Pokojné noci plné oddychu: Privolajte ich správnymi rastlinkami vo vašej spálni

Levanduľa

thinkstockphotos.com

Pre výdatnejší spánok sa už dlhodobo odporúča vyhnúť sa umiestneniu izbových rastlín do priestorov spálne. Nie je to však úplne pravda, pretože niektoré vám k lepšiemu spánku, naopak, dopomôžu. Okrem toho, že vypadajú skutočne sympaticky a zútulňujú priestor, ich najväčší úžitok je filtrovanie vzduchu a dodávanie životne dôležitého kyslíka. Skrývajú však v sebe oveľa viac, preto vám predstavíme práve tie rastlinky, ktorým by ste mali aj v spálni pripraviť čestné miesto.

Gardénia má budúcnosť v medicíne

Aj keď je gardénia vnímaná predovšetkým ako skleníková rastlinka, bez väčších problémov sa jej darí aj vnútri. V Ázii, Afrike, Číne i Japonsku si veľmi jednoducho preráža svoje cestičky aj v divokej prírode. Sladkou a opojnou vôňou pripomína jazmín. Nielen jej príťažlivý vzhľad je dôvodom, pre ktorý by ste ju mali do spálne umiestniť. Podľa štúdií má totiž výborné účinky na kvalitu spánku a navyše zlepšuje náladu, čo nikdy nie je na škodu. V Nemecku sa dokonca pokúšajú dať patentovať jej účinky a je dosť možné, že v budúcnosti bude nápomocná pri liečbe nespavosti.


Mohlo by vás zaujať: Záhradka na vašom balkóne: Urodí vám domácu zeleninu a stane sa koníčkom


Levanduľa odstráni úzkosť aj hmyz

Sympatická rastlinka s drobnými kvetinkami je opäť vhodnou možnosťou, ako si spestriť spálňu a zároveň urobiť niečo pre svoj spánok. Blahodarné účinky levandule sú všeobecne známe, preto sa môžete stretnúť s obrovským množstvom produktov z jej výťažkov, ako sú sviečky, esenciálne oleje či voňavé vankúše alebo osviežovače vzduchu. Jej omamnú vôňu určite poznáte aj vy. Ak si k nej často privoniavate, rozhodne robíte dobre, uvoľňuje totiž strhaný organizmus, rieši problémy s nespavosťou a odstraňuje úzkosť. Navyše má čistiace schopnosti a v jej prítomnosti nemusíte riešiť problémy s otravným hmyzom.

S jazmínom budete pokojní už od rána

Ak sa chcete ráno ihneď po prebudení cítiť dobre, je na mieste zaobstarať si do spálne jazmín. Nielenže spríjemní vzhľad miestnosti, ale navyše sa kvalitnejšie vyspíte, bez úzkosti a podráždenosti. Jazmín totiž upokojuje nielen myseľ, ale aj telo, a to aj bez toho, aby ste si uvedomovali jeho vôňu. Blahodarné účinky tejto rastliny poznali už dávno v Číne, čo ich viedlo k jeho využívaniu na výrobu vynikajúceho čaju.


Mohlo by vás zaujať: Rastlinka menom rodinné šťastie: Nájde si miesto aj vo vašom príbytku?


Svokriných jazykov sa obávať nemusíte

Aj keď svokru do spálne rozhodne neodporúčame, sansevieria trojpása alebo lepšie známa pod názvom svokrine jazyky by ste tam umiestniť mali. V rámci údržby sú absolútne nenáročné, čiže aj menej skúsené gazdinky sa o ne bez problémov dokážu postarať. Táto rastlinka dokáže uvoľňovať kyslík a pohlcovať oxid uhličitý, najmä v nočných hodinách. Tým výborne skvalitňuje vzduch, a tak sa postará aj o pohodlný a hodnotný spánok. Zároveň svokrine jazyky odfiltrujú zo vzduchu aj škodlivé látky, ako je formaldehyd, benzén i trichlóretylén.

Aloe vera ako indikátor čistého vzduchu

Aloe vera je dnes už dostatočne známou rastlinkou, ktorej liečivé účinky využíva snáď každý. Zmierňuje zápaly, jazvy, popálenú pokožku aj detoxikuje organizmus. Jej prednosťou však je aj schopnosť filtrovať vzduch v spálni a zároveň pohlcovať škodlivé chemikálie, ktoré sa bežne nachádzajú v čistiacich prostriedkoch. Navyše vďaka nej dokážete sami rozpoznať kvalitu vzduchu v miestnosti, pretože pri vysokom obsahu toxických látok sa jej na listoch vytvoria hnedé škvrny.


Mohlo by vás zaujať: Kráska menom vianočná ruža: Ako s ňou zaobchádzať, aby jej nádhera nepovädla?


Jedovatý brečtan svele prečistí vzduch

Na zlepšenie vzduchu v spálni je jednoznačnou jednotkou je popínavý brečtan. Možno vás zarazí, že aj jedovatá rastlina sa odporúča pestovať v tesnej blízkosti vašej domácnosti. No pokiaľ budete dostatočne opatrní (keďže listy aj bobule sú jedovaté a spôsobujú alergické reakcie, bobule po zjedení aj smrť), získate ním najlepšieho čističa vzduchu, pretože má jedinečnú schopnosť pohlcovať formaldehyd. Navyše brečtan nepotrebuje vôbec zvláštnu starostlivosť, práve naopak, o svoje miesto zabojuje aj pri nižších teplotách či malom množstve svetla.


Aké rastlinky vo svojej spálni pestujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame