Podvýživa možno hrozí aj vám: A to ani nemusíte vyzerať ako trieska!

váha

photl.com

To, čo máme na tanieri, nemá potešiť iba naše chuťové bunky, ale aj dodať energiu na bežné fungovanie doma či v práci.

Verili by ste, že podvýživou netrpia iba chudučké africké detičky, na ktoré ochotne každý rok bez váhania prispejete v zbierke UNICEF-u? Aj ľudia v Európe „hladujú“! Možno inak ako deti v Afrike, ale predsa. Podvýživa má totiž viacero podôb. Jedným variantom je, keď človek prijíma málo potravy. Telo nedostáva dostatok živín a začína zhadzovať nielen prebytočné kilogramy, ale i tie „povinné“, čo potrebujeme. Druhou možnosťou je, že síce jeme dosť, ale organizmus napriek tomu nedostáva všetky potrebné živiny na správne fungovanie. Takže sa môže stať, že dokonca priberáme a napriek tomu máme zdravotné problémy. Oba druhy podvýživy časom spôsobujú poruchy imunity, trávenia či dokonca srdcovo-cievneho a nervového systému.

Donášková diéta: Pomôže schudnúť aj vám?

Ručička na váhe napovie

Od istého veku by sme si mali strážiť váhu všetci. Ani nie tak kvôli výzoru, ale najmä kvôli zdraviu. Keď má ručička na váhe svoje stabilné miesto, znamená to, že naše trávenie je v poriadku. Ak sa zrazu zošuchla dole a navyše sa necítite vo svojej koži, mali by ste tento fakt pri najbližšej návšteve u lekára spomenúť. Rovnako by ste nemali pred lekárom tajiť ani nevysvetliteľné priberanie, hoci nemáte na konte žiadne prehrešky, ktoré by ho ospravedlňovali.

Bielkovinová diéta: Aj pre stále hladných chlapov!

Čo máte na tanieri

Či už vám hmotnosť bez vášho pričinenia klesá, alebo stúpa, na svedomí to môže mať i nesprávna výživa. Nebojte sa, že si o vás lekár pomyslí, že ste hypochonder. Aj samotný vek môže byť príčinou toho, že vaše telo potrebuje viac živín, ako ste mu zvykli dodávať. Alebo jednoducho potrebuje len inú skladbu potravín. Lekár dokáže najlepšie posúdiť, či vaše kolísavé kilogramy má na svedomí iba stres, alebo aj niečo iné. Ruku na srdce, každý rodič, či starý rodič skôr či neskôr spadne do systému „mne netreba, dám radšej deťom, vnukom…“ A takto nenápadne sa nám mnohým z taniera vytratia veľmi dôležité veci, ako sú ovocie, zelenina, mliečne výrobky, či dokonca aj drahšie červené mäso. A to v kombinácii s dôležitým obdobím života, kedy naše telo prechádza do fázy, že si z potravy už nevie tak „samozrejme“ brať živiny ako za mlada. Raz darmo, aj telo sa opotrebúva…

Bavte sa a chudnite: Vyformujte si postavu zumbou!

Ako odhaliť podvýživu?

Nesprávna výživa sa skôr či neskôr prejaví na našej fyzickej aktivite. Pocitom únavy však nemusíme prikladať dostatočnú vážnosť, a tak sa ľahko môže stať, že sa podvýživa prejaví aj inak:

  • nižším pulzom – naše srdce začne pracovať pomalšie
  • infekciami dýchacích ciest – zhoršené dýchanie spôsobí, že naše telo nebude mať dostatok kyslíka a naopak, bude mať až priveľa oxidu uhličitého v krvi
  • poruchami hladiny vody a minerálov v tele – naše obličky začnú pomalšie filtrovať
  • zhoršeným trávením – naše telo zníži produkciu žalúdočnej a pankreatickej
  • šťavy, čím sa zmení naša sliznica v čreve
  • poruchami imunity – začneme byť náchylnejší na bežné ochorenia, ako je napríklad chrípka
  • zimomrivosťou – budeme viac citliví na chlad a môžeme ho pociťovať omnoho intenzívnejšie
  • smutnou náladou – či dokonca až sklonom k depresii, čo spôsobí nedostatok vitamínov skupiny B, vápnika, medi a fosforu
Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame