Pohyb vás udrží vo forme aj vo vyššom veku: Ktorú aktivitu si vyberiete vy?

Muž

flickr.com

Roky pribúdajú a s nimi aj rôzne choroby a zdravotné komplikácie. Ak zostanete v pasivite, obmedzení bude stále viac. Nepodľahnite preto tlaku vášho veku ani v tomto depresívnom počasí a športujte, koľko sa len dá. Poradíme vám, aké športy vám pôjdu najlepšie.

Základ zdravia najmä pre seniorov

Vaše zdravie je iba vo vašich rukách a preto sa nespoliehajte len na lieky, či pravidelné návštevy u lekára. Je potrebné ho utužovať najmä zdravým životným štýlom. A v rámci neho netreba zabúdať samozrejme ani na pravidelný pohyb. Ten je základom telesnej kondície a celkového zdravia a pomôže vám čo najlepšie prežiť nie len jeseň, ale celý život.


Mohlo by vás zaujať: Dajte si do tela presne podľa vášho veku: Aký šport je šitý pre vás?


Stačí nenáročné cvičenie

Nemusíte sa hneď venovať náročnej športovej disciplíne. Hlavnou zásadou je, aby ste vôbec nejakú športovú aktivitu vykonávali a aby bola podľa možností pravidelná. Aj jednoduché a nenáročné, zato pravidelné cvičenie, môže totiž človeka dlhodobo udržať v dobrej forme a zlepšiť jeho celkovú výkonnosť a kondíciu. Seniori by mali dbať na to, aby sa športovej činnosti, či pohybovej aktivite pravidelne venovali každý deň.

Ak ste celý život nešportovali, nikto vás nebude nútiť začínať s tým práve teraz. Nemusíte sa hneď venovať len športu či cvičeniu. Ak máte záhradku, postačí aj aktivita v nej, pri ktorej sa zapotíte a trošku ponamáhate. Vhodné sú však napríklad aj dlhšie prechádzky, či namáhavejšia činnosť v domácnosti. Podstatou je vlastne to, aby ste nezostali úplne nečinní, pretože vaše telo by iba skôr chradlo a poddávalo sa chorobám, či úskaliam stúpajúceho veku.


Mohlo by vás zaujať: Top aktivity pre lepšiu postavu: Zvládnete ich aj s pribúdajúcimi rokmi


Ktoré aktivity sú pre vás najlepšie?

  • turistika – nenáročná disciplína, ktorá si nevyžaduje nič iné, len pevnú vôľu. Nepotrebujete ku nej prakticky nič, len zdravé nohy a vhodné topánky. Keďže je Slovensko krásna krajina, v ktorej nie je z nijakého kúta ďaleko do rôznych prírodných zákutí, na turistické dobrodružstvo sa môžete vybrať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Dokonca to nie je problémom ani v našom hlavnom meste.
  • dlhé prechádzky – tak túto aktivitu môžete praktizovať naozaj všade. Nemusíte preto nikam cestovať, stačí vymeniť napríklad cestu autom či autobusom za chôdzu, nadýchať sa čerstvého vzduchu a urobiť tak niečo prospešné pre svoje zdravie.
  • plávanie – v každom väčšom meste sa nachádza plaváreň, kde si môžete dopriať pravidelný pohyb v podobe plávania. Tento šport je nenáročný a vaše telo dokáže neuveriteľne vzpružiť, podporuje imunitu a pomáha aj pri problémoch s boľavou chrbticou či kĺbmi.
  • tanec – áno, čítate dobre. Nenáročné tanečné kurzy, ktoré sú organizované v rôznych voľnočasových centrách, či tanečných školách, vám dodajú veľa energie, pričom vám poďakuje aj vaše zdravie. Častokrát môžete nájsť v ponuke aj kurzy tanca určené a prispôsobené špeciálnym potrebám seniorov.
  • nordic walking – rýchla chôdza so špeciálnymi palicami dostala už tisíce ľudí v dôchodcovskom veku. Stimuluje takmer celé svalstvo a na rozdiel od populárneho behu vôbec nezaťažuje kĺby. Je potrebné naučiť sa správnu techniku, čo však nie je nič náročné.
  • joga – telesná aktivita, pri ktorej pookreje nielen vaše telo, ale aj myseľ. Okrem pohybovej zložky je založená aj na duchovnom cvičení a uvoľňovaní napätia, pričom je vhodná pre všetky vekové generácie.
  • bicyklovanie – jesenné prírodné scenérie priam volajú do prírody a vy si ich môžete vychutnať napríklad aj z bicykla. Tento šport je medzi seniormi veľmi obľúbený, najmä kvôli jeho nenáročnosti a dostupnosti.

Ktoré pohybové aktivity uprednostňujete vy a prečo? Podeľte sa o svoje názory a postrehy s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Nela
Odporúčame