Pomôže na trávenie i pri chudnutí: Okoreňte si život rascou

Rasca

pixabay.com

Rasca, rasca lúčna, alebo kmín patrí k najstarším koreninám v Európe. Ak by sme sa chceli pozrieť hlbšie do jej histórie, zistíme, že už údajne prorok Mohamed tvrdil, že semená rasce môžu vyliečiť čokoľvek okrem smrti.

Rasca má obzvlášť dlhú históriu v Egypte, no svoje využitie našla aj v slovenských domácnostiach a dnes ju považujeme za jednu z najpoužívanejších korenín. Táto korenina patrí do rovnakej skupiny ako petržlen alebo fenikel a vďaka svojej aromatickej vôni sa využíva najmä v mexickej, indickej a severoafrickej kuchyni.

Čo rasca obsahuje?

Rasca je nabitá minerálmi a vyznačuje sa tým, že jej semená obsahujú viac než sto účinných látok ako napríklad železo, meď, vápnik, draslík, mangán, selén, zinok, horčík, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, kyselina listová a mnoho ďalších.

Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí, inak to nie je ani pri rasci. Pokiaľ si to nevyžaduje váš zdravotný stav, optimálny príjem rasce by nemal prekročiť viac ako pol polievkovej lyžice. Pri takomto množstve by to zároveň nemalo byť častejšie, ako trikrát týždenne.


Mohlo by vás zaujímať: Zlepšuje trávenie, pamäť aj kosti: Spoznajte účinky rasce


Vyriešte problémy s trávením

Rasca je známa svojím pozitívnym vplyvom na ľudský organizmus a najmä tým, že stimuluje trávenie. Pokiaľ vás trápia žalúdočné ťažkosti, ktoré vedia skutočne znepríjemniť život, skúste siahnuť práve po rasci.

Rasca svojim zložením pozitívne pôsobí na vylučovanie enzýmov, ktoré podporujú trávenie a zároveň má funkciu neutralizéra kyslosti žalúdka.

A ako na to? Stačí ak zmiešate jednu čajovú lyžičku zľahka opražených rascových semien v pohári vody a takto pripravený ozdravný nápoj budete piť raz alebo dvakrát denne.

Pomáha aj pri strese

Pokiaľ práve zažívate stresujúce obdobie plynúce z práce alebo rodinných problémov, skúste konzumovať každý deň pol čajovej lyžičky pražených rascových semien. Antioxidačné vlastnosti rasce totiž nepriamo súvisia i so zlepšením pamäte a zvýšením koncentrácie a výkonnosti. Odborníci na ochorenia pamäte dokonca tvrdia, že rasca má pozitívny vplyv pri rozvoji Alzheimerovej choroby a spomaľuje jej prepuknutie.


Mohlo by vás zaujímať: Obrovská sila semienok rasce: Využite ju pri chudnutí aj problémoch s trávením


Chudnutie prírodnou cestou

Mnoho ľudí dnes trápi vyššia hmotnosť a tak sa uchyľujú k rôznym detoxom a neúčinným diétam. Čo tak skúsiť rascu? Mletá rasca pomáha znížiť percento telesného tuku a zdraviu neprospešného cholesterolu v krvi a naštartuje metabolizmus, čím zabezpečí rýchlejšie spaľovanie. Rascu tak stačí pridať do pokrmov na raňajky, napríklad do ovsenej kaše, alebo jednoducho do jogurtu.

Potvrdil to aj experiment

O redukcii hmotnosti pomocou rasce svedčí aj experiment. Štyridsať žien bolo rozdelených do dvoch skupín s rovnakou diétou, pričom druhá skupina žien si počas troch mesiacov pridávala do jogurtu každý deň rascu. Výsledky boli jasné – druhá skupina v porovnaní s prvou schudla o 5 kilogramov menej a mala o 10% telesného tuku viac.


Máte rascu v obľube? Ako ju najčastejšie využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Stanislava
Odporúčame