Podstúpili ste mastektómiu? Máte nárok na plastiku prsníka zadarmo

Doktor

thinkstockphotos.com

Zákerná rakovina prsníka ročne postihne viac ako 2500 Sloveniek. Žiaľ, asi jednej tretine z nich musia v rámci záchrany zdravia a života kompletne odstrániť prsník (mastektómia), symbol ženskosti. Ženy prichádzajú nielen o svoju ozdobu a pýchu, ale často stratia aj sebavedomie. Uvedená skutočnosť negatívne ovplyvňuje ich uzdravovanie a opätovné zaradenie do bežného života.

Našťastie sú už preč časy, keď ženám neostávalo nič iné, iba sa zmieriť so stratou prsníka. V súčasnosti sú dostupné bezplatné možnosti, ako možno opätovne obnoviť prirodzený tvar a vzhľad prsníkov u onkologických pacientok. Nový prsník po operácii je mäkký s jemnými kontúrami, ktoré vyzerajú prirodzene.

Právo na nový prsník

Iniciatíva New Mamma je určená ženám, ktoré sa liečia na rakovinu prsníka a uvažujú o rekonštrukčnom zákroku. Na Slovensko ju priniesol plastický chirurg Martin Boháč z Kliniky plastickej chirurgie Univerzitnej nemocnice Bratislava  a Lekárskej fakulty UK, ktorý je súčasne garantom projektu New Mamma na Slovensku.

Čiastočná alebo úplná strata prsníka je bezpochyby hraničná skúsenosť, s ktorou je ťažké sa vyrovnať. Hlavným cieľom iniciatívy  je predovšetkým vzdelávať ženy o ich možnostiach, zvýšiť ich povedomie o tejto téme a uľahčiť im prístup k špecialistom na túto problematiku. Za dôležité považujem uviesť, že celá rekonštrukcia prsníka je pre ženu bezplatná, uhrádzajú ju všetky zdravotné poisťovne na Slovensku,“ uviedol Martin Boháč.


Mohlo by vás zaujať: Vyhnite sa rakovine prsníka: Týchto šesť potravín je skvelou prevenciou


Operácie sa nebojte

Ženy s rakovinu prsníka, ktoré čaká mastektómia, už nemusia mať obavy zo svojho výzoru po operácii ako v minulosti. „V psychologickej praxi sa stretávam s pacientkami, ktoré sa obávajú  o svoj výzor  po operácii. Pre niektoré je táto predstava natoľko traumatizujúca, že sa u nich prejaví klinická depresia. Takéto pacientky často odkladajú operáciu a liečbu, čo celú situáciu iba zhoršuje. V praxi som sa stretla s pacientkami,  u ktorých práve strach z výzoru po mastektómii prsníka bol natoľko silný, že  operáciu nepodstúpili. Po rekonštrukcii prsníka ženy môžu pokračovať v manželských či partnerských vzťahoch a ich celkový zdravotný stav sa zlepšuje,“ doplnila  psychologička z Ligy proti rakovine PhDr. Andrea, Križanová PhD.

Pozitíva rekonštrukcie prsníka

  • už nebude potrebné používať nepohodlnú prsnú protézu
  • návrat k prirodzenosti
  • zvýšenie sebavedomia
  • znovuzískanie plnohodnotného pocitu úplnosti a ženskosti
  • zlepšenie estetického vzhľadu
  • rýchlejšie navrátenie duševnej rovnováhy

Všetky potrebné informácie a  kontakty na odborné pracoviská a lekárov v rámci Slovenska sú dostupné na www.newmamma.eu. Tu sa okrem iného môžete dočítať o všetkých dostupných metódach rekonštrukcie prsníka. Informácie sú doplnené obrázkami, aby ste videli, ako môže nový prsník vyzerať. 

Podstúpiť, či nepodstúpiť rekonštrukciu prsníka?

Konečné rozhodnutie o podstúpení zákroku by mala každá pacientka urobiť z vlastného presvedčenia.  „Po absolvovaní onkologickej liečby môže pacientka po konzultácii so svojim onkológom a následne aj plastickým chirurgom podstúpiť rekonštrukciu prsníka,podčiarkol primár prsníkového oddelenia Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. Dodal, že má dobré skúsenosti s rekonštrukciou prsníka po mastektómii. Obzvlášť, lebo psychický stav pacientok úzko ovplyvňuje ich následnú liečbu.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Čo by ste podľa odborníkov ešte mali vedieť

  • Spokojnosť s novým poprsím a sexuálna spokojnosť sa u pacientok po rekonštrukcii zvýšila o 200 % (teda až dvojnásobne než bola pred zákrokom).
  • Psychosociálna spokojnosť u týchto žien vzrástla o 150 %, teda o 1,5 násobok (výsledky vychádzajú z prieskumu porovnávania kvality života pred a po rekonštrukcii prsníka v rámci iniciatívy NEW MAMMMA na Slovensku).
  • Rekonštrukcia prsníka, bez ohľadu na dôvody, pre ktoré ju pacientky podstupujú, žiadnym spôsobom nenarúša liečbu rakoviny ani sledovanie jej možnej recidívy.
  • Vo všeobecnosti by mali byť pacientky relatívne zdravé, čo sa týka kardiovaskulárneho zdravia a mali by byť dostatočne vo forme, aby zvládli potrebnú chirurgickú procedúru.
  • Rekonštrukcia môže byť zložitá pre ženy, ktoré fajčia, majú veľkú nadváhu alebo trpia chorobami ako je diabetes, ktoré zvyšujú rizikovosť zákroku.
  • Existuje niekoľko typov a foriem rekonštrukcie prsníkov. Špecializovaný plastický chirurg v rámci konzultácie určí, ktoré možnosti sú pre pacientku najlepšie.
  • Pre mnoho odborníkov je rekonštrukcia prsníka neoddeliteľnou súčasťou liečby rakoviny prsníka, pretože znovuzískanie plnohodnotného pocitu ženskosti napomáha aj rýchlejšiemu navráteniu duševnej rovnováhy.

Združenia pacientok s rakovinou prsníka


Máte skúsenosti s mastektómiou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Viola
Odporúčame