Pochúťka i zásobáreň zdravia: Čučoriedky pre vynikajúci zrak aj dlhšiu mladosť

čučoriedky

sita

Šťavnatá modročierna bobuľka s červenofialovou dužinou má osviežujúcu kyslo-sladkú chuť. Reč je o čučoriedke – najlahodnejšom a najzdravšom ovocí na svete.

Zbierať ich môžeme v severnej a strednej Európe, Amerike, Kanade a dokonca i v Ázii. Nemajú radi teplé počasie, preto ich v krajinách ako je Španielsko alebo Taliansko budeme hľadať márne. Čučoriedky vo voľnej prírode nedokážu pokryť spotrebu, preto ich začiatkom minulého storočia začali Američania šľachtiť pre pestovanie v záhradkách. Domáce pestovanie čučoriedok je trošku náročnejšie. Vyžadujú špecifickú zeminu i hnojivo, ale keď im ho dáte, bohato vám to vrátia. Na jednom kríčku sa urodí až 12 kg ovocia.

Pre orlí zrak

Plody sú zdrojom vitamínu A, B a C, ktorý posilňuje imunitu a pôsobí ako prevencia a liek proti nachladeniu a infekčným ochoreniam. Triesloviny majú dezinfekčný účinok a zabraňujú množeniu baktérií v črevách. Neobvykle vysoký obsah antioxidantov z vitamínu E pôsobí v našom tele ako ochranný štít pred voľnými radikálmi, ktoré môžu vyvolať rast rakovinových buniek. Draslík odvádza prebytočnú tekutinu z tela, a tým pomáha odstraňovať opuchy. Horčík zase podporuje správnu funkciu svalov a nervov, mierni depresie a prispieva k zdravým zubom. Obsahuje i ďalšie stopové prvky: meď, zinok, chróm, mangán a železo, ktoré podporujú tvorbu krvi. Antokyaníny obsiahnuté v čučoriedkach sa podieľajú na obnove očnej sietnice, preto sa táto rastlina používa ako podporná liečba šeroslepoty. Počas druhej svetovej vojny boli čučoriedky súčasťou stravy anglických letcov robiacich nočné nálety. Dnes pre zmenu slúžia k výrobe prípravkov na zlepšenie videnia pri práci pod umelým osvetlením a sú súčasťou stravy kozmonautov.


Mohlo by vás zaujať: Sezóna čerešní vrcholí: Tieto koláče si získajú aj vás!


Odvar z čučoriedkových listov

Listy čučoriedok majú veľmi podobné účinky ako ovocie. Zbierame ich začiatkom leta a usušíme. V prípade potreby nie je žiadna veda pripraviť liečivý odvar. Stačí 2 čajové lyžičky sušených listov zaliať 250 ml vriacej vody. Necháme odstáť 10 minút, potom scedíme a popíjame v priebehu dňa. Odvar je vhodný pri liečení črevných a žalúdočných problémov, pri znižovaní hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Má tiež priaznivý vplyv na ľadviny a močové cesty, ktoré čistí a dezinfikuje. Na rozdiel od plodov, nálev sa používa i pri liečbe zápalu močového mechúra. Obklady namočené do čaju prikladáme na miesta postihnuté psoriázou a ekzémom.

Je to veľa?

Na to, čo všetko obsahuje a lieči má len 177 kJ na 100 g čerstvého ovocia. Táto zdravá dobrota je trošku drahšia, za 0,5 l čučoriedok zaplatíte okolo 4,5 €, ale dobré zdravie je na nezaplatenie.

Do čokolády i na pleť

Antokyaníny obsiahnuté v plodoch sú rozšíreným prírodným farbivom. Už v dobách starého Grécka sa šťava z čučoriedok používala ako veľmi kvalitné farbivo na látky. V dnešnej dobe sa využíva i v potravinárstve ako bezpečné potravinové farbivo E163, ktoré nemá neželané účinky. Pridáva sa do malinoviek, mliečnych výrobkov, zmrzlín, ba dokonca čokolád.

Pokiaľ nemáte doma čerstvé ovocie ani sušené lístie, nezúfajte. Liečivé účinky čučoriedok využíva aj farmakologický priemysel. V lekárni nájdeme okrem čajov i extrakty a kapsule.

Ozdravné účinky čučoriedok sa využívajú i v kozmetike, vo forme pleťových peelingov, masiek i krémov.

Unavenú pleť môžete potešiť i jednoduchou doma vyrobenou pleťovou maskou: Na hladkú kašičku vymiešame hrsť čučoriedok s nízkotučným jogurtom a lyžicou medu. Masku nanesieme na očistenú pleť a necháme 10 – 15 minút pôsobiť. Po uplynutí času tvár dôkladne umyjeme vlažnou vodou a ošetríme bežnou kozmetikou.

Pre maškrtný jazýček

Z modročiernych plodov môžeme spraviť kompót, marmeládu alebo konzumovať čerstvé. Taktiež ich môžeme použiť pri príprave tôrt, zákuskov a buchiet. Vhodné ako hlavný chod alebo dezert sú tvarohové buchty s čučoriedkami.


Mohlo by vás zaujať: Množstvo antioxidantov a vitamínu C: To všetko nájdete v ríbezliach


Tvarohové buchty s čučoriedkami

Na cesto potrebujeme 250 g mäkkého tvarohu, 1 celé vajce, 1,5 lyžice polohrubej múky, 3 lyžice strúhanky a trošku soli. Suroviny spracujeme na cesto. Pokiaľ je trošku redšie pridáme ešte trochu strúhanky. Cesto necháme 20 minút odležať a tvarujeme z neho guľaté neplnené buchty, ktoré vložíme do hrnca s vriacou vodou. Varíme 3 – 5 minút a scedíme. Do iného hrnca dáme 1 dcl vody a hrsť čučoriedok a privedieme k varu. Zmes podľa chuti osladíme, pridáme lyžicu masla, zahustíme solamylom a necháme prejsť varom. Touto omáčkou polejeme buchty a servírujeme.

Čučoriedkový perník

Na perník potrebujeme 500 g polohrubej múky, 250 g kryštálového cukru, 2 vajcia, 2,5 dcl mlieka, 4 lyžice medu, 1 lyžicu kakaa, 1 kypriaci prášok do perníku, 1 menšie olúpané a nastrúhané jablko a 3 hrste čučoriedok. Všetky suroviny, okrem kypriaceho prášku a čučoriedok, dáme do misky a vyšľaháme. Nakoniec pridáme kypriaci prášok a čučoriedky a zľahka premiešame. Cesto vylejeme na vymazaný a múkou vysypaný plech a pečieme pri 180 °C približne 25 minút.

Zdroj: sita, sxc.hu, Unknown
Odporúčame