Poistite si kosti proti krádeži

kosti

photl.com

Osteoporóza sa ešte donedávna považovala za bežný príznak staroby. Až v roku 1994 ju Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila medzi choroby. Dnes je druhou najčastejšou chorobou vo svete, hneď po srdcovo-cievnychochoreniach. Ženy ňou trpia častejšie, no bohužiaľ posledných rokoch aj v čoraz nižšom veku.

K ostra nie je iba vešiak na svaly – je hlavnou zásobárňou minerálnych látok. Počas života nám v nej prebieha nepretržitý proces tvorby a odbúravania kostnej hmoty. Zatiaľ čo do tridsiatky si kosti budujeme, po nej sa z nich začína pomaly kostná hmota vytrácať. Aj preto rednutie kostí – osteoporóza – prebieha nenápadne. Mnoho žien sa o tom, že trpí touto chorobou, dozvie až po zlomenine. Jednoducho stačí, aby si prudšie sadli na stoličku či nečakane stúpili na chodníku mimo obrubníka, a už im boľavé miesto prehnane opuchne. Kosti vekom strácajú svoju pevnosť, a tak sa narušia i pri bežných činnostiach.

Nie je to osud

Naozaj nemáme dané, aby nás po päťdesiatke boleli kríže a lámali sa nám ruky a nohy po nevinnom páde či zakopnutí. Napriek tomu sa s osteoporózou mnoho žien zmieri a berie ju ako samozrejmosť patriacu k zrelšiemu veku. Pravda je, že nežné pohlavie je ňou pre menopauzu ohrozené viac ako muži. Strata ženských hormónov môže redukovať množstvo kostnej hmoty až o jednu pätinu. Môže, ale nemusí. Zdravý životný štýl je liekom takmer na všetko. Správna dávka pravidelného pohybu a racionálnej výživy nás dokáže pred osteoporózou ochrániť. Čím skôr s prevenciou začneme, tým lepšie. A ak by sme toto riešenie nestihli, ešte sú tu lieky na podporu tvorby kostnej hmoty. Ale ani tie úplne nezachránia to, o čo sa treba starať celý život.

Ani muži pred ňou nie sú v bezpečí

Stretávajú sa s ňou najmä v dôsledku užívania určitých liekov. Bez ohľadu na pohlavie prieskumy ukazujú, že ju zhoršuje nielen zlá životospráva, ale tiež fajčenie, časté konzumovanie alkoholu a kávy. Keďže sa nedá vyliečiť, naozaj sa oplatí posilniť prevenciu. To, že k úbytku kostnej hmoty dochádza u každého a je to pre naše telo prirodzené, neznamená, že by sa na to nedalo pripraviť. I napriek úbytku a rednutiu nám tak môžu zostať pevné a zdravé kosti.

Čím lekár odhalí úbytok kostnej hmoty:

✘ vyšetrením krvi a moču – skontroluje sa nimi metabolizmus vápnika a fosforu
✘ denzitometriou – pomocou röntgenových lúčov zmeria hustotu kostnej hmoty na miestach, kde sa kosti lámu najviac – na predlaktiach, driekových stavcoch a hornom konci stehennej kosti

Ako sa vyhnúť rednutiu kostí?

Odborníci sa zhodujú, že väčšie riziko osteoporózy číha na štíhle ženy. Ak patríte k ženám kyprých tvarov, neberte to ako výhovorku pred úpravou hmotnosti. Kilá navyše nie sú jedinou prevenciou. Omnoho účinnejšie sú nasledujúce rady.
✘ pravidelný pohyb a zdravé slnenie – každodenná prechádzka na čerstvom vzduchu a slniečku nám dodá potrebný vitamín D
✘ jedálny lístok bohatý na vápnik – denne by sme ho mali telu dodať 1 500 mg – najviac ho je
v mlieku, syroch, jogurtoch, sóji či orechoch
✘ soľte primerane, ak solíte viac ako vaše okolie, je to výstražný signál
✘ alkohol si vychutnávajte len príležitostne
✘ ak fajčíte, stanovte si limit 1 – 2 cigarety denne

 

Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame