Pomoc pri hrubých pätách, ekzéme aj lupinách: Využite potenciál morskej soli

Morská soľ

gettyimages

Vrátili ste sa z dovolenky a nadobudli ste príjemný pocit, že ste oddýchnutí, krajší a zdravší? Jednou z hlavných aktérok vašej terajšej spokojnosti by mohla byť práve morská soľ.

Prirodzeným odparovaním morskej vody vzniká soľ, z ktorej až 3,5 % tvorí minerálny poklad v podobe horčíka, draslíka, vápnika, železa, medi a zinku. V tejto podobe ich telo dokáže veľmi dobre vstrebať – či už kožou, sliznicami, alebo pri trávení. Na rozdiel od stolovej soli, ktorá prechádza viacerými procesmi spracovania, čistí sa od stopových prvkov a dopĺňa o protihrudkujúce látky, je nerafinovaná morská soľ už na pohľad iná. Mierne šedá a na dotyk vlhká. S čím vám pomôže?

Vhodná pre alergikov aj astmatikov

Ak vás alebo niektorého člena vašej rodiny trápia alergie alebo astma, isto ste sa stretli s odporučením stráviť pár týždňov pri mori. Vzduch je zbavený patogénov, prachu aj peľov, s ktorými bežne bojujeme v domácom prostredí. Sliznice v nose už po prvých dňoch odpuchnú a opäť raz dýchame zhlboka. A prečo si takéto podmienky nevytvoriť aj doma? Klasické inhalácie s morskou soľou dokážu rýchlo uľaviť od ťažkých stavov.

Už žiadny nosový sprej

Vedzte, že nemusíte byť alergik, aby ste mali stále plný nos. Je známe, že voľne dostupné nosové spreje a kvapky vytvárajú závislosť (tzv. sanorinizmus). Očakávate od nich pomoc, no už za pár týždňov ste v bludnom kruhu. Spôsobujú opuch slizníc, zápal a ešte väčšiu sekréciu hlienu. Morská soľ svojím zložením pôsobí protizápalovo a dezinfekčne. Hoci „cesta späť“ vyžaduje trpezlivosť, aj po mesiacoch závislosti sa môžete zbaviť chronických zápalov prínosových dutín.

Náš tip na zaujímavé podujatie: HABERA & TEAM 2019 TOUR

Svieži dych a zdravé ďasná

V našich ústach žije až 6 miliárd mikroorganizmov. Ak je tento mikrobiálny systém narušený, komplikácie na seba nenechajú dlho čakať. Dezinfekčné účinky morskej soli sa dajú naplno využiť aj pri zápale hrdla (na kloktanie), zápale ďasien alebo pri výskyte bolestivých áft. Navyše spomaľuje bujnenie vírusov, baktérií a kvasiniek. Účinne eliminuje aj nepríjemný zápach z úst.

Ekzém na ústupe

Na katedre dermatológie Univerzity v Kieli zistili, že kúpanie v 5 % roztoku morskej soli z Mŕtveho mora, ktorá je vysoko bohatá na horčík, zlepšuje ochrannú funkciu pokožky, zvyšuje hydratáciu pokožky a zmierňuje zápaly atopickej suchej pokožky. Účastníci výskumu ponárali jedno predlaktie s atopickým ekzémom do soľného roztoku, druhé do bežnej vody. Výsledky boli znateľné – drsnosť a začervenanie pokožky sa výrazne znížili. Zvýšila sa hydratácia a pozorovateľne zlepšil celkový stav postihnutých oblastí.

Mohlo by vás zaujať: Doprajte svojmu telu morskú soľ: Pomôže vášmu zdraviu aj kráse

Vzpruha pre vlasy

Morská soľ má svoje využitie aj pre tých z nás, ktorých trápia lupiny alebo vypadávanie vlasov. Pravidelnou masážou sa zbavíte prebytočných kožných buniek a urýchlite zdravú regeneráciu vlasovej pokožky. Krúživými pohybmi sa zlepší aj cirkulácii krvi a do oslabených vlasových folikulov sa dostane extra dávka živín a kyslíka. Tie sú nevyhnutné na to, aby vaše vlasy opäť rástli a zosilneli.

Späť ku krásnej pokožke

Pílingovaním sa prepracujete k výborným výsledkom – zbavíte sa odumretých kožných buniek, póry prečistíte do hĺbky a podporíte zdravý krvný obeh v podkoží. Pripravíte si ho aj doma, prakticky okamžite – ku kryštálikom soli pridajte malé množstvo vody a vypracujte zmes s malými čiastočkami. Kašičkou masírujte aj namáhané časti kože – zrohovatené päty, chodidlá, lakte a kolená. Odmenou bude pokožka na pohľad aj dotyk krajšia.

Na čo všetko využívate morskú soľ vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame