomí, zjesť ale naraz takmer kilo brusníc nedokáže. Kalorický príjem je nižší a človek tak chudne, povedala odborníčka.

Upozornila, že volumetrika nie je diéta, ale výživový prístup. Môže sa stať súčasťou zdravého životného štýlu, ktorý popri zdravom stravovaní musí zahŕňať aj dostatok pohybu.

Plný tanier pomôže psychike

Volumetrika počíta s psychologickým efektom plného taniera, preto sa k nej uchyľujú ľudia, ktorí sú zvyknutí nakladať si na tanier veľa jedla. Keď si dajú miesto krajca chleba pol balíčka pufovaných chlebíčkov, tanier je plný, na objem toho zjedli viac a cítia sa zasýtenejší aj menším množstvom kalórií.


Mohlo by vás zaujímať: Narástlo vám veľké brucho za krátky čas? Poznáme možné dôvody


Volumetrika – nový trend?

Názov volumetrika je používaný až v poslednej dobe, výživoví poradcovia ale poznajú jej princípy už dlho. Radia ju ľuďom, ktorí sa márne snažili schudnúť. Buď držali hladovku, alebo sa po celý čas obmedzeného jedálnička tešili, až sa zase poriadne najedia. Diéta im nechutila, stresovali sa a po skončení diéty sa vrátili k tomu, čo jedli skôr, takže zase pribrali. Zakladateľka tejto diéty doktorka Barbara Rollsová nezakazuje žiadne potraviny, ale prikladá dôraz na to, aby sa ľudia pri jedení riadili hustotou potraviny. Ako príklad môžu poslúžiť:

Vhodné potraviny s nízkou hustotou:

  • Mäsové či zeleninové vývary
  • Zelenina s nízkym obsahom škrobu
  • Nízkotučné mlieko

Potraviny s veľmi vysokou hustotou (môžete si ich dožičiť len v menšom množstve):

  • Krekry
  • Čipsy
  • Keksíky
  • Čokoláda/cukríky
  • Orechy
  • Maslo
  • Oleje

Rollsová tiež vo svojej diéti prízvukuje vhodnosť potravín, ktoré sú do veľkej časti zložené z vody – teda najmä vodové ovocie a zeleninu.


Mohlo by vás zaujímať: Narástlo vám veľké brucho za krátky čas? Poznáme možné dôvody


Psychika je najdôležitejšia

„Zásadné je, aby sa človek pri chudnutí cítil dobre, 65 percent úspechu je v psychike,“ upozornila MIloševičová. Jesť by sa malo päť až šesť porcií denne, hydina, ryby, čerstvé ovocie a zelenina, mliečne výrobky s nižším obsahom tuku. Klasické pečivo možno nahradiť pufovanými chlebíčkami, zvýši sa tak príjem vlákniny, ktorá prispieva k prevencii rakoviny.

Volumetrika sa podľa Miloševičovej používa aj v nemocniciach, nie je ale vhodná pre onkologických pacientov, ľudí trpiacich anorexiou či s akútnym ochorením ako napríklad chrípka. Faktom však zostáva, že keď si človek odmyslí okolité argumenty, v konečnom dôsledku dodržuje táto diéta tie najstaršie zásady ako veľa ovocia a zeleniny, málo tukov a zníženie energetického príjmu.


Ako sa snažíte o dosiahnutie štíhlej línie vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Zora, ČTK
Odporúčame