Podporte imunitu svojich detí či vnúčat: Dovoľte im zašpiniť sa!

Dieťa

gettyimages

Pamätáte si ešte, ako ste sa v detstve hrávali vonku? Určite ste po každej hre nebežali domov, aby ste si umyli ruky. Neraz ste si na chlebíku či neumytom jablku odtrhnutom zo stromu pochutili len krátko po tom, čo ste sa hrabali v zemi.

Hygiena je pre náš život mimoriadne dôležitá a jej súčasťou je aj umývanie rúk. Podľa mikrobiologičky Marie-Claire Arriety z Univerzity v Calgary by sme sa mu mali v zvýšenej miere venovať vtedy, keď sa snažíme preventívne zabrániť nejakým ochoreniam. Teda napríklad pred jedlom, po použití toalety a v čase chrípkových epidémií. Utekať po každej činnosti do kúpeľne je však nezmysel a platí to aj pre deti.  Drhnutie rúk im zdravie nezabezpečí. Práve naopak, imunita sa rozvíja len v kontakte s mikróbmi. Prečo je to tak?

So sterilnosťou opatrne

Deti dnes často vychovávame v príliš čistých a sterilných prostrediach. Vonku sa veľmi nehrajú, a ak áno, starostlivo dbáme o to, aby sa nezašpinili. Byt kvôli nim pre istotu upratujeme denne, odstraňujeme všetky koberce a záclony, aby sa v nich nezachytával prach a roztoče. Dezinfikujeme všetko, čo sa len dá, počnúc hračkami a končiac kľučkami na dverách. Takéto preháňanie však vedie k mnohým zdravotným problémom.

Marie-Claire Arrieta, spoluautorkou populárnej série kníh „Doba jedová“, tvrdí, že odstraňovanie špiny z rúk antibakteriálnymi mydlami a liečenie nekonečnými dávkami antibiotík má zásadne negatívne účinky na imunitný systém detí. Najčastejšími hrozbami sú alergie, zápalové ochorenia vnútorných orgánov a dokonca aj obezita.

Mohlo by vás zaujímať: Imunita sa dá posilniť i netradične: Zázvor a cesnak pozná každý, vyskúšajte iné

Mikróby trénujú imunitu

Marie-Claire poukazuje na výsledky výskumov, podľa ktorých dochádza k vzostupu spomínaných ochorení. Na vine však nie sú zmeny v našej genetike, ale nové zvyklosti, týkajúce sa pôsobenia mikróbov v detstve. „Pri narodení náš imunitný systém ešte nie je vyvinutý. Akonáhle však prídeme do styku s mikróbmi, naštartuje sa. Bez mikróbov by náš imunitný systém nedokázal bojovať s infekciami,“ tvrdí.

Nie je to však len o prítomnosti mikróbov v našom tele, ale aj o tom, čo produkujú. Mikróby totiž vytvárajú molekuly a látky, ktoré pôsobia priamo na bunky sliznice v črevách a imunitného systému. Všetko teda závisí od stretnutia týchto mikrobiálnych látok s bunkami a od získania informácie, ako by mali správne reagovať. Natrénované bunky informáciu prenášajú do ostatných častí nášho tela a organizmus sa tak naučí, ako sa má pri stretnutí s mikróbmi správať.

Dovoľte im zašpiniť sa

Už  v ranom štádiu života by deti mali byť vystavované mikróbom, aby sa ich imunitný systém správne vyvinul. Ak sa dieťa stretáva s neškodnými baktériami, vírusmi, parazitmi a plesňami, vytvárajú sa v jeho tele protilátky a v dospelosti je potom odolnejšie. My však tomuto prirodzenému procesu často bránime tým, že ich chováme ako v bavlnke. Podporiť zdravý vývoj a znížiť tak šance dieťaťa na vznik alergií, ekzémov či iných ochorení, môže každý rodič aj starý rodič.

Podľa Marie-Claire Arriety epidemiologické výskumy dokazujú, že deti, ktoré vyrastajú v prírodnejšom prostredí, napríklad na farme, sú menej náchylnejšie na astmu a odolnejšie aj voči iným chorobám. Samozrejme, neznamená to, že sa treba okamžite presťahovať na dedinu. Stačí napríklad nepanikáriť, keď si vaša ratolesť strká do úst neumytý predmet. Treba si jednoducho uvedomiť, že „zdravá porcia špiny“ ešte nikoho nezabila. Ako zdôrazňuje Arrieta, podstatné je nájsť rovnováhu medzi bojom proti infekciám a zabezpečením tej správnej dávky mikróbov.

Ako sa snažíte imunitu detí či vnúčat podporiť vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame