Pol Pot, Stalin či Mao Ce-Tung: Diktátori, za ktorých by ste žiť nechceli

Josif Vissarionovč Stalin

wikimedia.org

Demokratická vláda, tá najrozšírenejšia a poväčšine najsprávnejšia forma vlády nie je vôbec samozrejmosťou. Ešte niekoľko rokov dozadu ste sa bežne mohli stretnúť s totalitnými a diktátorskými režimami. Napriek nespokojnosti mnohých s demokratickým zriadením a sociálnymi podmienkami treba povedať, že nech ste na tom akokoľvek zle, buďte vďační, že nežijete pod nadvládou tých najstrašnejších diktátorov.

Pol Pot: Neznáma krutosť ( 19.05.1925-15.04.1998)

Pol Pot

Vlastným menom Saloth Sara. Jeho vyčíňanie má paradoxne korene v západnom svete, konkrétne vo Francúzsku. Na štúdiách v tejto krajine sa pre neho stala symbolom Francúzska revolúcia a podobný efekt chcel dosiahnuť aj v rodnej Kambodži. Spočiatku vystupoval nenápadne, milo, charizmaticky a celkový dojem z jeho osoby bol veľmi dobrý. Ako každý diktátor bol rodeným rečníkom a manipulátorom. Jeho nástup bol spočiatku vítaný s nadšením. Vtedajšia vláda totiž nariadila likvidovanie povstalcov. Za každú odťatú hlavu povstalca dostal vojak zaplatené, preto sa často zabíjali aj nevinní civilisti. Počas nepokojov trvajúcich päť rokov sa viedli konflikty aj s Francúzskom a USA. V Kambodži zahynulo 500 000 obyvateľov, to horšie však krajinu ešte len čakalo.

Počas vyše trojročnej nadvlády Pol Pota zahynulo až 1 a pol milióna obyvateľov. Vojská Pol Pota pozostávali z pôvodných obyvateľov Kambodže – Kmérov. Príchod do miest bol pre nich niečím neuveriteľným – o záchodoch si mysleli, že sú to studničky, nechápali, čo sú automobily či náramkové hodinky. No mali zbrane a podarilo sa im vysídliť množstvo miest. Najhoršie však bolo všadeprítomné zabíjanie a útlak. Stačilo mať okuliare či vyššie vzdelanie a boli ste odsúdení na smrť. Prácu ste si nevyberali, bola vám pridelená. Vzoprieť sa znamenalo zomrieť. Ľudia mali stravu či oblečenie na prídel. Najobávanejším miestom bola väznica v bývalej strednej škole v Phnompenhu. Z 15 tisíc väzňov prežilo 7.


Mohlo by vás zaujímať: Tajné spoločenstvo Iluminátov: Ovláda spoločnosť ešte aj dnes?


Josif Vissarionovič Stalin: Netvor alebo osloboditeľ? (18.12.1878-5.3.1953)

Josif Vissarionovič Stalin

Mama z neho chcela mať kňaza, istú dobu študoval aj na pravoslávnom seminári. Pre svoje názory bol aj preverovaný, niekoľkokrát sa dostal aj do sporu s políciou. Rôznymi cestičkami začal budovať kariéru revolucionára, s výdatnou podporou Lenina. Po jeho nástupe do vedúcej funkcie začal pravý teror. Stalin si chcel podrobiť a skolektivizovať vidiecke obyvateľstvo, odnímal mu pôdu a osivo a zapríčinil tak v tridsiatych rokoch obrovský hladomor. Neprispôsobiví obyvatelia boli odstránení do pracovných táborov na Sibíri, známych gulagov. Stalin sa nestránil ani likvidácií vo vlastných radoch. Nepohodlní generáli v jeho armáde mali smolu. Predpokladá sa, že mal v pláne počas druhej svetovej vojny zaútočiť na Nemecko, keď bude oslabené. Jeho krutosť sa prejavila pri nemeckom útoku na Sovietsky zväz. Vojakom zakázal ustúpiť a za ich pozíciami boli takzvané uzáverové jednotky, ktoré mali za úlohu zbehov postrieľať. Stalinove zločiny však boli prehliadané a hlavne východné národy ho vítali ako osloboditeľa národov. Neskôr upustil od masového vraždenia, začal však budovať pracovné tábory. Odstraňoval neprispôsobivých ľudí a málokto vie o tom, že aj Stalinovým zámerom bolo vyhostenie Židov na východ krajiny. Za jeho vlády zomreli milióny ľudí – a väčšina z nich úplne zbytočne.


Mohlo by vás zaujímať: Tajomní templári vzrušujú ľudí aj dnes: Zistite o ich ráde viac


Mao Ce-Tung: Milovník žien a násilia (26.12.1893-9.9.1976)

Mao Ce-Tung

Pochádzal z roľníckej rodiny a na roľníkov bolo zamerané aj jeho úsilie. Pomáhal pri zakladaní Komunistickej strany Číny. Po prevzatí vlády a nastolení diktatúry sa Mao Ce-Tung nechcel vydať cestou zdĺhavého budovania prosperujúcej krajiny, chcel všetko urýchliť. Toto si však vyžiadalo 30 miliónov ľudských obetí, ktoré v dôsledku odobratia pôdy a iných opatrení umreli hladom. Pár miliónov z veľkej Číny bolo pre diktatúra len zanedbateľnou daňou. Neskôr vycítil hrozbu blížiaceho sa jadrového konfliktu zo strany Sovietskeho zväzu a preto bola všetka aktivita čínskeho hospodárstva zameraná na zbrojenie armády. Zaujímavosťou je, že každá z jeho mileniek, na ktoré mal slabosť, si musela prečítať knihu, v ktorej popísal svoje obľúbené sexuálne praktiky.

Predstavili sme si len niekoľko z tých najväčších diktátorov sveta. Hitler, Lenin či Čangajšek sú niektorí z ďalších, nemenej nemilosrdných. Každý z nich má jedno spoločné. Pýchu, nevypočítateľnosť, egoizmus, krutosť a nevyspytateľnosť…


Ktorých ďalších diktátorov poznáte vy? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: wikimedia.org, wikimedia.org, David
Odporúčame