Podzemnú nemocnicu, najväčšiu synagógu, ale aj zábavné parky: To všetko ponúka Budapešť

Budapešť

sxc.hu

Možno ju mnohí z vás opomínajú kvôli jej blízkosti a malej exotickosti. Budapešť si to však určite nezaslúži. Ak ste jej návštevu nevyhľadávali za účelom dovolenky, dajte jej šancu na jeseň aspoň na pár dní. Padajúce lístie sfarbené do najrôznejších farieb a jesenná atmosféra tohto veľkomesta sú rozhodne veľkým lákadlom.

Budapešť má skutočne obrovské množstvo pamiatok a múzeí. Ak by ste ju chceli naozaj dokonale spoznať, rezervujte si na ňu aspoň týždeň. Dnes si predstavíme zhruba tie najväčšie zaujímavosti tohto mesta. Za najväčšiu atrakciu môžeme rozhodne považovať budovu Parlamentu. Ide o najväčšiu maďarskú stavbu: 691 miestností a dĺžka 268 metrov hovoria za všetko. Zážitkom je pohľad na ňu nie len zvonku, ale návštevníkom vyráža dych aj samotný interiér. Vstup je pre občanov EÚ zadarmo, lístky si však zarezervujte vopred. Aj mimo sezóny sa totiž môže ľahko stať, že voľné miesta budú až o dva dni.

Starodávne metro

Znalci histórie určite vedia, že budapeštianske metro je druhým najstarším v Európe, hneď po tom londýnskom. Najstaršia žltá linka vedie pod najznámejšou ulicou v meste. Je ňou Andrássyho trieda. Široká ulica pripomína parížske bulváre, nájdete tu najznámejšie reštaurácie či kaviarne. Navštíviť budete môcť aj prekrásnu budovu Štátnej opery. Na konci ulice leží známe Námestie hrdinov s mnohými pamätníkmi a sochami známych Maďarov. Za námestím nájdete mestský park. Prechádzku po ňom si budete môcť obohatiť návštevou hradu Vajdahunyad, ktorý vyzerá ako z rozprávky.


Viac o cestovaní nájdete na www.dromedar.sk


ZOO aj kolotoče

Súčasťou mestského parku sú aj ďalšie zaujímavé miesta. Jedným z nich je mestská ZOO. Rozlohou malá, no na pestrosť živočíchov a krásne starobylé pavilóny bohatá záhrada. Vstupné vás bude stáť približne 9 eur. Hneď vedľa sa nachádza Vidám park. Zábavný park, ktorého pýchou je okrem moderných atrakcií horská dráha z roku 1922. Zažijete tu pravý adrenalín, možno aj žalúdočné nevoľnosti. Návštevu však rozhodne odporúčame. Celodenná vstupenka vás vyjde na približne 18 eur, ak využijete posledné tohtosezónne víkendy, mimo sezóny vás to bude stáť len 15 eur. Večerný lístok stojí približne polovicu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Lepšie ceny, menej ľudí a väčší oddych: Čo tak vybrať sa na jesennú dovolenku?


Vo vode, pod vodou

Z moderných atrakcií spomenieme aj Tropicarium. Za približne 10 eur nazriete do života plazov, obojživelníkov či hmyzu. Najväčším lákadlom sú však stovky najrôznejších rýb v akváriách. V obrovskom akváriu na vlastné oči uvidíte žraloka, či elegantné raje, ktorých sa budete môcť aj dotknúť. Priamo cez najväčšiu nádrž vedie presklený tunel, v ktorom budete mať pocit ako potápač. Naozaj unikátny zážitok.

Medzi budapeštianske klasiky patria historické mosty či známe kúpele. Ak si chcete dopriať aktívnejší oddych, navštívte miestny AquaWorld. Ide o najväčší krytý vodný park v strednej Európe. Za celodenný lístok zaplatíte asi 20 eur a neobmedzene môžete využívať bazény, či všetky moderné tobogány, ktorých je tu viac než dosť.

Jaskyne pod hradným vrchom

Z ostatných zaujímavostí spomenieme hrad, Národné múzeum, Múzeum etnografie, či Národnú galériu. Hradný vrch ponúka mnoho atraktivít. Okrem samotného hradu je to hlavne chrám sv. Matiáša. Prehliadka tohto nádherného chrámu vás bude stáť asi 2 eurá. Hneď pri ňom leží Rybárska bašta. Krajší výhľad na Budapešť s Parlamentom a Dunajom pravdepodobne nikde inde nenájdete.

Možno o tom neviete, no Hradný vrch je popretkávaný sieťou jaskýň. Do podzemného labyrintu sa dostanete za asi 7 eur, kde na vás čaká viac ako kilometer dlhý okruh podzemím. Rovnako sa pod zemou nachádza aj pre mnohých návštevníkov neznáma podzemná nemocnica. Je v priestoroch protiatómového krytu, kde sa počas druhej svetovej vojny a následnej revolúcie tiesnili stovky zranených. Nemocnica s kapacitou 200 pacientov neraz musela prichýliť až 700 osôb. Prechádzka po protiatómovom kryte, kde zahynuli stovky ranených, je naozaj zvláštnym zážitkom. Expozíciu dotvárajú realistické figuríny doktorov a sestričiek, druhá časť je venovaná vojenskej histórii krytu. 80-minútová prehliadka s pútavým výkladom vás vyjde na asi 13 eur, navyše, za pár drobných si budete môcť zakúpiť originálny suvenír, napríklad v podobe plynovej masky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Paríž za facku: Spoznajte mesto milencov tento rok aj vy!


Najväčšia synagóga v Európe

V centre mesta rozhodne navštívte Židovskú synagógu, ktorá je s kapacitou 3000 ľudí najväčšou v Európe. Jej súčasťou je aj Židovské múzeum. Dychberúcim zážitkom je návšteva Baziliky sv. Štefana, ktorá pojme neuveriteľných 6000 ľudí. Vstup do nej vrátane návštevy kupoly, kde vás vyvezie výťah stojí asi 4 eurá. Výhľad, ktorý sa vám naskytne za to rozhodne stojí. Budovy sú všade navôkol, kam sa len vaše oko pozrie, a tak si všade budete uvedomovať rozľahlosť tohto mesta. Pevnosť Citadela či Múzeum teroru spomenieme už len okrajovo. Prehliadku mesta si budete môcť ozvláštniť aj plavbou na lodi. Nemusíte sa báť, že ide o čosi drahé. Najlacnejšie plavby, ktoré trvajú hodinu a pol vrátane kávičky, začínajú na cene okolo 8 eur. Večerné sú o čosi drahšie, môžete si vybrať aj plavbu s večerou, alebo dokonca s nočnou zábavou.

Ako do Budapešti?

Máte na výber vlak, auto a autobus. Napriek vyššiemu pohodliu vo vlaku je však najideálnejším spôsobom dopravy autobus. Aj cenovo vychádza najvýhodnejšie. Spiatočný lístok z Bratislavy vás vyjde na približne desať eur v luxusnom autobuse, ktorým trvá cesta necelé tri hodinky. Navyše, nie je vhodné ísť do takého veľkého mesta vlastným autom. Starosti s parkovaním a všadeprítomné poplatky hovoria v prospech využitia mestskej hromadnej dopravy.

Kvalitná MHD postačí

Budapeštianska hromadná doprava je na vysokej úrovni. Ihneď po príchode si zakúpte turistický lístok. Ten je buď 72-hodinový alebo sedemdňový. Ak sa tu rozhodnete ostať na štyri noci, teda aspoň na nejakých päť dní, voľte výhodnejší týždňový lístok. Vyjde vás výhodnejšie, posledné 2 dni by ste precestovali viac ako je rozdiel v cene medzi lístkami, navyše si ušetríte nervy pri zisťovaní aký druh lístka si kam zakúpiť. Sedemdňový lístok vás bude stáť necelých 17 eur. Platí vám na metro, električky aj autobusy. Metrom sa po centre dostanete za pár minút kamkoľvek, ak bývate kdesi na periférii, ku linke metra vás dopravia početné autobusové spoje. Tento lístok však neplatí pre prímestskú železnicu, takzvanú HEV. Tú však nebudete musieť ani raz použiť, autobusy totiž premávajú naozaj všade.


Tiež by vás mohlo zaujať: Top cestovateľské zážitky v roku 2012: Tieto miesta musíte vidieť!


Kde sa ubytovať?

V centre nájdete luxusné hotely, no aj pomerne lacné hostely. V centre sa pri lacných hoteloch stretnete s pre niekoho výraznou nepríjemnosťou: sociálne zariadenia sú totiž častokrát spoločné pre celú chodbu. Ak chcete vlastnú sprchu a WC, buď si priplatíte, alebo sa uspokojíte s hotelom ďalej od centra. Takéto ubytovanie zoženiete aj za menej ako 25 eur na noc pre dve osoby vrátane raňajok. Oplatí sa sledovať aj ponuky zľavových portálov.

Mesto histórie no aj nekonečných možností

Budapešť vás zaručene očarí. Každý deň strávený v nej ubehne ako voda a nudiť sa nebudete ani sekundu. V tomto článku sme ani zďaleka nevymenovali všetky atraktivity tohto veľkomesta. Ak sa budete prechádzať po ospalých jesenných uličkách, dozaista v Budapešti objavíte stále čosi nové. Ide o lacné mesto, ktoré nie je od nás ani ďaleko. Ak ste teda tlačení nižším rozpočtom, ide o ideálnu variantu, kde môžete zažiť veľa muziky za málo peňazí.


Navštívili ste už Budapešť? Čo vás v tomto meste najviac zaujalo? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame