Pohlavie či poloha v ktorej spíme: Čo všetko ovplyvňuje naše sny?

Ležanie na mraku

thinkstockphotos.com

Hororové predstavy, z ktorých vám ešte ráno zviera hrdlo, alebo naopak pocity úplnej spokojnosti – sny môžu mať rôzne podoby. Určite ste sa aj vy neraz zamysleli, čo vlastne znamenajú, ako vznikajú a prečo. Ponúkame vám niekoľko faktov, ktoré možno na vaše otázky odpovedia.

Človek prespí približne tretinu svojho života, a veľa z toho času presníva. Odhaduje sa, že do smrti „zažije“ okolo 100 000 snov, aj keď na mnoho z nich si už ráno nepamätá.

1. Na polohe záleží

Spíte častejšie na ľavom alebo pravom boku? Možno sa vám zdá, že je to vlastne jedno, podľa zistení štúdie uverejnenej v periodiku Sleep and Hypnosis, to však nie je celkom tak. Výskumníci sledovali vyše 60 ľudí a ich pozorovaním zistili, že ľavobokí spáči trpia hrozivými snami výrazne častejšie ako ľudia, ktorí spia na pravom boku. Tí si vo svojich snoch užívajú naopak pozitívne emócie ako nádej, radosť, pokoj, šťastie, bezpečie, oslobodenie, ale aj lásku.

2. Nesnívame o tom, čo nepoznáme

Možno sa vám zdá, že tvár človekavo svojom sne nepoznáte. Faktom je, že snívame o veciach ktoré poznáme  (preto nevidomí ľudia nesnívajú o hmotných veciach, snívajú formou vnemov, ktoré poznajú – napríklad vône, zvuky a podobne). Tvár osoby vo vašom sne môže byť herec, ktorého ste na chvíľu zahliadli pri pozeraní seriálu, alebo pokladníčka v supermarkete. Nejde o tvár, ktorú by si vaše podvedomie úplne vymyslelo.

3. Na mená či tváre sa nespoliehajte

Sny, aj keď pôsobia veľmi konkrétne, neraz naznačujú niečo celkom iné, ako sa zdá. Ak vo vašom sne vystupuje napríklad synovec Patrik, ešte vždy to nemusí znamenať, že snívate naozaj o ňom. V skutočnosti môže ísť o vášho kolegu s rovnakým menom.


Mohlo by vás zaujímať: Tajomstvo polohy pri spánku odhalené: Čo vypovedá o vašom vzťahu?


4. Jedálniček má tiež vplyv

Ak patríte medzi ľudí, ktorí si radi doprajú pred spánkom rôzne pochúťky, zrejme mávate neraz dobrodružné až hororové sny. S plným žalúdkom sa totiž niet čo diviť. Niektoré štúdie tiež naznačujú, že medzi najväčších vinníkov nepríjemných snov patria mliečne výrobky ako jogurty, syry a podobne. V týchto prípadoch môže byť príčinou doteraz nediagnostikovaná citlivosť na mlieko. Ťažkosti pri jeho trávení majú vraj za následok nie najpríjemnejšie nočné zážitky.

5. Noční vtáci sa boja častejšie

Doktor Tore Nielsen z Montrealskej univerzity sa snami zaoberal hlbšie a zistil, že ľudia – a najmä ženy – ktoré chodia spať neskoro, trpia nočnými morami a nepríjemnými snami častejšie ako tí, ktorí chodia spať zavčasu. Príčinu vídí v tom, že neskorí spáči sa budia  ešte pred skončením spánkového cyklu, keď sú sny (vrátane tých zlých) najintenzívnejšie a najviac zapamätateľné. Ďaším vysvetlením podľa Nielsena môže byť, že zlé sny sú prejavom nie najlepšieho psychického stavu a v tom sú častejšie ľudia, ktorí mávajú problémy zaspať a chodia spávať neskoro.


Mohlo by vás zaujímať: Počuli ste už o lucidných snoch? Môžete si v nich robiť, čo len chcete


6. Pohlavie zaváži

Ženy a muži snívajú rôzne. Zatiaľ čo muži snívajú častejšie o iných mužoch (nezávisle na ich sexuálnej orientácii), v snoch žien bývajú zastúpené obe pohlavia. Dámy tiež snívajú o trochu dlhšie a v ich predstavách figuruje viac postáv, ako v snoch mužov. Zaujímavé tiež je, že silnejšie pohlavie častejšie v spánku vidí agresívne či násilné scény.

7. Negativita vyhráva

Počas Štyridsiatich rokov výskumník Calvin S. Hall spovedal svojich študentov ohľadne ich snov. Prišiel k záveru, že negatívne pocity pri spánku zažívame častejšie ako tie príjemné – alebo si ich aspoň skôr zapamätáme.


Ako často sa vám darí spomenúť si na svoje sny? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Maroš
Odporúčame