Nadváha a zlé trávenie? Vyskúšajte pomalé jedenie, kilá pôjdu dole a črevá začnú poslúchať

Pomalé jedenie naštartuje vaše zmysly

Pomalé jedenie naštartuje vaše zmysly (Zdroj: GettyImages)

Rýchle životné tempo vedie k tomu, že často zanedbávame základné potreby a hľadáme skratky. Avšak tak ako energetický nápoj nenahradí kvalitný spánok, ani fast food a konzumovanie jedla v čo najkratšom čase nebude prospievať celkovému zdraviu. Ak vás už dlhšie trápia problémy s trávením, postupný prírastok hmotnosti a celkovo sa cítite nespokojne, nechajte sa presvedčiť na pomalé jedenie. Aj pri všetkých povinnostiach sa dobré jedlo stane svetlým momentom vášho dňa.

Časté rozptýlenie aj návyky z deststva

Je hneď niekoľko dôvodov, prečo sa pri jedení ponáhľame. Môže ísť o naučené návyky, kedy sa dieťa ešte v škôlke snaží čo najrýchlejšie zjesť obsah taniera, aby nad ním prestala postávať učiteľka. V dospelom živote má čas na kvalitné jedlo počas dňa iba málokto. Radšej sa rýchlo najeme, aby sme čím skôr pokorili pracovné povinnosti. Nehovoriac o tom, že aj pri jedení mnohí z nás trieštia pozornosť na viacero aktivít.

Dávame pozor na pobehujúce deti, komunikujeme s ostatnými, čítame časopis, sledujeme novinky na telefóne. Behom pár minút je obed v žalúdku. Zasýtil? Možno áno. Chutil? Možno áno. Dali sme si záležať na tom, aby sme každé sústo dôkladne požuli? To už asi ťažko.

Čo je princípom pomalého jedenia?

Ak chcete viesť zdravší život alebo schudnúť, urobte malé zmeny v stravovaní. Takto znejú univerzálne rady, ktoré nabádajú k tomu, aby sme do jedálnička pridali viac ovocia a zeleniny, kvalitné bielkoviny, zdravé tuky a vyhýbali sa fast foodu a polotovarov. Už pomenej sa hovorí o tom, že rovnako dôležité je naučiť sa kvalitné jedlo správne konzumovať. Základný princíp pomalého jedenia je zrejmý z jeho názvu. Akékoľvek jedlo treba jesť pomaly, dôkladne prežúvať každé sústo a venovať mu takú pozornosť, ako si základný zdroj energie a živín vyžaduje.


Mohlo by vás zaujať: Problémy s trávením? Tieto rady vám ho pomôžu naštartovať


Hlavné benefity pomalého jedenia

1. Skorší pocit sýtosti

Rýchle jedenie vedie k pravidelnému prejedaniu a k postupnému zvyšovaniu hmotnosti. Mozgu totiž trvá približne 20 minút aby postrehol, že ste zjedli dosť. Môže sa dokonca stať, že aj po dvoch chodoch zjedených behom štvrťhodiny stále nepociťujete nasýtenie. Pri pomalom jedení je situácia opačná. Každým sústom sa potláča hormón hladu, zatiaľ čo hormón sýtosti sa postupne uvoľňuje. Vo výsledku tak zjete menej ako doteraz, no cítite sa spokojne a sýto.

2. Jednoduchšie chudnutie

Je úplne logické, že ak menej zjete, vaša snaha schudnúť bude mať vyššie šance na úspech. Ak sa rozhodnete pre pomalé jedenie, môžete úplne prirodzene a bez drastických zmien znížiť svoj denný kalorický príjem.

3. Zlepšenie trávenia

Rýchle stravovanie a nevenovanie pozornosti zloženiu jedla je častou príčinou pretrvávajúcich problémov s trávením (nafukovanie, pálenie záhy, pocit ťažoby v žalúdku). Nevyhnutnou súčasťou pomalého jedenia je dôkladné prežúvanie každého sústa. Na procese trávenia sa totiž podieľajú priamo tráviace enzýmy obsiahnuté v slinách. Požutá potrava, ktorá potom putuje do žalúdka, je ľahšie stráviteľná a menšou záťažou. Plynulosť trávenia sa vylepší a pri dlhodobom praktizovaní pomalého trávenia sa môže zlepšiť aj vstrebateľnosť živín.

4. Stres pod kontrolou

Ak v strese siahnete po čokoláde, lupienkoch alebo beriete prvým útokom chladničku, patríte k stresovým “jedákom”. Konzumácia jedla vás totiž dočasne upokojuje. Aj v takejto situácii aplikujte pomalé jedenie – prežúvanie. Miesto celej čokolády, zjedzte iba zopár kúskov, ale vychutnajte si ich ako odmenu.

5. Väčší pôžitok z jedla

Aké to je, keď do jedla zapojíte všetky zmysly? Vyskúšajte si na tanier krásne naservírovať obed, privoňajte k arómam a každý jeden hlt preskúmajte chuťovými bunkami na jazyku. Ak budete venovať pozornosť výhradne iba jedlu, časom sa vaše nároky na kvalitu jedla zmenia. Skúste siahnuť po kvalitných lokálnych potravinách, experimentujte s bylinkami a koreninami, objavte nové chute a spolu s nimi skutočný pôžitok z dobrého jedla.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame