Podprsenka s kosticami: Takto môže ohrozovať vaše zdravie

Podprsenka

sxc.hu

Nosenie nesprávnej podprsenky môže zvýšiť riziko rakoviny prsníka až 125 krát. Toto riziko je nesporné najmä u žien, ktoré nosia podprsenku aj počas spánku, teda 24 hodín denne. Vedci zistili, že ženy, ktoré vôbec nenosia podprsenku, majú omnoho nižšie riziko ochorenia na rakovinu prsníka. Ak patríte medzi tie ženy, ktoré nosia podprsenku celý deň, alebo dokonca aj počas noci, skúste to obmedziť len na nevyhnutný čas v práci a doma si doprajte pohodlie.

Nenoste podprsenku 24 hodín denne

To je výsledok výskumu, ktorým sa zaoberali antropológovia Sydney Singer a Soma Grismaijer, ktorí sa dlhodobo zaoberajú problematikou vplyvu oblečenia na ľudské zdravie. Ich zistenia varujú pred neustálym nosením podprsenky. Niektoré ženy ju totiž nosia aj počas spánku a pritom je už dlhšiu dobu verejne známe a propagované, že to nie je zdravé. Presviedča o tom aj táto štúdia.


Mohlo by vás zaujať: Hýčkajte svoje poprsie: Odmení sa vám krásou aj vo vyššom veku


Na výskume sa zúčastnilo 4 000 žien

Na tejto veľkej vzorke pozorovali vedci riziko vzniku rakoviny v spojitosti s nosením podprsenky a zistili nasledujúce údaje:

  • až tri zo štyroch žien, ktoré nosili podprsenku 24 hodín denne, ochoreli na rakovinu prsníka
  • zo žien, ktoré nosili podprsenku menej ako 12 hodín denne, ochorela na rakovinu prsníka jedna z 52 žien
  • zo žien, ktoré nenosili podprsenku vôbec, ochorela na rakovinu prsníka iba jedna žena zo 168 žien.

Riziko sa zvýšilo až 125 krát

Z týchto údajov vyplýva, že u žien, ktoré nosia podprsenku 24 hodín denne, je riziko ochorenia na rakovinu prsníka až o 125 krát vyššie, ako u žien, ktoré podprsenku nenosia vôbec. Toto číslo je skutočne alarmujúce a je preto naozaj dôležité, aby ste obmedzili nosenie podprsenky na nevyhnutné minimum.

Podprsenka škodí viac ako fajčenie

Vedci dokonca zistili, že riziko vzniku rakoviny prsníka podmienené nosením podprsenky, je trikrát vyššie, ako riziko vzniku rakoviny, ktoré je spôsobené fajčením. Podobný výskum bol vykonaný aj pred 20 rokmi a zistilo sa počas neho, že ženy, ktoré nenosia podprsenku, majú o polovicu nižšie riziko vzniku rakoviny.


Mohlo by vás zaujať: Ochrana pred rakovinou prsníka: Pohár červeného vína denne


Nosenie podprsenky znižuje hladinu melatonínu o 60 %

Tento hormón vo vašom tele zabezpečuje to, že sa dobre vyspíte. Okrem toho však v našom tele pôsobí aj ako silný antioxidant a má protirakovinové účinky. Vplyvom podprsenky, ktorá je na tele prítomná aj počas spánku, sa teda znižuje kvalita spánku a zároveň rastie riziko rakoviny. Na tento objav prišli vedci z Japonska.

A nie len to. Kanadskí vedci totiž prišli na to, že škodí aj spanie pri svetle. Prišli na to, že ženy, ktoré spali v príliš svetlých izbách mali vyšší výskyt rakoviny prsníka. Ideálnou kombináciou by teda bolo spanie v čo najväčšej tme a aby ste vôbec nenosili podprsenku. Toto možno pokladať aj za jeden zo spôsobov prevencie najčastejšej ženskej formy rakoviny.

Aké podprsenky sú k vášmu zdraviu najšetrnejšie?

Všetci vieme, že bez podprsenky sa v niektorých situáciách existovať nedá. Akú teda zvoliť? V prvom rade zabudnite na kosticové podprsenky, či podprsenky, ktoré opticky zväčšujú prsia, tzv. push-upky. Existujú podprsenky, ktoré sú látkové a bez výstuže, alebo podprsenkové tielka. Práve tieto druhy vrchnej spodnej bielizne by ste mali uprednostniť, najmä ak nedisponujete priveľmi veľkými a ťažkými prsiami. Okrem obrovskej zdravotnej výhody sú aj cenovo dostupnejšie, ako drahé a pritom škodlivé vystužené kúsky. Ak vám veľkosť vašich pŕs nedovoľuje po nich siahnuť, skúste aspoň obmedziť čas v kosticovej podprsenke na nevyhnutné minimum.


Koľko času trávite v podprsenke vy? A aký typ máte najradšej? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšiu z cien v našej súťaži.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame