Počuli ste o týchto super účinkoch jabĺk? Zistite, ako z nich dostať čo najviac

Jablko

gettyimages

Leto je obdobím hojnosti, kedy si môžeme dopriať množstvo čerstvého ovocia a zeleniny. Ani počas jesene sa však nemusíme vzdávať vitamínov, veď práve v tomto ročnom období sa začína napríklad sezóna jabĺk.

Vďaka pravidelnej konzumácii sa budeme cítiť aj vyzerať lepšie. Jablká sú totiž zásobárňou výživných látok a vitamínov. Zároveň ide o u nás najrozšírenejší a najdostupnejší druh ovocia, ktorý si môžeme vychutnať v mnohých chutných odrodách. Aké sú ich účinky?

1. Sú skvelou prevenciou

Obsahujú pektín, ktorý brzdí rozvoj škodlivých mikroorganizmov v črevách a zároveň dokáže viazať a odvádzať z tela aj časť nebezpečných ťažkých kovov. Vďaka tomuto prečisťujúcemu účinku sú jablká vynikajúcou prevenciou proti rakovine hrubého čreva a konečníka. Tým sa však ich priaznivé účinky na zdravie nekončia.

Keďže podporujú vylučovanie škodlivých látok, pomáhajú aj pri problémoch s kĺbmi. Surové obsahujú veľa tráviacich enzýmov, ktoré sú zasa dobrým prostriedkom proti hemoroidom. A pretože zvyšujú tiež vylučovanie moču a znižujú tvorbu kyseliny močovej, sú prospešné aj pri dne a chorých obličkách.

Hoci jablko obsahuje hneď niekoľko druhov cukrov – glukózu, fruktózu i sacharózu, je vhodným ovocím aj pre diabetikov. Najvyšší obsah v ňom má totiž fruktóza, a tento jednoduchý cukor sa vstrebáva pomalšie. Tým pomáha udržiavať stálu hladinu cukru v krvi.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Cigánski Diabli – turné s novým CD KONE

2. Podporujú trávenie

Komu býva ťažko po jedle, trápi ho zápcha či hnačka, ten by sa jablkám určite vyhýbať nemal. Sú totiž vynikajúce pri všetkých tráviacich problémoch. Dôvodom je kombinácia vlákniny a ovocných kyselín, ktoré veľmi dobre vplývajú na procesy v žalúdku a črevách.

3. Chránia srdce

Majú pozitívny vplyv na nervový systém a už len ich vôňa pôsobí upokojujúco. Jablkový čaj vypitý večer navodí príjemný pocit relaxu a podporí dobrý spánok. Vďaka množstvu antioxidantov, ktoré pomáhajú prečistiť krv, prospievajú srdcu a znižujú cholesterol. Flavinoidy obsiahnuté v tomto ovocí navyše účinne pôsobia proti riziku vzniku trombózy a krvných zrazenín.

4. Posilňujú mozog

Antioxidanty majú výborné účinky aj na činnosť mozgu a regeneráciu buniek. Vďaka tomu, že sú bohaté na draslík, dokážu znížiť aj riziko cievnej mozgovej príhody. Ak máte v rodine problémy s Alzheimerom, demenciou alebo Parkinsonom, mali by ste vsadiť na ich konzumáciu.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Richard Müller a hostia – Šansóny a iné piesne

 

 

5. Zlepšujú imunitu

Priaznivý účinok jabĺk si môžete otestovať aj počas chrípkovej sezóny. Uvidíte, že sa vám vyhne nachladnutie, kašeľ aj samotná chrípka, prípadne sa zotavíte oveľa rýchlejšie. Dôvodom je vysoký obsah vitamínu C, ktorý navyše pomáha s rýchlejším hojením rán a popálenín.

6. Skrášľujú pleť

Hydratujú a čistia našu pokožku. Pravidelný príjem jabĺk odstraňuje jemné vrásky a udržiava pleť dostatočne vlhkú a pružnú. Okrem toho pomáha zásobiť tekutinami aj celý organizmus, vďaka čomu sa ľahšie zbavíme únavy, malátnosti aj bolestí hlavy.

So šupkou či bez?

Častou otázkou je, v akej forme vlastne jablká konzumovať.

  • Úplne najideálnejšie sú surové, ktoré by sme mali jesť aj so šupkou. Priamo pod ňou sa totiž nachádzajú dôležité vitamíny, o ktoré by sme inak prišli.
  • Vhodný je aj jablkový džús, ovocie by sme si však mali odšťaviť sami doma a šťavu piť čerstvú.
  • Na trávenie sú vynikajúce aj sušené jablká, pretože sušením ovocie neprichádzao dôležité vitamíny a vlákninu.

Máte radi jablká? Ako často a koľko si ich doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame