Počuli ste už o japonskom spôsobe života? Vďaka nemu budete žiť dlhšie a spokojnejšie

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Začiatkom roka na nás so železnou pravidelnosťou z rôznych stránok vyskakujú rady a návody na to, ako viesť spokojný a šťastný život. Po škandinávskom hygge sa v poslednej dobe stáva hitom najmä japonské ikigaiVoľne toto slovo možno preložiť ako dôvod, prečo ráno vstať zpostele a ide v podstate o životnú filozofiu alebo zmysel života. Japonci sú presvedčení, že každý človek má svoje ikigai. Podľa obyvateľov ostrova Okinawa, ktorí sú najdlhšie žijúcimi ľuďmi na svete, je práve zistenie vlastného zmyslu kľúčom k dlhému, šťastnému a naplnenému životu.  

Žiadnu vedu v tom nehľadajte  

Ak ste si teraz pomysleli, že za zmyslom života sa určite musí skrývať nejaký veľký a vznešený cieľ, napríklad záchrana veľrýb či dažďových pralesov, môžeme vás upokojiť. Dôvod, prečo každé ráno vstať z postele, je totiž u každého iný a väčšinou býva celkom prozaický. Babičkám možno dodávajú ikigai vnúčatá, zamestnaným mužom rodina či kariéra. Znamená to teda, že neexistuje správne či nesprávne ikigai – zmyslom života môže byť naozaj čokoľvek, čo vám robí radosť 

Ako ho nájsť? 

Koncept ikigai je postavený na nájdení zmysluplnej činnosti, ktorá vám bude prinášať radosť i úžitok. Obvykle sa vykresľuje ako prienik medzi štyrmi prvkami: to, čo dokážem + to, čo odo mňa svet potrebuje + to, čo ma baví + to, za čo môžem dostať zaplatené. Ideálne je objaviť akúkoľvek činnosť, ktorá zahŕňa všetky tieto aspekty.  


Mohlo by vás zaujať: Poznáte štýl Hygge? Objavte 5 ďalších životných prístupov, ktoré sa vám zapáčia


Čo milujem? 

Je dôležité robiť v živote veci, ktoré nás skutočne bavia a tešia. Vtedy prestáva existovať čas, cítime naplnenie a šťastie. Môže to byť čítanie, hra na hudobný nástroj, lúštenie krížoviek, vyšívanie, majstrovanie v dielni, chov holubov, pestovanie chryzantém, písanie básní či cvičenie v posilňovni. Keď sa venujeme obľúbenej činnosti, zvyčajne sa necítime unavení, ale naopak nabití novou energiou. Ak žiadne takéto hobby nemáme, je dobré si spomenúť, čo nás tešilo v detstve. Na to totiž v dospelosti neraz nechtiac zabudneme a radšej robíme to, čo sa od nás očakáva.  

V čom som naozaj dobrý? 

V určitom veku už zvyčajne ľudia vedia, v čom spočívajú ich silné stránky. A ak to náhodou netušia, nie je hanbou opýtať sa iných ľudí, ktorí dokážu nastaviť zrkadlo a poskytnúť objektívny obraz. Ani v prípade, že vyslovene v ničom nevynikáte, nie je treba hádzať flintu do žita. Japonci totiž pri rozlúčke používajú slová Gambatte kudasai, čo znamená Daj zo seba to najlepšie. A práve tieto slová popisujú ich prístup k vykonávaniu akejkoľvek činnosti. Nemusíme byť najlepší, môžeme byť nedokonalí, dôležité je, že sme pre danú vec v danej chvíli urobili všetko, čo sme mohli.     

Čo ma uživí? 

Ak nájdeme činnosť, ktorá nás bude tešiť, budeme ju zvládať, a ešte nám dokáže z finančného hľadiska zabezpečiť naše každodenné potreby, máme vyhrané. Nemalo by však byť podstatné, koľko budeme zarábať – dôležitejšie je hľadať činnosť či prácu, ktorá nás uživí, a zároveň bude našou vášňou.  


Mohlo by vás zaujať: Dánsky životný štýl hygge: Jedinečný spôsob oddychu vám prinesie šťastie a spokojnosť


Čo svet potrebuje?   

Potreba dať niečo svetu je zakorenená v každom z nás. Je to potreba byť užitočný, niečo po sebe zanechať. Pre niekoho to však môžu byť maľby, ktoré zachytávajú naše pocity, pre iného poctivo pečené rožky, na ktorých si každé ráno pochutnávajú ľudia z celého mesta. Zmysel a prínos sa dá nájsť v každej činnosti, každej profesii, pretože každá je nejakým spôsobom prínosom pre iných ľudí.  

Je to o pocite! 

Napísali ste si na každú zo štyroch základných otázok odpovede? Skúste teraz nájsť prienik medzi nimi. Ak sa vám to podarí, máte svojikigai. Hľadanie zmysluplnej činnosti občas zvádza k redukovaniu na pracovnú oblasť, to ale nie je správne – koncept je oveľa širší. Nemusíte byť špičkovým programátorom či svetoznámym umelcom, aby ste mali svoje ikigai, stačí viesť celkom obyčajný aktívny život. A predovšetkým: nemusí nevyhnutne zahŕňať všetky štyri aspekty. Napĺňať vás napríklad môže aj niečo, za čo nedostávate peniaze. Ikigai totiž nie je o odškrtaných bodoch, ale o pocite.  


Poznáte tento japonský spôsob života? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame