Pomocníčka kapucínka: Pre vaše telo toho dokáže spraviť naozaj veľa

Kapucínka

sxc.hu

Jej pôvodným domovom je Južná a Stredná Amerika, kde dorastá až do dĺžky piatich metrov. Kvety sfarbené od žltej po oranžovo červenú sa objavujú na dlhých stopkách od júna do októbra. Kapucínka je citlivá na mráz, vyžaduje teplé a slnečné stanovište, preto je v našich podmienkach jednoročná. Je však veľmi prispôsobivá a radosť vám urobí aj v črepníku.

Výnimočne silná

Kapucínka má neuveriteľne silné a širokospektrálne antibiotické účinky. Pôsobí proti väčšine kmeňov baktérií, ktoré spôsobujú zápalové ochorenia močových a dýchacích ciest. Objavujú sa pozitívne informácie o boji so zlatým stafylokokom, liečeným kapucínkou. Táto bylinka je účinná aj proti salmonelóze alebo streptokokom. Jej užívanie nás môže v mnohých prípadoch ušetriť pojedania syntetických antibiotík, alebo významne podporiť a skrátiť liečbu choroby. Dôležité však je začať s aplikáciou kapucínky v počiatkoch choroby. Pôsobí tiež ako prevencia, prípadne na doliečenie zápalov s hrozbou recidívy. Rovnako účinne pomáha proti vypadávaniu vlasov či tvorbe lupín. Často býva súčasťou prírodných prípravkov na liečbu týchto problémov. Čerstvá šťava alebo obklady z rozdrvených listov majú dezinfekčný účinok pri aplikácii na poranenú pokožku, kde ničí prípadné mikroorganizmy, ktoré by mohli zapríčiniť zápal. Kapucínka má unikátnu vlastnosť a to, že je napriek jej veľmi silným účinkom ohľaduplná k telu. Neničí prirodzenú mikroflóru zažívacieho traktu a iných slizníc, tak ako chemické antibiotiká.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kráľovná jarnej očisty: Žihľava pomôže zdraviu, kráse aj vašej záhrade


Čaj, tinktúra, tablety

Kapucínka má liečivé kvety, listy, plody. Dve šálky nálevu denne posilňujú organizmus po dlhotrvajúcich chorobách. Stačí do dvoch deci horúcej vody vsypať lyžicu posekaných listov, kvetov a semien. Listy na prípravu čaju sa dajú sušiť do zásoby. V lekárni bežne dostaneme tinktúry a tablety s výťažkom kapucínky, nielen pre ľudí, ale i pre zvieratá. Doma si môžeme pripraviť kúpeľ, ktorý pomáha ženám pri nepravidelnej menštruácii. Dve hrste posekanej rastlinky – kvety, listy aj semienka pridáme do sedacieho kúpeľa. Ako čistiaca kúra nám poslúži kapucínka raz, alebo najlepšie dvakrát do roka, kedy pomocou tinktúry zbavíme naše telo baktérií, vírusov, plesní a ďalších choroboplodných zárodkov a potvoriek, ktoré sa v našom organizme usadili.


Tiež by vás mohlo zaujať: Bylinky vám vrátia silu a odoženú choroby: Nazbierajte si ich aj vy


Aj v kuchyni

Kapucínka chutí podobne pikantne ako žerucha, alebo reďkovka. Preto je vhodným spestrením jedálnička. Opäť je možné konzumovať akúkoľvek časť rastlinky. Listy sa hodia do šalátov, polievok, či nátierok. Kvetmi môžeme ozdobiť jednohubky, alebo ich konzumovať samé ako maškrtu. Nezrelé semená a malé puky sa dajú nakladať do octového nálevu ako kapary.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Janka
Odporúčame