Podovolenková depresia môže sťažiť návrat do práce: Ako s ňou účinne bojovať?

Podovolenková depresia

thinkstock.com

Po návrate z letnej dovolenky mnoho ľudí pociťuje úzkosť a depresie. Nejde o nič výnimočné, tento stav zažil už takmer každý. Je náročné vyrovnať sa s návratom do pracovného prostredia a rutinného režimu. Hoci dovolenka má byť časom oddychu a relaxu, keď sa vrátite domov, už to nemusí byť pravda. Čo je príčinou stresu a nespavosti po dovolenke, aj napriek tomu, že ste si ju užili?

Prečo ste po dovolenke nešťastní?

Možno to poznáte – začiatkom leta sa už neviete dočkať ako na dovolenke odhodíte všetky starosti, uvoľníte sa a budete sa iba zabávať. Po takejto zmene sa vám len ťažko vracia k pracovným povinnostiam. Táto situácia je známa ako „podovolenková depresia“ a hoci psychológia oficiálne tento pojem nepozná, trápi značnú časť populácie. Nejde pritom o žiadny absurdný výmysel. Ak po príchode domov nemôžete spávať, ste nervózni, podráždení nechutí vám jesť a nedokážete sa sústrediť, aj vy zažívate príznaky podovolenkového syndrómu.                                  


  Mohlo by vás zaujať: Úzkostné stavy môžu potrápiť každého: Vyhnite sa im pomocou týchto potravín        


 Doprajte si oddych aj doma

  • Keď sa vyberiete na dovolenku, automaticky prestanete myslieť na povinnosti, ktoré na vás čakajú. V prvý deň po návrate do práce vám preto zameškané úlohy spôsobujú oveľa viac stresu.
  • Vaše opätovné začlenenie do pracovného života po dovolenke by nemalo byť prudké – prvé dni sa venujte len najnevyhnutejším veciam, aby ste si znovu zvykli na pracovné tempo.
  • Hlavne nepanikárte, ak sa vám toho počas dovolenky nakopilo viac – nikto od vás nečaká perfektné výkony okamžite po návrate.
  • Aby ste sa vyhli smútku, využite dovolenku ako medzník na nový začiatok v práci. Zorganizujte si povinnosti podľa priority, doprajte si krátke prestávky a nenoste si prácu zo sebou domov.
  • Aby prechod medzi sladkým ničnerobením na dovolenke a prácou nebol taký tvrdý, už pred odchodom na dovolenku si naplánujte jeden voľný deň aj po príchode domov, počas ktorého sa duševne pripravíte na všetko, čo vás čaká.
  • Dôležité je, aby ste si dobrú náladu a pohodu prinesenú z dovolenky udržali čo najdlhšie. Nesmúťte za peknými miestami, ktoré ste navštívili, ale čerpajte zo spomienok pozitívnu energiu, ktorá vás bude poháňať ďalej.
  • Zbaviť sa pocitu otupenosti vám pomôže aj pripomenutie si pekných chvíľ z dovolenky – pozrite si fotografie spoločne s členmi rodiny a pochváľte sa suvenírmi priateľom.
  • S depresiou po dovolenke plnej zážitkov môžete bojovať aj inak – doprajte si návštevy kina, divadla a kultúrnych podujatí, takto sa lepšie odreagujete a prispôsobíte sa tomu, že ste opäť v práci.
  • Ak sa bojíte, že pre vás bude problém vrátiť sa ku každodennému režimu, už počas dovolenky si po troške premyslite zaujímavé aktivity, ktorým sa budete venovať doma. Naplánujte si výlet, kaderníčku, rybačku alebo prácu v záhradke. Ľahšie sa tak zmierite s tým, že čas vylihovania na pláži už pominul.

Mohlo by vás zaujať: Koniec nervozite a depresiám: Tieto bylinky vám pomôžu možno viac ako lieky


Plánujte ďalej

Podovolenková depresia je zvyčajne krátkodobý stav a po pár dňoch vás prejde. Keď sa však neviete vyrovnať s tým, že ste dočasne dali cestovaniu a spoznávaniu zbohom, nevešajte hlavu. Začnite plánovať ďalšiu dovolenku o niekoľko mesiacov či o rok a takto sa vo vašom živote objaví vytýčený bod v budúcnosti, na ktorý sa môžete znovu tešiť.

„Post-vacation blues“ ako sa tento jav nazýva v angličtine môže mať na váš život aj pozitívne dôsledky. Na dovolenke máte čas premyslieť si mnohé veci a nazerať na ne kriticky a s odstupom. Možno práve nespokojnosť a frustrácia z podovolenkovej depresie vám dodá impulz potrebný na to, aby ste zmenili veci, s ktorými nie ste spokojní.


Máte vlastné skúsenosti s podovolenkovou depresiou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstock.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame