Počať dieťa nie je také samozrejmé ako kedysi: Páni, toto všetko znižuje plodnosť!

umelé oplodnenie

thinkstockphotos.com

Súčasné trendy nielen na Slovensku, ale vo viacerých vyspelých krajinách posúvajú rodičovstvo do vyšších vekových kategórií. Zatiaľ čo manželské páry pred rokmi privádzali prvé dieťa na svet okolo dvadsiatky, dnes sa mnohí muži stávajú otcami až po štyridsiatke. Telo však s pribúdajúcimi rokmi stráca reprodukčnú schopnosť, pričom celú situáciu výrazne komplikujú aj ďalšie faktory. Ktoré to sú?

Ešte jedno dieťa s mladšou partnerkou

Ako sme už v úvode spomínali, Slováci odkladajú rodičovstvo na neskôr – kým sa zabehnú v dobrej práci, kým si zabezpečia vlastné bývanie, kým si vytvoria ideálne podmienky pre rodinu. Výnimočnou však nebýva ani situácia, kedy prvé manželstvo stroskotá a rozvedený muž si nájde novú, mladšiu partnerku. Splodiť dieťa na prahu štyridsiatky či päťdesiatky však zďaleka nie je také jednoduché ako v minulosti. Zatiaľ čo kedysi sa neplodnosť pripisovala predovšetkým žene, dnes moderná medicína preukazuje, že neschopnosť počať dieťa sa u oboch pohlaví vyskytuje v rovnakom pomere – 50:50. Ak teda zvažujete, že s polovičkou privediete na svet potomka, mali by ste vziať do úvahy nasledovné faktory.

Príliš tesná spodná bielizeň

„Semenníky sa nachádzajú mimo tela, pretože ich správna funkcia prebieha pri teplote 35 °C, čo je o stupeň alebo dva menej, než je telesná teplota,“ vysvetľuje Dr. Allan Pacey, vedúci výskumník nedávno realizovanej štúdie týkajúcej sa plodnosti mužov. Ten upozorňuje na fakt, že ak semenníky nemajú voľnosť, prehrievajú sa a produkujú menej spermií. Zabudnite preto na slipy alebo boxerky z elastického materiálu, ktoré tesne obopínajú rozkrok. To isté platí o príliš úzkych nohaviciach a rifliach.


Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečné ftaláty v plastoch či kozmetike: Zhoršujú plodnosť mužov


Civilizačné choroby

Kardiovaskulárne ochorenia, ktoré postihujú krvný obeh, môžu viesť k impotencii alebo k neschopnosti udržať erekciu. Ďalšou častou príčinou impotencie je cukrovka, čiže zdravotná komplikácia, pri ktorej telo nedokáže udržať stabilnú hladinu cukru v krvi. Výskumy ukazujú, že spermie od diabetika sú v porovnaní so zdravým jedincom viac poškodené a majú menšiu schopnosť oplodniť vajíčko. Najvhodnejšou prevenciou je zdravý životný štýl s vyváženou stravou a dostatočným pohybom.

Užívanie liekov

Antibiotiká s účinnou látkou erytromycín sú pre semenníky toxické a poškodzujú bunky, ktoré produkujú spermie. Psychofarmaká a tricyklické antidepresíva zasa ovplyvňujú hormonálne funkcie. Mnohé skupiny liekov znižujú libido, zatiaľ čo iné liečivá ovplyvňujú schopnosť muža dosiahnuť erekciu a ejakulovať. Nevhodné sú, napríklad, tetracyklínové antibiotiká, ktoré môžu brániť oplodneniu. Každý medikament preto starostlivo skonzultujte s ošetrujúcim lekárom a upozornite ho na skutočnosť, že sa s partnerkou snažíte o dieťa.


Mohlo by vás zaujímať: Splodenie potomka po štyridsiatke? Páni pozor, nemusí to byť vôbec ľahké


Nepriechodné semenovody

Ide o mechanickú prekážku, ktorá má za následok mužskú neplodnosť. Príčinou môže byť vrodená chyba, zranenie triesla alebo infekcia (chlamýdie, kvapavka). Najúčinnejšou prevenciou je ochrana pred sexuálne prenosnými chorobami a používanie suspenzora pri kontaktných športoch.

Častá masturbácia

„Zabudnite na mýtus, že uskladneným spermiám vyprchá životnosť a musia byť obnovené. Ak masturbujete častejšie, znižuje sa množstvo spermií, ktoré sú pripravené, keď ejakulujete do svojej partnerky,“ upozorňuje Dr. Pacey. Štúdie preukázali, že negatívny efekt na mužskú plodnosť má ejakulácia častejšia ako dvakrát denne.

Nedostatok sexu

Plánovanie pohlavného styku podľa plodných dní aj príliš vysoké pracovné tempo – to všetko prináša do spálne úhlavného nepriateľa menom stres. Niet sa čo čudovať, že muži za takýchto náročných podmienok jednoducho o sex strácajú záujem. Partneri by sa preto mali sústrediť na relaxačné techniky a pokúsiť sa čo najviac uvoľniť. Doprajte si spoločné zážitky a sexuálna túžba vzplanie automaticky.


Mohlo by vás zaujímať: Zinok pre peknú pleť a vlasy, ale aj mužskú potenciu: Máte ho v tele dosť?


Úplné tabu

Na ceste za vytúženým potomkom sa najskôr musíte vedieť postarať o seba a svoje zdravie. Aby ste svoje pohlavné bunky udržali v čo najlepšej kondícii, zabudnite na:

  • priveľa alkoholu – ideálne je, ak sa alkoholických nápojov vzdáte úplne už tri mesiace pred plánovaným tehotenstvom svojej partnerky
  • fajčenie – poškodzuje DNA buniek, spermie nevynímajúc
  • obezita – muži s vyšším BMI sú častejšie neplodní než muži s normálnou hmotnosťou
  • notebook v lone – laptop produkuje teplo, ktoré spermiám škodí
  • zlá výživa – strava chudobná na živiny a makronutrienty, predovšetkým vitamín C, E a D
  • anabolické steroidy
  • priveľa sóje – sója je bohatým zdrojom fytoestrogénov, ktoré v mužskom tele môžu blokovať tvorbu spermií
  • mobilný telefón vo vrecku nohavíc – experti tvrdia, že elektromagnetické pole z mobilov negatívne ovplyvňuje tvorbu spermií

Čím je podľa vás spôsobené to, že mnoho párov zostáva neplodných? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame