Pocit menejcennosti na dôchodku sa týka mnohých ľudí: Ako si s ním poradiť?

Matka

thinkstockphotos.com

Či už ste sa na dôchodok tešili, alebo nie, pre každého je táto životná križovatka veľkou zmenou. Ak patríte k ľuďom, ktorí majú radi teplo domova, tak potom je dôchodok niečo pre vás. Sú však medzi vami aj takí, pre ktorých znamená odchod do dôchodku pravý opak a je pre nich akoby odchodom zo skutočného sveta. Začne sa ich zmocňovať strach zo zbytočnosti a nepotrebnosti, čo ústi do pocitov menejcennosti a frustrácie. S takýmto stavom by však na dôchodku nemal skončiť nikto. Ako sa správne zžiť s rolou dôchodcu?

Dôchodok – vysnívaný cieľ, či nočná mora?

Každý sme rôzni a zatiaľ čo jeden z vás sa na dôchodok teší, druhého pri predstave naň priam striasa. Všetko záleží od osobnosti človeka a jeho temperamentu. Odchodom do dôchodku môžu získať napríklad introverti, ktorí sa cítia lepšie sami, alebo ľudia bez veľkých ambícií, ktorým stačí jednoducho si odrobiť to, čo majú určené a sú spokojní. Sú to tiež pokojnejšie a vyrovnanejšie typy, ktoré sú rodinne a domácky založené a na viac času v súkromí sa tešia.

Naopak silné povahy, ľudia extrovertného temperamentu, komunikatívne typy, vedúce osobnosti a ambiciózne povahy znášajú odchod do domácnosti a stratu zamestnania oveľa horšie. Prestanú sa totiž cítiť osožní, dôležití a stratia akoby hnací motor svojho života. V podstate niet divu, že sa u nich skôr či neskôr dostavia pocity beznádeje a menejcennosti. Práve úspešní a vysoko postavení ľudia mávajú s odchodom do dôchodku v podstate najväčší problém.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvá úspešného dôchodku: Takto si jeseň života vychutnáte plnými dúškami


Pocity menejcennosti z odborného hľadiska

Zhruba každý tretí človek sa musí pasovať s pocitom menejcennosti a to nemusí byť ani na dôchodku. Psychológovia vysvetľujú tieto emócie ako trvalý znepokojujúci pocit, ktorý ovláda daného človeka a vzbudzuje v ňom pocit, akoby v niečom zostával za ostatnými. Pocit menejcennosti patrí ku negatívnym sentimentom  a u niekoho sa môže z pocitu vystupňovať až do komplexu menejcennosti. Podľa uznávaného lekára a psychológa Adolfa Adlera je to cit osobnej nedostatočnosti, ktorý si daný jedinec jasne uvedomuje. Často sa ho postihnutý  snaží kompenzovať, čím vznikajú poruchy správania, ale je preň príznačná aj necitlivosť na kritiku, či naopak prehnané kritizovanie druhých. Niekedy môže vyústiť až do ťažkej neurózy. Pocity menejcennosti sa prejavujú neustálym napätím, nedostatkom sebadôvery, prehnanou sebakritikou, vnútorným psychickým trýznením sa, zníženým sebavedomím, pocitmi neschopnosti, frustráciou, neistotou, strachom z budúcnosti, obavami, úzkosťou a stratou záujmu o seba aj okolie. Tento psychický stav poznačuje všetky oblasti života, či už emocionálne prežívanie, spoločenské nažívanie, môže sčasti ovplyvniť fyzickú kondíciu, vzhľad, sexuálnu aktivitu, spoločenskú prispôsobivosť, aj medziľudské vzťahy.

Ako si menejcennosť nepripustiť?

  • uvedomte si, že každý z nás za sebou určite niečo zanechal, či už sú to materiálne veci, alebo skúsenosti, (hoci pre vás na prvý pohľad aj bezvýznamné), ktoré teraz pomôžu iným, skúste porozmýšľať nad tým, čo to bolo vo vašom prípade,
  • boli ste oporou deťom, rodine, partnerovi, priateľom, čím môžete byť predsa aj naďalej, dokonca ešte vo vyššej miere,
  • tým, že ste už niečo dosiahli, môžete si stanoviť iné – nové ciele, začať sa venovať niečomu inému, pričom na to na dôchodku budete mať dostatok času,
  • môžete sa začať plnohodnotne venovať svojim záľubám, resp. veciam, ktoré ste vždy chceli, no v dôsledku pracovného vyťaženia ste na ne nemali čas,
  • nikto nehovorí, že nemôžete pracovať aj na dôchodku. Je však vhodné zvoľniť tempo a pracovať len pár dní v týždni či pár hodín denne. Vhodná je aj práca z domu, napr. prostredníctvom internetu.

Mohlo by vás zaujať: Život na dôchodku vám akosi nesedí? Takto si ho môžete naozaj vychutnať!


Ste na dôchodku? Berte to pozitívne

Každý z nás má nejakú úlohu, ktorú musí počas života splniť. Ak ste na dôchodku, aspoň časť tej svojej ste už celkom iste splnili. Za vami je množstvo odpracovaných rokov, tak prečo si teraz nedopriať zaslúžený oddych? Naozaj nie je na mieste utápať sa v negatívnych emóciách. Naopak, pozerajte pred seba a hľadajte, čím sa môžete potešiť. Určite máte nejakú obľúbenú činnosť – tej sa teraz budete môcť venovať naplno! Veď je to pozitívne! Nehovoriac o tom, že svojou prítomnosťou obohatíte svoju rodinu, deti, vnúčatá. Tým, že ste zostali na dôchodku sa život nekončí, práve naopak, pre niekoho sa práve teraz ešte len začína. Zaraďte sa aj vy do tejto skupiny a skúste sa preladiť na pozitívnu vlnu. Uvidíte, že to nie je žiadna fuška a svet bude zrazu oveľa krajší, ako keď vás ovládal každodenný zhon z plnenia si všetkých neodkladných pracovných povinností. 


Mali ste už niekedy pocit menejcennosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame