Pomôže proti chorobám aj v kuchyni: Sezóna medvedieho cesnaku je tu!

Medvedí cesnak

Kurt Stüber

Rastie iba na jar a vychutnávať si ho môžete len necelé dva mesiace. Je prvou jarnou rastlinou, ktorú môžeme konzumovať. Reč je o medveďom cesnaku. Unikátna rastlina, ktorá kvitne vtedy, keď všetky ostatné ešte driemu v zemi. Okrem prvej jarnej energie ponúka aj svoje vynikajúce liečivé schopnosti.

Kde ho môžeme nájsť?

Medvedí cesnak pomenovali naši predkovia podľa toho, že túto rastlinu skutočne vyhľadávajú medvede, ktoré sa zobudia po zimnom spánku. Jej vôňa pripomína klasický cesnak a taktiež je mu podobná aj zložením a účinkami na ľudský organizmus. Zo zeme vyrastá skoro na jar a nájsť ju môžeme pod stromami vo vlhkých lesoch, či pri potokoch, kde vytvára bujaré a husté dlholisté porasty, z ktorých vykúkajú biele okrúhle kvety.

Práve začína obdobie jeho rastu

Zbierať sa dá len dva mesiace a toto obdobie začína práve teraz. Potom vyschne a zvyšok roka čaká ukrytý v zemi na ďalšiu jar. Počas celého tohto dlhého obdobia nezhnije, ani nie je napadnutý škodcami, pretože obsahuje látky, ktoré ho odpudzujú, ale zároveň sú pre náš organizmus a zdravie vysoko účinné. Listy sa zbierajú na jar, v jeseni je možné zbierať cibuľky v zemi.


Tiež by vás mohlo zaujať: Najlepší prírodný liek: Cibuľa zničí virózy a poteší vaše chuťové bunky


Medvedí cesnak lieči:

 • vysoký krvný tlak
 • vysokú hladinu cholesterolu v krvi
 • aterosklerózu
 • hnisavé, baktériami a plesňami napadnuté rany
 • celkovo posilňuje organizmus a imunitný systém
 • má detoxikačné účinky
 • zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje prietok krvi
 • kašeľ
 • poruchy tráviaceho  a vylučovacieho ústrojenstva
 • bolesti hlavy
 • má protiplesňový, protiparazitálny a protibakteriálny účinok

Môžeme z neho pripraviť liečivý elixír

Uskladnenie medvedieho cesnaku je možné viacerými spôsobmi. V prípade, že chceme jeho liečivé účinky využívať celý rok, môžeme jeho pokrájané listy zaliať alkoholom a po dvoch týždňoch scedíme. Tekutinu môžeme používať celý rok na pitie, napríklad aj pri kašli, či ženských problémoch. Tiež ju môžeme natierať na postihnuté miesta.


Tiež by vás mohlo zaujať: Dostane do formy aj vás: Cesnak je plný chuti aj zdravia!


Medvedí cesnak stráca sušením všetky účinky

Listy cesnaku medvedieho sa nesušia, lebo tým strácajú akýkoľvek účinok. Rovnako sú absolútne neúčinné aj predávané cesnakové tabletky. Medvedí cesnak si nemôžete kúpiť. Spravte však niečo viac pre svoje zdravie a vyberte sa na krásnu jarnú prechádzku, popri ktorej zrelaxujete a nazbierate si aj tento dar prírody.

Do šalátu, polievky, či na chlieb s maslom

Neviete ako ho použiť? Je možné pripraviť z neho šaláty, polievku, použiť ho ako koreninu do polievky, alebo na mäso, ale tiež ho môžete vyskúšať ako pochúťku. Nadrobno nasekanými čerstvými listami jednoducho posypete chlieb s maslom. Pri kašli si z neho môžeme pripraviť vínový liek, keď ho povaríme v asi 2-3 dcl bieleho vína a scedíme. Kašeľ nám utíši aj mlieko z tohto cesnaku. Stačí, keď listy zalejeme vriacim mliekom a necháme dve až tri hodiny odstáť a scedíme.

Zdroj: Kurt Stüber, wikimedia, Kurt Stüber, wikimedia, Nela
Odporúčame